Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Prečo žiarovky tak málo vydržia
Stretnúť auto s nesvietiacim svetlometom je bežné, existuje riešenie?
Auto, ktoré nesvieti, ako sa má, akoby prezrádzalo o majiteľovi, že sa oň nestará. V súčasných autách je však bežné, že vodič jednoducho vymeniť žiarovku nedokáže. V priestore pod kapotou je tak dokonalo využitý priestor, že na výmenu žiarovky musí ísť auto do servisu. Vodičom začiatočníkom odporúčame, aby si viac všímali, či im fungujú svetlá. Najmä v meste pri verejnom osvetlení môžu mať pocit, že vidia, ale ak čakajú v rade na zelenú, nefunkčnú žiarovku ľahko odhalia z odrazu svetla v nárazníku auta pred sebou.
Výmena žiaroviek býva taká komplikovaná, že ju vodič nezvládne. Po kritike však niektorí výrobcovia hľadajú riešenie.
Prečo žiarovky vydržia tak krátko? Autá niektorých značiek dovoľujú nechávať svetlá zapnuté trvalo, po vypnutí zapaľovania zhasnú samy. Niektorí vodiči si dodatočným namontovaním relé na denné svietenie takto auto upravili dokonca dobrovoľne. Pred štartovaním sa však najprv svetlá na chvíľu rozsvietia a potom počas štartovania, pre veľký odber štartéra, pohasnú. Ak motor beží, náhle stúpne napätie a žiarovky sa naplno rozsvietia. Táto procedúra im dáva riadne zabrať.
Príčinou krátkej životnosti žiaroviek môže byť aj alternátor.
Stačí pritom na chvíľu rozsvietiť iba obrysové svetlá. Podobný jav nastáva pri prudkom poklese napätia, ak má vaše auto elektrický posilňovač riadenia. Najviac energie posilňovač potrebuje pri manévrovaní potrebnom na zaparkovanie. A najhoršia situácia je vtedy, ak má auto starý alebo nie úplne nabitý akumulátor. Vtedy výrazne kolíše napätie pri každom zapnutí spotrebiča, alebo stačí, ak sa spustí ventilátor na chladiči. To životnosť žiaroviek výrazne skráti. Rozsvieteným žiarovkám škodia aj vibrácie.
Po zavedení povinnosti svietiť aj cez deň má mnoho áut aktivované svietenie aj vo vypnutom stave, pri štartovaní však veľmi trpia žiarovky.
Nové technológie by starosti o klasické žiarovky mohli vyriešiť.
Ak má vaše auto opotrebované silentbloky na motore, zle uchytené svetlomety alebo časti karosérie, rozžeravené vlákno vibrácie nemusí zniesť. Rovnako škodí, ak s rozsvietenými svetlami zatvárate prednú kapotu. Ako predĺžiť život žiarovkám? Ak sa niektorá v hlavnom svetlomete vypáli, vymeňte vždy obidve, teda na obidvoch stranách. Inak majú nerovnaké napätie. Kupujte iba značkové žiarovky, a najlepšie s označením Long Life. Mnohé drahšie verzie žiaroviek sľubujú viac svetla, ale vodič si na obale nemusí všimnúť označenie, že majú kratšiu životnosť. Približne po 200-tisíc kilometroch sa v alternátore opotrebujú uhlíky do takej miery, že medzi nimi a rotorom preskakujú iskry.
Xenónové výbojky svoj koniec životnosti avizujú najprv zmenou farby svetla. Biela sa mení na fialovú.
Vtedy do elektrickej siete prenikajú malé intenzívne výboje. Neklamným znakom toho javu sú doslova čierne žiarovky. Zlozvykom typickým pre dnešnú dobu je státie na brzdovom pedáli počas červenej na križovatke. Neprospieva to žiarovkám, v noci ani zraku vodičov za vami a v neposlednom rade to komplikuje rovnomerné chladenie kotúčov.