Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb pneumatika buducnosti Thumb contiseal Thumb ecocontact 6 tire image 3 Thumb 2018 10 15 ecocontact 6 tire img

Pneumatika budúcnosti by mala predovšetkým šetriť palivo

Technologické trendy, ako napríklad elektrické kolobežky, sociálne fenomény, ako aktuálny „flight shame“ (obmedzovanie leteckej dopravy), dlhodobé témy, ako sú napríklad alternatívne hnacie systémy a automatizovaná alebo autonómna jazda automobilu – to všetko vykresľuje, ako sa mobilita neustále vyvíja.

Odporúčame: 
Pneumatiky Continental pre dodávky budú využívať technológiu ContiSeal

To priviedlo technologickú spoločnosť Continental a inštitút pre výskum trhu Forsa k spoločnému prieskumu: čo vodiči očakávajú, okrem maximálnej bezpečnosti, od automobilovej pneumatiky budúcnosti. Reprezentatívneho prieskumu sa v novembri 2019 zúčastnilo viac ako 1000 vodičov. Výsledok? Pre vyše 40 % respondentov bolo najdôležitejším aspektom, že pneumatiky v budúcnosti by mali zabezpečovať ešte vyššiu úsporu paliva. Druhé miesto obsadila odolnosť voči defektom.

Rozdiely generácii

Ako prezradil prieskum, odpovede sa líšia medzi jednotlivými vekovými skupinami: Pre ľudí vo veku 18 – 29 rokov bola napríklad odolnosť pneumatík voči prepichnutiu najdôležitejším faktorom. Túžba po energeticky efektívnej pneumatike bola najsilnejšia medzi 45 ‑ 59-ročnými, zatiaľ čo trvalá udržateľnosť materiálov a výroby bola najvyššou prioritou pre osoby vo veku 30 ‑ 44 rokov.

Dôležitý aspekt cena/výkon

Anketa kládla otázky aj ohľadom cien pneumatík v budúcnosti, výsledok nebol prekvapivý: 92 % respondentov vyhodnotilo pomer cena/výkon ako dôležitý. Zároveň sa 75 % vodičov vyjadrilo, že nižší valivý odpor a súvisiaci pokles v spotrebe paliva je pre nich dôležitý. Pneumatika, ktorá je optimalizovaná z hľadiska valivého odporu a dojazdu má samozrejmý pozitívny dopad na celkové náklady prevádzky vozidla.

„Spotrebitelia, ktorí majú špeciálne požiadavky, by mali venovať pozornosť európskym štítkom na pneumatikách,“ vysvetľuje Andreas Schlenke, inžinier pre vývoj pneumatík v spoločnosti Continental. „Hodnotenie A pre valivý odpor vám napovie, že pneumatika využíva valivú energiu veľmi efektívnym spôsobom. A ak má hodnotenie A aj pre mokré brzdenie, viete, že si kupujete veľmi bezpečnú pneumatiku. Spoločenská diskusia o mobilite budúcnosti bude mať určite vplyv aj na budúcnosť automobilových pneumatík,” hovorí ďalej Schlenke.

Continental už má našliapnuté k budúcnosti

„Naše produkty budú hrať čoraz väčšiu rolu v oblasti bezpečnosti ako aj zvyšovaní energetickej efektívnosti, odolnosti voči defektom a trvalej udržateľnosti.

Stojí však za zmienku, že už dnes sú v našej ponuke produkty, ktoré spĺňajú tieto nároky na pneumatiky budúcnosti. Napríklad naša aktuálna pneumatika EcoContact generuje o 20 % nižší valivý odpor ako jej predchodkyňa a ponúka o 12 % dlhší kilometrový výkon. Ďalšia nová technológia Taraxagum z našej dielne ukázala, že púpavový kaučuk predstavuje alternatívu ku kaučuku pochádzajúcemu z trópov.

Pre elektromobily sme vyvinuli špeciálne technológie, ktoré zabezpečujú veľmi nízky valivý odpor pneumatík a súčasne ponúkajú vysoký výkon z hľadiska kritérií súvisiacich s bezpečnosťou. Naša technológia ContiSeal zvyšuje odolnosť voči prepichnutiu a úniku tlaku okamžitým utesnením behúňa. A čoskoro sa dočkáme aj našich pneumatík, ktoré budú schopné samy povedať, kedy sú opotrebované. V budúcnosti budú pravdepodobne tiež monitorovať svoj tlak a upravovať ho bez potreby prerušovania jazdy,“ dodáva Schlenke.