Honda 06 2020 1140x190 jazz
Thumb  fot3478 Thumb  fot3504 Thumb  fot3553 Thumb  fot3525 Thumb  fot3647 Thumb  fot3712 Vw 06 2020 1024x597 t roc Thumb aquaplaning pozdlz Thumb brzdenie na mokrom zostatkova Thumb aquaplaning priecny Thumb brzdenie na mokrom Thumb brzdenie na suchom zostatkova Thumb brzdenie na suchom Vw 06 2020 1024x597 t roc Thumb handling na mokrom Thumb valivy odpor Thumb vedenie stopy na mokrom Thumb vonkajsi hluk Thumb hlavna tab Thumb hanling suchy

Porovnali sme Barum Bravuris 5 s konkurenciou rozmeru 205/55 R16

Jar je už v plnom prúde, preto prichádzame s ďalším porovnávacím testom letných pneumatík. Tento raz sme si vybrali cenovo dostupné, tzv. budgetové pneumatiky, ktoré tvoria až 70% nášho trhu. 

Aj vďaka tomu, že v spolupráci s Autoklubom ČR sa nám do testu podarilo získať novinku tohtoročnej sezóny - Barum Bravuris 5. Zároveň sme si ju zvolili za refenrenciu, s ktorou sme porovnávali všetky ostatné plášte.  Preto má v záverečnej hodnotiacej tabuľke všade 100%. To však neznamená, že vo všetkých disciplínach bola najlepšia. Plášte, ktoré dosiahli v jednotlivých disciplínach lepšie výsledky, majú cez 100%. Z dostupných rozmerov sme si vzali na mušku v tomto segmente najpredávanejší rozmer 205/55 R16.

Testy sme odštartovali disciplínami na vode, konkrétne pozdĺžnym a priečnym aquaplaningom. V pozdĺžnom aquaplnanigu sa na čele usadili pneumatiky Firestone a čínsky Nankang, s odstupom Wanli, Sava, Debica a Barum a úplne prepadol Goodride, ktorý strácal kontakt s cestou už pri rýchlosti o 20 km/h nižšej než Firestone. V priečnom aquaplaningu, teda v teste záberových vlastností pri akcelerácii z rýchlosti 50 na 90 km/h v súvislom stĺpci vody už boli pneumatiky vyrovnanejšie, pričom opäť úplne posledný skončil Goodride.

Aj brzdy z rýchlosti 80 km/h na 0 km/h na mokrom povrchu boli najsilnejšou disciplínou pneumatiky Firestone z koncernu Bridgestone. Dokonca s výrazným náskokom 2,2 metra pred druhou pneumatikou v poradí Sava. Barum tento raz skončil tretí, rovnako ako Wanli a o 0,1 metra za nimi Nankang. Rozdiel v brzdných schopnostiach na vode medzi prvou pneumatikou a zvyškom poľa najlepšie vidieť na zostatkovej rýchlosti keď víťaz už stál. Auto s obutými plášťami Sava ešte išlo rýchlosťou 25,5 km/h, Barum a Wanli 26,5 km/h a Nankang 27 km/h.

Rovnaké poradie na čele bolo aj v brzdení na suchom povrchu  z rýchlosti 100 km/h. Najkratšiu brzdnú dráhu sme namerali pneumatikám Firestone (38,3 m). Na ďalších miestach boli potom Sava (39,5 m), Nankang 39,6 m) a Debica (39 ,8 m).  Posledný skončil prekvapivo Barum s brzdnou dráhou 40, 9 m. Zatiaľ čo prvý už stál, ďalší v poradí ešte išli rýchlosťou od 17,1 do 25,0 km/h.

 

Aj v disciplíne prenášania výkonu na cestu pri jazde v zákrute na mokrom povrchu je najlepšia pneumatika Firestone, pred druhou Wanli a treťou Barum.

Po všetkých spomínaných disciplínach prišli na rad ešte dve najdynamickejšie - testy ovládateľnosti a jazdnej dynamiky na okruhu so suchým a mokrým povrchom. Na mokrom povrchu opäť dominoval Firestone, tesne prenasledovaný Barumom. Neskôr na suchom povrchu si pozície vymenili, keď s Barumom na prvom mieste skončila ešte pneumatika Debica. Dynamické disciplíny najhoršie zvládali čínske značky Wanli, Nankang a Goodride.

V rámci porovnania ešte všetky plášte absolvovali aj test hluku a valivého odporu, teda miery opotrebenia, ktorých výsledky nájdete v priložených tabuľkách.

Zhrnuté a podčiarknuté

 Doslova suverénne celým testom prešla pneumatika Firestone Roadhawk, ktorá zvíťazila vo všetkých disciplínach okrem suchého handlingu, priečneho aquaplaningu a hluku. Pričom dvakrát skončila najhoršie druhá a prepadla sa len v hluku, a teda je evidentne najhlučnejšia. Na celkové druhé miesto to nakoniec dotiahol Barum Bravuris 5, najmä vďaka skvelému finišu v dynamických disciplínach a najnižšiemu valivému odporu, ktorý bude mať pozitívny vplyv na spotrebu paliva. Tretiu priečku obsadili až dve pneumatiky súčasne, zhodou okolností obe z koncernu Goodyear  - Debica Presto a Sava Intensa.