Continental 09 2020 1140x190

Podvodný softvér alebo "teplotné okno"? Fiat má problém s emisiami

Na pranieri je opäť Fiat 500X s naftovým motorom 2,0 MultiJet. Podľa úradov manipuluje s emisiami. Konštruktéri tvrdia, že len odbúrava vlhkosť.

Fiat 500X sa podľa nemeckého ministerstva dopravy správal neštandardne, keď technici chceli odmerať množstvo produkovaných emisií. V aute je údajne namontované zariadenie, ktoré vie rozpoznať testovanie a krátkodobo upraví spaľovanie tak, aby množstvo emisií kleslo.

Ministerstvo zatiaľ nezverejnilo žiadne podrobnosti. Všetky zistenia dostane Európska komisia, ktorá Fiat vyšetrovala už v minulosti.

Hovorca turínskej automobilky reagoval stručným vyhlásením, že všetky modely spĺňajú aktuálne platné emisné limity a nijak s nimi nemanipulujú.

Pravdepodobne ide o rovnaký prípad ako pred rokom. Spolkový úrad pre automobilovú dopravu (KBA) vtedy zistil, že naftový Fiat 500X emituje počas prvých 22 minút od naštartovania zreteľne menej emisií než neskôr, po zohriatí. Testy merania emisií pritom spravidla trvajú 20 minút.

Problémom sa opäť zdá byť takzvané "teplotné okno", na ktoré majú automobilky a úrady odlišný pohľad. 

Ide o systém, umožňujúci krátkodobo zvýšiť produkciu emisií po naštartovaní studeného motora. Riadiaca jednotka vtedy dokáže na krátky čas napríklad obmedziť recirkuláciu výfukových plynov. Konštruktéri takto bojujú proti poškodeniu motora nadmernou kondenzáciou vlhkosti.

Lenže "teplotné okno" by malo fungovať iba pri štartovaní v teplotách pod bodom mrazu. 

Ukazuje sa, že automobilky ho využívajú omnoho častejšie a - chtiac či nechtiac - takto dokážu zmanipulovať emisný test.