299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 1 Thumb honda2 Thumb honda3 Thumb honda1 Thumb honda4 Thumb jeep1 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb honda5 Thumb jeep2 Thumb jeep3 Thumb mercedes1 Thumb mercedes3 Thumb mercedes4 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb mercedes5 Thumb mercedes6 Thumb mercedes7 Thumb volkswagen1 Thumb volkswagen2 Thumb volkswagen3 Thumb volkswagen4 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb audi1 Thumb audi2 Thumb audi3 Thumb audi4 Thumb bmwi1 Thumb bmwi2 Thumb bmwi3 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb bmwx21 Thumb bmwx22 Thumb bmwx23 Thumb bmwx24 Thumb corvette1 Thumb ford1 Thumb ford2 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb ford3 Thumb ford4 Thumb ford5 Thumb hyundai1 Thumb hyundai2 Thumb lambo1 Thumb lambo2 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb lambo3 Thumb lambo4 Thumb mini1 Thumb mini2 Thumb mini3 Thumb mini4

Prehľad: Detroitský autosalón odhalí aj nové modely pre Európu

Už iba tri dni zostávajú do otvorenia autosalónu v americkom Detroite. Vlani sme tam videli až 46 svetových premiér a niet pochýb o tom, že aj tohto roku sa bude na čo pozerať.

Napokon, niektoré automobilky už prezradili, čo v Detroute ukážu. Pripravili sme krátky prehľad už odhalených noviniek, ktoré môžu byť zaujímavé aj pre nás Európanov.

Audi A7 Sportback

Veľké Gran turismo z Ingolstadtu prichádza v novej generácii. Päťdverový liftback zostal verný veľkolepej oblej streche, ktorá plynulo nadväzuje na zadné stĺpiky. Spojler starajúci sa o prítlak zadnej nápravy pri vyšších rýchlostiach nevidno. Je totiž zapustený do karosérie a vysúva sa elektricky iba vtedy, keď treba.

Rozmery sa medzigeneračne zmenili naozaj iba minimálne. Objem batožinového priestoru 535 až 1390 litrov je dokonca úplne zhodný s predchodcom.

Dizajnové zmeny nachádzame najmä v prednej a zadnej časti auta. Obe sú inšpirované vlajkovou loďou Audi A8. Vpredu okrem širokej masky chladiča vidíme aj príplatkové Martix LED HD svetlomety, doplnené o laser slúžiaci diaľkovým svetlám. Aj vzadu dominuje svetelná technika. Dizajnéri nápadne prepojili obe koncové svetlá do jedného celku.

Kabína je buď päťmiestna, alebo má usporiadanie 2+2. S vyšším komfortom sedenia môžu rátať najmä zadní pasažieri. Interiér je totiž dlhší a zadné sedadlá teraz lepšie podopierajú stehná. Ani palubná doska nezaprie inšpiráciu limuzínou Audi A8. Zásadný je ústup konštruktérov od multifunkčného ovládača MMI, ktorý nahrádzajú dva veľké dotykové displeje na stredovej konzole.

Karoséria je multimateriálová, keď okrem hliníka, obsahuje aj prvky z uhlíkových vlákien, horčíka a z tepelne tvárnenej ocele.

K lepšiemu stáčaniu bezmála päťmetrového auta prispieva aj funkcia natáčania zadných kolies, najviac v uhle päť stupňov. Vo finále sa so Sportbackom ľahšie manévruje. Priemer otočenia klesol o 1,1 metra.

Nemci na úvod avizujú iba jediný motor. Za označením 55 TFSI sa ukrýva prepĺňaný benzínový šesťvalec 3,0 TFSI (250 kW/340 k). A-sedmička v kombinácii so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou S tronic a pohonom 4x4 akceleruje z pokoja na 100 km/h za 5,3 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 250 km/h.

Šesťvalec nie je pod kapotou sám, asistuje mu elektromotor - takzvaný motorgenerátor. Elektromotor síce sám nepotiahne auto, dokáže však účinne rekuperovať kinetickú energiu (výkon až 12 kW) a zároveň pomáha prepracovanému systému štart/stop.

Ďalšie decilitre šetrí pohon všetkých štyroch kolies quattro Ultra. Ak to umožňujú podmienky, motor roztáča iba predné kolesá. Medzinápravový diferenciál totiž nahradila elektrohydraulicky ovládaná medzinápravová spojka. Je umiestnená netradične vpredu, hneď za prevodovkou.

BMW X2

Dopyt po športovo-úžitkových vozidlách neutícha a BMW prináša stále nové variácie. Aktuálne má pokrytú kompletnú paletu od X1 po X6. Akurát najluxusnejší model X7 zatiaľ existuje iba vo forme štúdie a čaká na zhmotnenie sériovej verzie.

Mníchovčania dali širokej ponuke áut systém: Modely s nepárnou číslovkou v názve sú klasickými SUVčkami, orientovanými na priestor a komfort. Párna číslovka znamená zvýšený dôraz na imidž, dizajn a dynamiku.

Techniku zdieľa s X-jednotkou, je však máličko menšie a extravagantnejšie. Na rozdiel od BMW X4 a X6, nejde o typické "SUV-kupé". Strecha nie je oblá a karoséria evokuje skôr klasický hatchback.

Pohľad do kabíny neprináša žiadne veľké prekvapenia. Palubná doska totiž kompletne pochádza z BMW X1. Jej základné členenie je pre mníchovskú automobilku typické. Akurát škoda, že na rozdiel od väčšieho X3, nová X-dvojka neponúka digitálny prístrojový panel.

Zadné sedadlá sú pevné, posúvať ich nemôžete. Operadlo je však prakticky delené v pomere 40:20:40. Do batožinového priestoru sa v základnom usporiadaní zmestí 470 litrov nákladu, po sklopení všetkých troch častí zadného operadla kapacita narastie na 1355 l.

BMW X2 postavili na podvozkovej platforme UKL2, zhodnej s BMW X1 aj Mini Countryman. To znamená, že motory sú uložené vpredu naprieč a poháňajú predné alebo všetky štyri kolesá.

Pri odštartovaní predajov budú k dispozícii tri motorizácie. Benzínový dvojliter ukrytý za označenie 20i dosahuje výkon 141 kW (192 k), spolupracuje so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou a roztáča výhradne predné kolesá.

Turbodiesel disponuje rovnakým objemom a dodávať sa bude v dvoch výkonových variantoch - 140 kW (190 k) a 170 kW (231 k). Oba spolupracujú s osemstupňovou meničovou automatickou prevodovkou a roztáčajú všetky štyri kolesá.

BMW i8 / i8 Roadster

BMW radikálne vylepšilo športové hybridné kupé i8 a pridalo aj otvorenú verziu roadster. Elektricky ovládaná textilná strecha sa do kufra skryje v priebehu pätnástich sekúnd, a to aj počas jazdy. Rýchlosť však nesmie prekročiť 50 km/h. Dodatočná technika a spevnenie karosérie si vyžiadali nárast hmotnosti o 60 kilogramov v porovnaní s kupé.

Veľkými zmenami prešiel hybridný poháňací systém. Prepĺňaný benzínový trojvalec 1,5 TwinTurbo (170 kW/231 k) dostal filter pevných častíc. Pomocný elektromotor je teraz silnejší (105 kW/143 k), takže stúpol aj kombinovaný výkon celej sústavy na 275 kW (374 k).

Lítiovo-iónový akumulátor má po omladzovacej kúre BMW i8 vyššiu kapacitu. Namiesto 7,1 dosahuje 11,6 kWh, vďaka čomu stúpol dojazd kupé v čisto elektrickom režime na 55 kilometrov (predtým 37 km). Novinka môže na elektrinu uháňať rýchlosťou až 105 km/h.

Chevrolet Corvette C8

Legendárny Chevrolet Corvette sa pripravuje na radikálnu zmenu. V Detroite uvidíme ôsmu generáciu, ktorá však nebude mať motor uložený vpredu, ale uprostred, pred zadnou nápravou.

Američania ponúknu rôzne variácie, od klasickej uzavretej kabíny s pevnou plechovou či sklenenou strechou, až po targu. Na výber budú až tri motory, vrátane hybridného pohonu. Na podrobnosti si však ešte musíme počkať.

Ford Edge ST

Ak ide o autá značky Ford, severoamerický trh mal pred európskym vždy náskok. Aj modernizovaný Ford Edge prichádza najprv na domáci trh a až neskôr sa objaví na starom kontinente.

Veľké SUV dostalo uhladený dizajn, viac komfortnej výbavy a silnejší prepĺňaný benzínový dvojliter. Najväčším lákadlom, ktoré u nás pravdepodobne vôbec neuvidíme, je športovo ladený Ford Edge ST. Poháňa ho benzínový šesťvalec 2,7 EcoBoost twin-turbo s výkonom 246 kW (335 k). Najvyšší krútiaci moment 515 Nm prúdi cez osemstupňovú automatickú prevodovku na všetky štyri kolesá.

Verzia ST pridáva k silnejšiemu motoru náležite upravený podvozok i brzdový systém. Perličkou je výfuk s dvomi hranatými koncovkami a údajne výrazným zvukovým prejavom.

Honda Insight 

Honda Insight doposiaľ nemala úspech medzi zákazníkmi, ale Japonci sa nevzdávajú. Na autosalóne v Detroite predstavia už tretiu generáciu a opäť to bude úplne iné auto.

Zatiaľ čo prvý Insight bolo malé aerodynamické kupé, pripomínajúce experimentálny prototyp, druhá generácia mala podobu praktického päťdverového liftbacku. Lenže očakávaný súboj s Toyotou Prius sa nekonal. Honda bola menšia ako jej konkurent a využívala jednoduchší mild hybridný pohon.

Tretie vydanie Hondy Insight je pre zmenu väčšie ako Prius. V hierarchii japonskej značky sa zaradí nad Civic a samozrejme, opäť bude mať hybridný pohon. Tentoraz však už pôjde o plnohodnotný hybrid, a to znamená, že vozidlo bude schopné jazdiť aj v čisto elektrickom režime.

Výrobca zatiaľ o použitej technike veľa neprezradil. Systém Intelligent Multi Mode Drive (i-MMD) kombinuje 1,5-litrový benzínový štvorvalec s elektromotorom a jednoduchou planétovou prevodovkou, ktorá pripomína e-CVT od Toyoty.

Benzínový štvorvalec má prepracovaný systém variabilného časovania ventilov, takže dokáže pracovať aj v takzvanom Atkinsonovom cykle.

Samotný hybridný pohon podľa potreby automaticky strieda tri jazdné režimy. EV Drive znamená, že vozidlo sa pohybuje čisto na elektrickú energiu. V móde Hybrid Drive spaľovací motor roztáča generátor vyrábajúci elektrickú energiu. Energia následne prúdi do elektromotora, ktorý poháňa samotné auto. Ak je elektriny prebytok, uskladňuje sa v akumulátoroch. Treťou alternatívou je Engine Drive, kedy kolesá roztáča spaľovací agregát, pričom elektromotor mu slúži ako pomocník pri akcelerácii.

Hyundai Veloster

Prvý Hyundai Veloster zaujal extravagantným dizajnom a netradičným počtom dverí. Na strane šoféra boli len jedny, ale na strane spolujazdca až dvoje, aby sa dalo pohodlne nastúpiť aj na zadné sedadlá. Plus veľké výklopné dvere sprístupňujúce batožinový priestor. 

Nová generácia si túto zaujímavosť zachová. Auto však bude priestrannejšie, športovejšie a celkovo doladenejšie.

Pod kapotou novinky sa objavia prepĺňané benzínové štvorvalce s objemom 1,4 a 1,6 litra. Väčší agregát bude dostupný so šesťstupňovou manuálnou alebo sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou. Pre jedna-štvorku je vyhradený dvojspojkový automat. Špičková športová verzia Hyundai Veloster N dostane prepĺňaný dvojliter.

Reči o športovejšom charaktere nového Velostera nie sú prvoplánové. Hyundai avizuje nižší posed za volantom a prepracovaný podvozok s viacprvkovou zadnou nápravou pre všetky verzie. Šofér bude mať možnosť vybrať si z niekoľkých jazdných režimov. Do výbavy pribudne head-up displej a systém, ktorý cez reproduktory púšťa do kabíny zvýraznený zvuk motora.

V Európe by sa nový Veloster mal objaviť na jeseň tohto roka.

Jeep Cherokee

Zatiaľ čo Citroën urobil z horizontáne rozdelených predných svetlometov svoj hlavný poznávací znak, Jeep zaradil spiatočku. Kompaktné SUV Cherokee sa v rámci omladzovacej kúry vrátilo ku klasike. Stretávacie, diaľkové, denné, parkovacie i smerové svetlá sú opäť v jednom obale.

S novou svetlenou technikou ladí trochu menej výrazná maska chladiča a prepracované predné nárazníky. Áno, nárazníky sú dva, pretože terénnejšia verzia Trailhawk má špecificky tvarovanú prednú časť s ohľadom na väčší nájazdový uhol. Jej charakteristickým znakom je viac nelakovaného ochranného plastu, nezakryté ťažné oká a vyššie umiestnené hmlovky. Naopak, klasický Cherokee s chrómovanými ozdobami pôsobí elegantnejšie.

Aj vzadu sa udialo niekoľko zmien, hoci na prvý pohľad nebijú až tak do očí. Koncové svetlá naďalej efektne nadväzujú na zadné okno. V rámci faceliftu dostali novú grafiku a iný je aj nárazník.

O prípadných úpravách techniky sa dozvieme až po otvorení autosalónu.

Lamborghini Urus

Urus má byť prvým naozaj univerzálnym Lamborghini, ktoré osloví zákazníkov v Severnej Amerike, v Európe, Číne, Rusku a samozrejme aj na Blízkom východe. Taliani mu hovoria Super SUV (S-SUV) a chcú z neho ročne vyrábať 3500 kusov.

Dizajnéri sa veľmi snažili, aby Urus pôsobil ako superšport. Rozvrhnutie techniky sa však od Huracánu či Aventadoru zásadne líši. Urus je päťdverový automobil s veľkým vekom batožinového priestoru, motor má uložený vpredu pozdĺžne a poháňané sú všetky štyri kolesá.

Podvozkový základ MLB Evo vychádza z Audi Q7, Bentley Bentayga a Porsche Cayenne. Aj preto je na mieste otázka, či nové Lamborghini bude vyrábať závod Volkswagen Slovakia v Devínskej Novej Vsi. Celé určite nie, finálna montáž sa vďaka daňovým úľavám od talianskej vlády uskutoční v domovskej fabrike Lamborghini, v mestečku Sant'Agata Bolognese.

Pohon novinky zabezpečí dvomi turbami prepĺňaný benzínový osemvalec s objemom 4,0 litra a výkonom 478 kW (650 k). O rok neskôr ponuku rozšíri plug-in hybrid, kombinujúci osemvalec a elektromotor. 

Dynamické parametre: 0-100 km/h 3,6 s, 0-200 km/h 12,8 s, maximálna rýchlosť 305 km/h, brzdná dráha 100-0 km/h 33,7 m. Priemerná spotreba 12,7 l/100 km. Základná cena: 205 000 eur.

Francúzska spoločnosť Faurecia už prezradila, že sedadlá pre exkluzívne SUV bude vyrábať v Lozorne. Aj 23-palcové zliatinové disky budú vznikať v Lozorne, zásluhou spoločnosti PTG Slovakia.

Mercedes-Benz G

Mercedes triedy G, Geländewagen alebo jednoduchšie G-Wagen. Legendárny off-road si za takmer 40 rokov života získal množstvo prezývok, vozil vojakov, Pápeža i filmové hviezdy.

Teraz prichádza úplne nové Géčko. Má uhladený, hoci stále charakteristicky hranatý dizajn. V retro tvaroch je ukrytá najmodernejšia technika. Napríklad predné svetlomety sú plne diódové a adaptívne. Logo automobilky obsahuje radar slúžiaci čiastočne autonómnemu ovládaniu vozidla.

Mercedes triedy G si zachoval tuhý rebrinový rám a pohon 4x4 s tromi uzamykateľnými diferenciálmi. Štandardne prúdi dozadu 60 a dopredu štyridsať percent krútiaceho momentu. Zároveň však dostal nezávislé zavesenie predných kolies, takže auto bude schopnejšie na asfaltových cestách. Konštruktéri prepracovali prakticky všetko, vrátane zadnej nápravy. 

Najvýznamnejšie zmeny vidíme v kabíne. Interiér je priestrannejší a obsahuje novú palubnú dosku. Jej základné členenie s dvomi veľkými opticky prepojenými displejmi pripomína ostatné Mercedesy. Spomienkou na minulosť je robustné madlo pred spolujazdcom, aké malo predošlé Géčko.

Šofér sa v teréne i na ceste môže spoľahnúť na pomoc elektroniky. K dispozícii je niekoľko jazdných režimov i kompletný kamerový systém s aktívnymi navádzacími čiarami. 

Mini (facelift)

Štýlové Mini prešlo omladzovacou kúrou, ktorá síce neodstránila nepekný dlhý predný previs, ale pridala niekoľko originálnych detailov a technologických noviniek.

Na kapote motora môžete vidieť zjednodušené logo britskej automobilky. Po stranách sa nachádzajú nové plne diódové svetlomety. V rámci príplatkovej výbavy môžu obsahovať technológiu Matrix. 

Selektívne tlmenie diaľkových svetiel znamená, že Mini odtieni na ceste ostatných účastníkov premávky, ale zároveň stále naplno svieti do miest, kde sa nenachádzajú iné vozidlá. Ak kamera zaznamená približujúce sa auto, automaticky stlmí časť zo štyroch nezávislých segmentov vo svetle, aby neoslepovali šoféra.

Pekný detail sme našli v koncových svetlách, kde usporiadanie diód pripomína britskú vlajku. V kabíne pribudli hlavne rôzne lišty a ozdoby. Nerozhodní budú mať problém, pretože Mini ponúka veľké množstvo dekoračných materiálov určených na to, aby ste si Mini prispôsobili presne podľa svojho gusta. 

Dizajn palubnej dosky aj naďalej kombinuje prvky moderny a retra. K moderne sa jednoznačne hlási volič novej sedemstupňovej automatickej prevodovky Steptronic. Pod kapotou naďalej dominujú benzínové a naftové trojvalce s objemom 1,5 litra. Milovníci športovej jazdy siahnu skôr po prepĺňanom dvojlitri so štyrmi valcami.

Volkswagen Jetta

Volkswagen avizuje premiéru úplne novej Jetty. Oficiálne počítačové skice naznačujú, že kompatný sedan dostane dynamickejšie tvary a výraznejšie sklonený zadný stĺpik. Maska chladiča opticky prepojená so svetlometmi pripomína ostatné nové Volkswageny.

Ak ide o techniku, tam môžeme očakávať doslova revolúciu. Jetta konečne presedlá na aktuálnu podvozkovú platformu MQB. Súčasný model stojí na podvozku PQ35 odvodenom od Golfa piatej generácie.

Volkswagen zatiaľ ponuku motorov pre nový kompaktný sedan neprezradil. Američania hovoria o prepĺňanej benzínovej jedna-štvorke TSI, do Európy by však mala Jetta prísť s modernejšou jedna-päťkou.