Poznáme najbezpečnejšie autá roka 2017, podľa hodnotenia Euro NCAP

Absolútne prvenstvo získalo Volvo XC60, najviac ocenení v rámci jednotlivých kategórií si však pripísal Volkswagen. Tešiť sa môže aj Opel a Subaru.

Bruselská organizácia Euro NCAP pravidelne hodnotí bezpečnosť automobilových noviniek na európskom trhu. Čelný náraz do deformovateľnej prekážky s čiastočným a plným prekrytím (pri rýchlosti 64, resp. 50 km/h), bočný stret s deformovateľnou prekážkou a stĺpom (50, 32 km/h), test ochrany krčnej chrbtice pri náraze zozadu, ochrana chodcov a najnovšie aj bezpečnostné systémy sa podpisujú pod finálne hodnotenie, vyjadrené hviezdičkami.

V uplynulom roku 2017 sa v laboratóriách Euro NCAP objavilo bezmála 70 automobilov. Väčšina z nich vyviazla s maximálnym počtom päť hviezdičiek. Komisári opätovne vyskúšali aj niektoré staršie autá, ktoré sú stále dostupné na európskom trhu. Cieľom bolo zistiť, ako sa im bude dariť v hodnotení podľa najnovšej metodiky. Veľkú váhu v nej majú asistenčné systémy, zvlášť funkcia autonómneho brzdenia.

Organizácia Euro NCAP aktuálne zverejnila zoznam šiestich automobilov, ktoré vlani dosiahli najlepšie výsledky.

Absolútne najbezpečnejším vozidlom roka 2017 podľa Euro NCAP je Volvo XC60. Švédska novinka veľmi dobre zvládla aj obávaný bočný náraz do stĺpa. Komisári pochválili konštrukciu sedadiel veľmi dobre chrániacich krčnú chrbticu cestujúcich v prípade, že do Volva zozadu narazí iné auto.

Priestor na zlepšenie však existuje. Ochrana hrudníka cestujúceho na zadnom sedadle pri čelnom náraze s plným prekrytím bola vyhodnotená ako marginálna. Známka "marginálny" v slovníku Euro NCAP znamená to isté, čo v škole "dobrý".

Volvo si okrem absolútneho prvenstva, pripísalo aj víťazstvo v hodnotení "veľkých off-roadov". Nuž Euro NCAP má pomerne zvláštne členenie áut do kategórií.

Medzi luxusnými modelmi dominoval Volkswagen Arteon. Toto auto podľa hodnotenia Euro NCAP prakticky nemá slabú stránku. Najhoršia známka, akú získal za ochranu dospelých či detských cestujúcich, bola "adekvátny", teda "na dvojku". Arteon má dokonca aj prednú časť ohľaduplnú chodcom, čo mnohým konkurentom robí problém.

Dá sa povedať, že značka Volkswagen vlani v crash testoch excelovala. Veď ocenenie najbezpečnejšie auto roka 2017 získal až v troch kategóriách. Polo dominovalo medzi malými autami. Opäť ide o vozidlo, ktoré v rámci svojej veľkostnej triedy v podstate nemá slabú stránku. To isté môžeme povedať o Volkswagene T-Roc, ktorý dominoval v hodnotení "malých off-roadov".

Najbezpečnejšie malé MPV vyrobil Opel. Jeho Crossland X dokázal po stránke bezpečnosti preskočiť sesterský Citroën C3 Aircross. Podobne ako Volvo XC60, aj Opel Crossland X má priestor na zlepšenie ochrany hrudníka zadného cestujúceho pri čelnom náraze. Dostal zaň "trojku".

Najbezpečnejšie "malé rodinné auto" roka 2017 pochádza z Japonska. Ocenenie získali technicky príbuzné dvojičky Subaru Impreza / Subaru XV. 

Najbezpečnejšie autá roka 2017 podľa organizácie Euro NCAP

Volvo XC60: 5 hviezdičiek
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
98% 87% 76% 95%
Volkswagen Arteon: 5 hviezdičiek
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
96% 85% 85% 82%
Volkswagen T-Roc: 5 hviezdičiek
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
96% 87% 79% 71%
Subaru Impreza / XV: 5 hviezdičiek
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
94% 89% 82% 68%
Opel Crossland X: 5 hviezdičiek
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
85% 84% 62% 57%
Volkswagen Polo: 5 hviezdičiek
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
96% 85% 76% 59%
Advertisement