Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Porovnávali sme fenomén dnešnej doby - celoročné pneumatiky
Celoročné pneumatiky, alebo takzvané univerzálne pre všetky štyri ročné obdobia sú teraz na módnej vlne. Prispievajú k tomu stále slabšie zimy, najmä v našich končinách, ale aj tlak firiem na šetrenie nákladov. Preto sme si tento raz vzali na mušku 9 celoročných plášťov a porovnali ich vlastnosti na suchom aj mokrom asfalte v lete, ale aj na snehu v zime.
Donedávna nás všetci výrobcovia pneumatík kŕmili názorom, že v zime treba jazdiť na zimných plášťoch a v lete zase na letných. V poslednej dobe ale ani v tejto téme už nie je medzi výrobcami jednotný názor a začínajú prevládať hlasy, že zimné netreba a dajú sa nahradiť celoročnými.
Kde je teda pravda?
Po skúseností z viacerých testov, ktoré sme počas uplynulých rokov absolvovali vrátane posledného s celoročnými plášťami trváme na tom, že najbezpečnejšie (!) je na zimu prezúvať zimné a na leto letné pneumatiky. Pretože nech sa vlastnosti celoročných pneumatík neustále z roka na rok zlepšujú akokoľvek, vždy ide o nejakú formu kompromisného riešenia. Ako základ sa väčšinou používa konštrukcia letnej pneumatiky a zimná zmes, prípadne zimný dezén. Stretli sme sa však aj s kombináciou letného a zimného dezénu súčasne. Keďže aj celoročné pneumatiky sa už dnes delia na dve vetvy. Napríklad Michelin a Continental razia cestu letného charakteru dezénu, ale tvarovaného tak, aby plášte dosahovali určité záberové a brzdné vlastnosti na snehu a šmykľavom povrchu. Zatiaľ čo univerzálna pneumatika od Bridgestone vyzerá vyslovene ako zimná a má aj rovnako na husto tvarované lamely. Nexen zase využíva husté zimné lamely len v strede, zatiaľ čo kraje behúňa sú pevnejšie, tvarované pre lepšie vedenie stopy na suchom a mokrom asfalte v letných podmienkach.
Kedy majú celoročné pneumatiky zmysel?
Napríklad v prípade, že väčšinu času s autom jazdíte len v meste, kde sneh napadne dvakrát cez zimu a zvyšok jazdíte po mokrej alebo suchej vozovke. V prípade, že aj v danom meste bývate niekde na kopci, kam sa zhŕňacie auto dostane až neskôr a sneh sa drží dlhšie než dolu v meste, pri výbere celoročných plášťov by sme prihliadali viac k zimným vlastnostiam a vyberali plášte so zimnejším dezénom. Pokiaľ ale s autom robíte pravidelne veľa kilometrov po celom Slovensku, určite odporúčame stále prezúvať zvlášť zimné a letné plášte, pretože zmesou aj dezénom sú najlepšie prispôsobené neustále sa meniacim podmienkam počas týchto ročných období. Na využívanie celoročných plášťov tlačia hlavne lízingové spoločnosti, ktoré za tým vidia šetrenie nákladov. Pretože to máte hneď o jednu sadu pneumatík a minimálne o jedno prezúvanie ročne menej, čo sa pri firmách s desiatkami áut vo vozovom parku napočíta na peknú sumu ušetrených peňazí.
Ako test dopadol?
Na mokrom a suchom asfalte sa testovalo koncom leta pri teplotách 20 stupňov Celzia, v zime na snehu zase pri mínus 2 stupňoch Celzia. Na zmenu teploty reagovali aj pneumatiky tvrdosťou gumy, preto prvýkrát uvádzame v tabuľke aj tieto hodnoty. Aby ste mali prehľad ako reagujú ingrediencie jednotlivých plášťov na zmenu teploty. Poďme ale k samotným výsledkom. Vo všetkých disciplínach najvyrovnanejšie obstála nová pneumatika Continental AllSeasonContact, ktorá bola najlepšia na mokrom povrchu a druhá najlepšia na suchu a snehu. S miernym odstupom sa na druhej, tretej a štvrtej priečke umiestnili Nokian Weatherproof, Goodyear Vector 4 Seasons gen-2 a Michelin CrossClimate+. Nokian bol druhý najlepší v mokrých disciplínach a spolu s Kleberom tretí najschopnejší na snehu. Pneumatike Goodyear najviac sedí sneh, ale dobre sa drží na suchom aj mokrom povrchu. Značke Michelin zase podľa očakávania najviac sedí sucho, už menej mokrý povrch a sneh. Z testovanej zostavy 9 plášťov neodporúčame pneumatiku Bridgestone Weather Control A001, ktorá prepadla na snehu aj na suchu, pričom na vode bola horšia len pneumatika Kléber Quadraxer2.