Honda 06 2020 1140x190 jazz
Thumb polska automobilka emp autozurnal.com 2 Thumb polska automobilka emp autozurnal.com 4 Thumb polska automobilka emp autozurnal.com 3 Thumb polska automobilka emp autozurnal.com 1 Thumb polska automobilka emp autozurnal.com 5

Poľská automobilka EMP chce spustiť výrobu už o tri roky!

FSO alebo FSM, to sú dve poľské automobilky, ktoré už patria do histórie. Ďalšou značkou našich severných susedov má byť EMP, ktorá ponúkne modernú techniku elektromobilov v zaujímavom balení.

Poliaci už v súčasnosti žiadnu samostatnú značku nemajú. Na ich území síce majú svoje továrne zn. Fiat, Opel a Volkswagen, no tento nový projekt má byť čisto poľský. Elektromobilita láka spoločnosti, ktoré doteraz o výrobu automobilov nemali záujem. Podobne je to aj v prípade chystanej poľskej značky áut EMP (ElectroMobility Poland), ktorá vznikla v roku 2016 spojením síl energetických spoločností PGE Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea a Tauron Polska Energia. Prvé funkčné prototypy chcú predstaviť ešte tento rok. Sériová výroba elektromobilov má začať už o tri roky.

Odporúčame:

Turecko buduje vlastnú automobilku TOGG. Toto bude prvé auto

Prvé prototypy sa ukážu pri virtuálnej premiére už o mesiac, 28. júla 2020.

EMP tiež dúfa, že nová poľská automobilka bude pozitívnym impulzom pre výrobcom autodielov. Poľsko je dôležitým producentom dielov pre autá, no doteraz sa až 35 % produkcie sústredí na komponenty pre vozidlá so spaľovacím pohonom - prevodovky, výfuky, spojky atď. EMP dúfa, že práve "domáca" značka pomôže nakopnúť subdodávateľov k výrobe komponentov pre elektromobily. Podlahová plošina a technický základ však nebude vlastná práca EMP, značke v tomto pomôže externý dodávateľ.

Prvé modely EMP ukáže už 28. júla 2020. Virtuálna prezentácia nám ukáže prototypy chystaného kompaktného hatchbacku a SUV. Okrem týchto dvoch modelov sa do budúcna počíta aj so zástupcom v triede malých áut. Sériová výroba prvých kusov je naplánovaná na rok 2023, ročne chce EMP vyrobiť 100 000 áut. Neskôr sa má kapacita výroby zdvojnásobiť. No a na záver optimistických vízii EMP verí, že elektromobily môžu v blízkej budúcnosti predávať za porovnateľné ceny, ako tradičné autá so spaľovacími motormi. Uvidíme, aká bude realita. Projekt však vyzerá nádejne. Za dizajn je zodpovedný taliansko-poľský tím, ktorí okrem ľudí z Torino Design posilnil Tadeusz Jelec, dizajnér so skúsenosťami z Jaguaru.