299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb nezabudni na mna v aute autozurnal.com 1 Thumb nezabudni na mna v aute autozurnal.com 2

Projekt polície "Nezabudni na mňa v aute!" je varovaním pred najhorším

V posledných rokoch Slovenskom zarezenovalo viacero prípadov, kedy si rodičia v rozpálených autách "zabudli" svoje deti. Niektoré skončili bohužiaľ tragicky... Projekt "Nezabudni na mňa v aute!" má varovať pred možným peklom v interiéri. Polícia tiež pripomína, že v prípade núdze môžete rozbiť sklo aj na cudzom aute a zachrániť tým život.

Nezabudni na mňa v aute počas celého leta

Interiér auta sa v horúcich dňoch a na rozpálenom slnku veľmi rýchlo ohrieva. Teplota sa môže vyšplhať až k 70 °C. Rastúce teplo je mimoriadne nebezpečné pre ľudí a zvieratá, ktoré v aute pri takýchto podmienkach zostanú. Jemne pootvoriť okná nestačí. Môže nastať dehydratácia, strata vedomia a smrť. Prostredníctvom "Nezabudni na mňa v aute!" polícia rozdá tisíce letákov a iných propragačných materiálov. Upozorňuje vodičov, aby ich umiestnili na viditeľné miesto a pri vystupovaní z auta zbytočne nestrácali pozornosť a najprv sa venovali deťom na palube.

Rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská tiež pripomína, aby sa ľudia nebáli a ak vidia v aute zamknuté dieťa, môžu ho vyslobodiť aj rozbitím skla. Trestne stíhaní nebudú. „Veľmi ťažko sa dá posúdiť, či sa dieťa sa v aute nachádza päť minút alebo pol hodinu. V každom prípade potrebné konať a nebáť sa, že v rámci toho spôsobíte škodu. Trestný zákon pozná inštitút krajnej núdze, čo znamená, že človek, ktorý život takýmto spôsobom zachráni a spôsobí pri tom škodu, nebude trestne stíhaný,“ vysvetlila rektorka Kurillovská. Polícia tiež upozorňuje, že rodič, ktorý "zabudne" dieťa v aute, nesie trestnoprávnu zodpovednosť a môže byť stíhaný za ublíženie na zdraví alebo usmrtenie.

So zajímavou prevenciou a riešením prišiel Hyundai. V súčasnej generácii Santa Fe ponúka riešenie na to, aby sa táto nočná mora rodičov nestala a je vôbec prvou automobilkou, ktorá s niečím takýmto prichádza. O tom, ako to funguje, vám porozpráva Michal v nasledujúcom videu.

 

Zabudnuté dieťa v aute potrebuje prvú pomoc

A na záver si pripomeňme základy prvej pomoci záchrany dieťaťa, ktoré utrpí prehriatie organizmu popr. stratu vedomia. Bodaj by ste ju nikdy nemuseli nikomu dávať, no je dobré vedieť, ako v prípade núdze postupovať.

Ak je dieťa pri vedomí, postupne ho začnite ochladzovať. 

  • Ak sa dá, premiestnite ho do tieňa a postupne mu prikladajte mokrú látku na zátylok, slabiny, podpazušie
  • Aby ste predišli teplotnému šoku, neochladzujte príliš rýchlo, ale postupne 
  • Dieťaťu sa dajte napiť. Na ľadovú vychladenú vodu zabudnite, lepšia je vlažná voda a pitie po malých dúškoch

Ak dieťa nie je pri vedomí, zistite, či dýcha.

  • Ak sa dá, premiestnite ho do tieňa. Ak nedýcha, dajte mu umelé dýchanie, na úvod päť vdychov.
  • Potom začnite s masážou srdca, primeranou 30-krát stlačte hrudník a následne dajte dva vdychy umelého dýchania, za ktorými nasleduje 30 stlačení hrudníka a opäť dva vdychy
  • Privolajte záchranárov