Advertisement

Polícia upraví pravidlá, pred priechodmi pre chodcov musíme viac predvídať

Ak pripravovaná novela zákona o cestnej premávke vstúpi do platnosti, šoféri budú musieť dávať pozor aj na tých chodcov, ktorí sa k priechodu ešte len blížia. Bez povinností však nezostanú ani samotní chodci.

Zákon o cestnej premávke sa opäť zmení. Polícia v tomto období pracuje na novele, ktorá sa dotkne prednosti chodcov na priechodoch, ale aj kamionistov či šoférov začiatočníkov. Navrhované zmeny sú aktuálne vo vnútrorezortnom pripomienkovom konaní. Do platnosti vstúpia koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka, informoval viceprezident policajného zboru Ľubomír Ábel.

Azda najzásadnejšia úprava sa týka vzťahu šofér - chodec. "Chceme ísť po vzore tých krajín, kde chodec má vlastne absolútnu prednosť, už len z úmyslu, že sa blíži k priechodu pre chodcov," uviedol Ľubomír Ábel.

Šofér musí prispôsobiť rýchlosť jazdy tak, aby bol schopný zastaviť vozidlo pred priechodom, ak naň vstúpi chodec. To znamená, že motoristi musia brať ohľad nielen na tých chodcov, ktorí už stoja pred priechodom alebo naň vstupujú, ale aj na tých, ktorí sa k priechodu ešte len blížia.

Šofér musí pozornejšie sledovať situáciu v okolí priechodu a spomaliť tak, aby včas dokázal zastaviť a zabrániť kolízii s chodcom. 

Napríklad ak ide o priechod pre chodcov v blízkosti školy, kde sa pohybujú deti, táto situácia si podľa Ábela vyžaduje zníženie rýchlosti povedzme na 30 km/h napriek tomu, že v danom úseku platí päťdesiatka.

Trúfame si napísať, že dobrí šoféri sú v blízkosti priechodov ostražití už dnes.

Ani chodci však nezostanú bez povinností. V zákone o cestnej premávke má zostať zachovaná povinnosť chodca brať do úvahy vzdialenosť a rýchlosť prichádzajúcich vozidiel, a to aj na priechodoch. Po schválení novely by teda nemala nastať situácia, že chodci sa budú bezhlavo "vrhať" na vozovku.

Viceprezident policajného zboru Ľubomír Ábel na margo pripravovaných legislatívnych zmien uviedol, že vlani na slovenských cestách zaznamenali 1159 kolízií vozidiel s chodcami. Z nich 428 sa stalo na priechodoch alebo v ich bezprostrednej blízkosti. 67 nehôd zavinili chodci, pričom 49 prišlo o život.

Inšpiráciu v zahraničí našiel aj ďalší návrh z dielne policajného zboru. Šoférom kamiónov sa na našich diaľniciach a rýchlostných cestách uľaví, pretože zákon im umožní využiť ľavý jazdný pruh pre predchádzanie. Využiť ho však budú môcť iba v noci, medzi desiatou hodinou večer a štvrtou ráno.

V susednom Rakúsku i v ďalších európskych krajinách sme si zvykli, že v prípade dopravných kolón na cestách s dvomi a viacerými jazdnými pruhmi musíme vozidlo zastaviť tak, aby vznikol voľný núdzový jazdný pruh, určený pre záchranné zložky.  

Podobne ako práve v Rakúsku, aj u nás budú šoféri povinní vytvoriť núdzový jazdný pruh. Vozidlá v pravom a strednom pruhu sa musia tlačiť k pravému okraju vozovky, v ľavom pruhu k ľavému. Uprostred tak vznikne ulička pre záchranárov. Šoféri budú povinní tlačiť sa k okraju vozovky bez ohľadu na to, či prejdú za hranicu krajnice alebo sa postavia na vyšrafovaný ostrovček.

Polícia si podľa Ľubomíra Ábela plánuje posvietiť na nových šoférov. Pokiaľ takýto šofér dvakrát zásadným spôsobom poruší zákon o cestnej premávke, policajti mu zadržia vodičský preukaz a navrhnú preškolenie v spolupráci s dopravnými psychológmi. 

Naopak, mladí šoféri si budú môcť skôr sadnúť za volant kamióna či autobusu. Ďalšie podrobnosti vraj budú zverejnené po ukončení pripomienkového konania.