28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb p vs c predok05 Thumb bokp 02 Thumb citroenradenie 01 Thumb citroensedpred 02 Thumb citroenstrop 01 Thumb citroensedzad 03 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb citroensvetpred 04 Thumb citroenvolant 02 Thumb peugeotpredobokl 06 Thumb p vs c zadok01 Thumb peugeotzadobokl 03

Peugeot Traveller/Citroën Spacetourer: Jazdia bravúrne

Ešte pred odovzdaním flotily 40 vozidiel Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí, podarilo sa mi dva kúsky z nich mierne zabehnúť po našich cestách. V prvej jazde budem trojčatá (keďže do projektu patrí aj Toyota Proace Verso) veľa porovnávať s Volkswagenom Multivan, pretože jeden mi práve stojí na dvore a všetky tri novinky ho svojim dizajnom a riešením interiéru veľmi pripomínajú.

Citroen Spacetourer, Peugeot Traveller aj Toyota Proace Verso sa ponúkajú s dvomi dĺžkami rázvoru a tromi dĺžkami karosérie. Aby sa v nich ľudia rýchlo a ľahko zorientovali, výrobca ich označuje podobne ako veľkosti oblečenia. Najkratšia verzia s rázvorom 2925 mm je dlhá len 4606 mm a volá sa XS. Stredná s rázvorom dlhým 3275 mm, ale krátkou karosériou (4956 mm) si hovorí M a najdlhšia (5308 mm) nosí označenie XL. Mne sa na chvíľu dostali do rúk Citroen aj Peugeot v prevedení M, teda zlatá stredná cesta.

Samozrejme ako otec rodiny som hneď začal porovnávať vnútorný priestor s Multivanom. Už v Ženeve sa mi totiž zdali priestorové podmienky vzadu na pohľad o niečo skromnejšie, hoci rázvorom testovaný kúsok prekonáva Multivan o 275 mm a celkovou dĺžkou o 52 mm. Najmä kufor ostal pri namodulovaní približne rovnakého životného priestoru pre pasažierov v druhom aj treťom rade výrazne menší. Preto, ako tak stáli vedľa seba na dvore, pátral som v čom je problém. Za všetkým je nová platforma trojčiat, ktorá v prvom rade posúva vodiča so spolujazdcom viac dovnútra do kabíny. V porovnaní s Multivanom sedia viac vzadu a málinko nižšie. Sedenie má skôr SUV-čkový, než dodávkový charakter, čo je fajn.

Posed za volantom je výborný. Vodič sa cíti ako v osobnom aute s množstvom odkladacích priestorov okolo seba. Netradičný otočný ovládač automatickej prevodovky  funguje spoľahlivo. Má presne vymedzené dráhy a logiku radenia podobnú klasickým ovládačom. Z D do R napríklad preradíte plynulo, bez toho aby ste sa museli sústrediť na triafanie presnej polohy. Testované verzie boli vybavené efektnou panoramatickou strechou.

Najmä v kombinácii s výborným sklonom volantu ako v osobnom aute. Pochváliť musím tiež veľmi dobrý výhľad z auta. Po tejto stránke je teda všetko v poriadku. Keď sa ale pozriete na auto z bočného profilu, priestor pre motor a prevodovku spolu so životným priestorom pre vodiča so spolujazdcom zaberajú veľkú tretinu, až takmer polovicu z dĺžky auta a potom logicky ostáva menej miesta pre pasažierov vzadu. Pre porovnanie, Multivan je rozdelený na spravodlivé tretiny – vodič so spolujazdcom, druhý a tretí rad. Je to preto, že v Multivane máte všetko orientované viac na výšku v snahe maximálne využiť vnútorný priestor, a tým pádom aj vyššie ťažisko. Zatiaľ čo jednou z priorít trojčiat bolo evidentne posunúť ovládateľnosť a zážitok z jazdy v rodinnej dodávke na novú úroveň. Takže niečo za niečo.

Sotva si ale francúzske trojčatá vyskúšate na ceste, malý priestorový hendikep vám nebude prekážať. Motor v trojčatách je vďaka novej platforme natlačený tak nízko nad prednú nápravu (aby čo najviac znižoval ťažisko), že po otvorení prednej kapoty musíte strčiť hlavu dnu, aby ste ho zazreli. Po otvorení kapoty Multivana vám motor skočí takmer do tváre. No a v neposlednom rade je tu asi najdôležitejšia prednosť, hmotnosť nižšia o 200 až 300 kg.

So sedadlami v druhom aj treťom rade sa veľmi ľahko manipuluje. Od posúvania až povyberanie. Vodič aj spolujazdec sedia hlbšie v kabíne a samotný posed má bližšie  skôr autám kategórie SUV než k dodávkam. Palubná doska šetrí priestor pred vodičom aj spolujazdcom

Keď si všetko spomenuté dáte dokopy, vplyv novej platformy musíte cítiť na každom pohybe auta. A ja vám garantujem, že ho aj cítiť budete. Ešte so žiadnou osobnou dodávkou som sa nebol v noci voziť na Pezinskej Babe, a so žiadnou som si výjazd hore nezopakoval ešte dvakrát, iba preto, že som musel. Nízka pozícia motora, úloha vodiča so spolujazdcom na rozložení hmotnosti, ale aj krátke previsy a kolesá umiestnené v rohoch karosérie, to všetko sa podpisuje pod najšportovejšiu jazdu, akú som s dodávkou zažil. Novinka je horúcim favoritom pre „bielu letku“ (myslím úžitkové skriňové verzie), resp. kandidátom na najrýchlejšie pracovné presúvadlo pre profesionálnych vodičov. Francúzke trojčatá fantasticky sedia na ceste a zákruty vykrajujú s minimálnym prejavom nedotáčavosti. Od pôvodom francúzskej osobnej dodávky som nečakal ani tak dobré odhlučnenie celého auta, ale najmä od podvozka. Prekvapilo ma tiež, akým tuhým a celistvým dojmom novinka pôsobí. Nech mi Francúzi odpustia, ale ani na toto sme u ich áut neboli zvyknutí. Zvlášť pokiaľ ide o úžitkové autá. Buchoty od náprav, či otrasy veľkých bočných posuvných dverí nepočuť ani na najhorších úsekoch bratislavských ciest. Pruženie si vzhľadom na očakávanú záťaž zachováva tuhší charakter (napriek odľahčeniu nosnosť novinky je až do 1400 kg), ale tlmiče a vinuté pružiny (aj vzadu) odvádzajú veľa záslužnej práce v prospech komfortu. Naladenie pruženia konštruktéri trafili tak dobre, že komfortom jazdy sa vyrovná prémiovým konkurentom VW Multivan a Mercedes-Benz V, aj bez použitia adaptívnych tlmičov. Vpredu trojčatá využívajú zavesenie pseudo MacPherson a vzadu nápravu podobnú Multivanu, ktorá s prázdnym autom občas poskočí, ale napriek tomu musím vysloviť konštruktérom za podvozok a jazdné vlastnosti veľkú pochvalu.

Za bixenónové svetlomety sa podľa verzie pripláca 840 alebo 1056 eur.

Po okreskách aj diaľnici jazdí francúzsky Multivan naozaj bravúrne. V meste sa s ním zase výborne manévruje a vďaka výške od 1905 do 1940 mm bez problémov zaparkujete v ktorejkoľvek podzemnej garáži. Mimochodom v porovnaní s Multivanom sú trojčatá nižšie približne o 30 až 65 mm podľa verzie. Meraním áut som zistil, že rozdiel nie je vo vnútornej výške, ale vo svetlosti podvozka. Po skúsenosti s Multivanom by mi asi tých niekoľko centimetrov vzduchu od zeme chýbalo. Najmä v zime, kedy je Multivan s pohonom 4x4 schopný suplovať aj veľké SUV. Uvidíme ako na tom budú so svetlosťou podvozka trojčatá práve vo verzii 4x4, ktorá má prísť skôr ako si myslíme. Aj na prípade svetlosti podvozka vidieť, že vývojári absolútne všetko podrobili zníženiu ťažiska a čo najlepšiemu naladeniu jazdných vlastností. Obe vozidlá boli vybavené najvýkonnejšou verziou naftového dvojlitra 2.0 BlueHDi v kombinácii so 6-stupňovou automatickou prevodovkou, ktorá má netradičný otočný ovládač. Jeho výhodou je, že šetrí priestor okolo stredovej konzoly a po funkčnej stránke mu nie je čo vytknúť. Manipuluje sa s ním ľahko a intuitívne. Nie je čoho sa obávať. V aute tejto kategórie určite preferujem automatickú prevodovku, preto opäť ako pri modeli Grand C4 Picasso zamrzí, že dostať sa k nej viete len s najsilnejším naftovým motorom. Aspoň, že vo výbave a dĺžke rázvore a karosérie má človek voľnú ruku.

Samotný naftový dvojliter s výkonom 133 kW/170 k vôbec nepôsobí dojmom malého objemu. Ťahom a dynamikou rúbe do vyššej objemovej triedy, takže maximálna spokojnosť. Skôr by ma zaujímali slabšie varianty a s manuálnou prevodovkou. So spotrebou je na tom podobne ako Multivan. V závislosti od toho, koľko vzduchu pred sebou tlačí, odvíja sa jeho apetít. Po okresných cestách sa s prehľadom vmestíte do 7,0 l/100 km. Pri jazde rýchlosťou do 120 km/h je to približne 8,5 l/100 km a po diaľnici pri tachometrových 140 km/h si odpije aj 10 l/100 km. Samozrejme to je len prvý odhad s použitím palubného počítača. Pri dlhšom domácom teste bude priestor venovať sa spotrebe podrobnejšie. Z luxusných výbavových prvkov by som okrem automatickej prevodovky určite zainvestoval do bixenónových predných svetiel, ktoré najmä v diaľkovom režime svietia výborne. Príjemným detailom je tiež automatické otváranie bočných posuvných dverí, okrem iného podkopávaním zadného nárazníka v pravom rohu. Príjemná je aj masáž predných sedadiel. Na dlhej trase určite padne vhod vysúvateľný head-up a deti sa zase potešili presklenej panoramatickej streche. Predpredaj modelov Citroen Spacetourer a Peugeot Traveller už odštartoval. Toyota ich bude nasledovať čoskoro. Prvé zákaznícke vozidlá dorazia na Slovensko v októbri.

Technické parametre
motor 2,0 BlueHDi
zdvihový objem [cm3] 1997
výkon [kW/k] 130/177
pri otáčkach [1/min] 3750
krútiaci moment [Nm] 400
pri otáčkach [1/min] 2000
prevodovka 6AT
palivová spotreba [l/100 km] 5,7
pohotovostná hmotnosť [kg] 1880
zrýchlenie 0-100 km/h [s] ND
maximálna rýchlosť [km/h] 170
emisie CO2 [g/km] 151

Rozmery: dĺžka 4956 mm, šírka 1920 mm, výška 1905 mm, rázvor náprav 3275 mm, objem batožinového priestoru 640/1100/3968 l. 

Advertisement