Populácia Pandy je na cestách širšia než v prírode
FIAT vyrobil jeden milión kusov Pandy tretej generácie. Dokopy už vzniklo viac ako sedem a pol milióna týchto talianskych miniáut.
Zatiaľ čo populácia Pandy veľkej - roztomilého živočícha žijúceho prevažne na území Číny - dosahuje sotva dvetisíc kusov, jej automobilový náprotivok sa môže pochváliť omnoho vyššími ciframi.
FIAT nedávno oznámil, že v talianskej továrni Pomigliano d'Arco neďaleko Neapola vyrobili milióntu Pandu tretej generácie. Jubilejný kus je biely, poháňa ho osvedčený benzínový štvorvalec 1,2 8V FIRE (51 kW/69 k) a ide o najnovšiu verziu Cross City.
FIAT Panda Cross City má iba pohon predných kolies, hoci dizajn s plastovou ochranou karosérie vychádza zo štvorkolky. Novinka vďaka plastovému "brneniu", svetlej výške 161 milimetrov a celoročným pneumatikám s vysokým profilom lepšie odoláva typickým mestským nástrahám.
Jeden milión vyrobených kusov je v automobilovom svete dosť. Panda to stihla v priebehu šiestich rokov.
Ak zrátame počet všetkých doteraz vyrobených Pánd od roku 1980, potom dospejeme k hodnote 7 668 491 kusov. Samozrejme, niektoré už fatálne poznačil čas, iné havária, takže nejazdia.
Najviac - až štyri a pol milióna exemplárov - vzniklo z prvej generácie. FIAT ju vyrábal dlhých 23 rokov (1980 - 2003). A to nerátame španielsku mutáciu SEAT Panda/Marbella či úžitkový SEAT Terra/Trans.
Práve prvá Panda má na konte najviac "naj". Okrem toho, že bola najpredávanejšia a vyrábali ju najdlhšie, išlo o prvé miniauto s pohonom 4x4 a zároveň o prvé miniauto dostupné aj so vznetovým motorom (mal objem 1,3 l). Nádčasový dizajn navrhol slávny Giorgetto Giugiaro.
"Panda je ako džínsy - jednoduchá, praktická, bez ozdôb. Snažil som sa dať automobilu ducha armádnej techniky, najmä vrtuľníkov. To znamená ľahké, racionálne vozidlo, zamerané na účel," povedal Giugiaro o svojom diele.
Druhá generácia ako prvé miniauto v histórii získala titul európske Auto roka (v roku 2004), vyšplhala sa do základného tábora pod Mount Everestom (5200 m.n.m.) a bola dostupná aj s pohonom na stlačený zemný plyn (od roku 2006).
Tretie vydanie zaujalo hlavne dizajnom a návratom k dvojvalcovému benzínovému motoru.
Čo bude ďalej? Nástup štvrtej generácie sa odhaduje na rok 2019 alebo 2020. Taliani už potvrdili, že výrobu Pandy presťahujú z Pomigliano d'Arco späť do poľského mesta Tychy. Z ponuky vypadne turbodiesel a nahradí ho jednoduchý hybrid - benzínovému motoru pri zrýchľovaní pomôže elektromotor.