Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Pred 65 rokmi začali v Považskej Bystrici vyrábať motocykel Jawa Pionier
Výkresy malého motocykla našla Štb v byte nepriateľa štátu, ktorý sa zachránil skokom z balkóna.
V Považskej Bystrici vyrábali po druhej svetovej vojne motocykle. Slávny Manet M90 vyrábali od polovice roku 1947 a do roku 1951 vyrobili 37 630 exemplárov. Manet M90 s dvojpiestovým jednovalcovým motorom mal premiéru na parížskom autosalóne v roku 1947. Zaujímavé je, že prvý motocykel Honda model D z roku 1949 sa na Manet veľmi podobal. Výrobu Maneta ukončila kórejská vojna, pretože strojárne museli vyrábať zbrane.
JUDr. Jaroslav Frei (1904 – 1981) bol technickým riaditeľom podniku Jawa. Bol šikovný manažér a vizionár. Počas vojny stál v ťažkých časoch na čele Jawy, úspešne ťahal za nos nemeckých okupantov a skrýval materiál, ktorý sa zišiel po vojne. Najprv sa podarilo sa ukryť 31 tisíc guľôčkových ložísk i 1,6 milióna valčekov a guľôčok do ložísk. Po roku 1943 sa podarilo ukryť súčiastky, ktoré po vojne stačili na výrobu 8200 motocyklov a 700 automobilov. Pod vedením Jaroslava Freia v protektoráte pod hrozbou trestov smrti vyvíjali tajne budúci motocykel Jawa 250 ľudovo nazývaný Pérák a automobil Jawa Minor.
Vo svojom dome v izbičke za kuchyňou Freiovci ukrývali do konca vojny židovské dievča. Po vojne však komunisti začali ovládať československé hospodárstvo. Do vedenia podniku Jawa sa predrala špina. Odvolali nepohodlného šéfkonštruktéra Jawy 250 Dr. Ing. Vsevoloda Grečenka (1898 – 1948), JUDr. Jaroslav Frei dostal infarkt.
Po zotavení odišiel do USA vybavovať export motocyklov a do Československa pozval automobilového odborníka Alexa Tauba. To sa komunistom nepáčilo. V roku 1947 prišiel Jaroslav Frei za konštruktérom Josefom Jozífom (1906 – 1985) s prosbou, či by nenavrhol malý motocykel. Bola to súkromná prosba, nikto o nej nemal vedieť. Jozíf však mal podmienku, že bude spolupracovať aj Ján Křivka (1920 – 2013). Frei súhlasil. „Jozíf rozhodol, že si vezme na starosť celú podvozkovú časť a ja že namaľujem motor. Bol to vlastne takzvaný „melouch“. spomínal konštruktér Ján Křivka. „Navrhol som ležatý motor s objemom 50 kubických centimetrov, výkresy som odovzdal, a dostal som za to časť peňazí, ktoré dal Frei z vlastného vrecka Jozífovi. Potom bolo ticho.“ Jaroslav Frei si výkresy vzal domov.
Prišiel však februárový komunistický puč, komunisti začali Freia prenasledovať a odobrali mu pas. Dostal druhý infarkt. Situácia sa vyhrotila 11. októbra 1949, keď príslušníci Štátnej bezpečnosti prišli Freia, nepriateľa štátu, pred piatou ráno zatknúť. Manželka ich zdržala a Frei vyskočil z balkóna. Od svokra si požičal motocykel Jawa Robot na ktorom odišiel na Šumavu a odtiaľ pešo emigroval do Nemecka a nakoniec skončil v Kanade. Keď Štb prehľadávala jeho byt, výkresy našli. Zavolali teda riaditeľa Jawy Vojtecha Pokorného s otázkou Čo to je? Ten pokojne odpovedal, že Frei si výkresy asi vzal domov na preštudovanie a vzal ich do podniku. Šéfkonštruktér Jozíf ich bez slova prevzal a odložil do archívu...