Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Peugeot 508: Parádne vyzerá aj jazdí...
... a že je menej praktický mu prepáčime. Peugeot vsadil na rovnaký koncept ako Alfa Romeo s Giuliou. Dať ľuďom emóciu. Zážitok z dizajnu aj z jazdy.
Keď dlhé roky robíte niekomu len komparz, dopĺňate kategóriu, ako si overíte či na to vôbec máte? Iba tak, že zariskujete. Presne ako to urobil Peugeot s novou generáciou 508.
Peugeot odvahu pri stavbe 508 však vysvetľuje inak. Francúzi tvrdia, že ich SUV modely majú taký veľký úspech a natoľko dobre značke zarábajú, že pri 508 sa dizajnéri mohli odviazať. Zároveň predajné čísla pri tomto modely ich zďaleka tak netlačia ako inde. Preto všetko vsadili na dizajn a jazdu. Zo sedanu sa tak stal 5-dverový liftback, ale veľmi štýlový liftback, ktorému marketéri výrobcu hovoria 5-dverové kupé. A v tomto prípade naozaj právom, pretože tak aj vyzerá. Denne na neho môžete hľadieť hodiny a stále budete mať čo obdivovať, z každého uhla pohľadu. Či už tvár 508, ktorá vyzerá ako hlava leva, dokonca s jazvami po bokoch v podobe denných LED. Vyslovene mi pripomína Scara z Levieho kráľa. Alebo ešte jedno prirovnanie mi napadá - šabľozubý lev.
Z bočného profilu je predná časť výrazne členitá, ale skôr než samotný tvar svetiel ma zaujali údaje o svietivosti LED reflektorov - 2600 lumenov v stretávacom režime a 4000 v diaľkovom vôbec nie je málo. Veľmi som zvedavý ako budú tieto svetlá fungovať v domácom teste za tmy. Ešte pred začiatkom kapoty, v podstate na „nose“ auta je označenie modelu odkazujúce na legendu 504, ktorá oslavuje v tomto roku 50. výročie.
Novinka je dosť nízka. Na výšku meria len 140 cm a bočná silueta to jasne hrá na kupé, čo ešte podporujú bezrámové bočné okná. Vzadu je navyše ukončená odtrhovou hranou, akoby integrovaným spojlerom. A to ešte nehovorím o množstve zaujímavých prelisov, ktoré na bočných partiách nájdete, či už na dverách, alebo vyslovene vzadu. Peugeot 508 je zároveň jedným z mála áut, ktoré má masku aj vzadu. Zadné skupinové svetlá sú prepojené lištou vystupujúcou do priestoru ako Zorova maska.
Podobne ako Alfa Romeo Giulia ani Peueot 508 sa nesnaží byť za každú cenu najväčším autom v segmente. V porovnaní s predchodcom je dokonca o 8 cm kratší, o 6 cm nižší a kratší má aj rázvor náprav. Jediný parameter, v ktorom v porovnaní s predchodcom narástol je šírka, z čoho ťažia aj jazdné vlastnosti.
Od prvých jázd s 508 som očakával odpoveď na jedinú otázku. Či nová vlajková loď sa vydá v šľapajach modelov 308, 3008 a 5008, a teda či pôjde s rovnakou ľahkosťou a istotou za volantom a prejaví rovnaký talent na ceste ako tieto modely. Nebudem vás naťahovať. Podvozok novinky je krásny.
Dizajn interiéru neprináša nič prevratné, nič čo by sme už nepoznali. V porovnaní s ostatnými modelmi Peugeota s i-cockpitom ale cítiť posun
v kvalite vypracovania aj materiálov. Veď je to vlajková loď. Polepšenie nastalo aj v odkladacích priestoroch.
Na suchom asfalte predvádza podvozok 508 vyslovene virtuózny výkon. A rovnako dobrý je aj za dažďa na vode. Trakcie má viac ako dostatok na suchom aj mokrom povrchu. Najmä na vode sa prejavuje výhoda nižšej hmotnosti v kombinácii s relatívne kompaktnými, šikovnými rozmermi auta, ktorá modelu 508 dodáva hravosť a ľahkosť až kompaktu. Práve na vode som si najviac uvedomoval o koľko menej musím pracovať s hmotnosťou auta a s vplyvom zotrvačných síl pri prejazdoch zákrut. Auto si dlho zachováva neutrálny charakter a vďaka výbornej trakcii si môžete dovoliť aj ostrejšie rezanie zákrut. Novinka pekne drží smer, náprava aj pri odľahčení vnútorného kolesa v zákrute na nerovnosti nezabuchoce, pričom celková úroveň filtrovania nerovností benzínovej verzie s adaptívnymi tlmičmi je veľmi slušná. Adaptívne tlmiče by sa aktívne mali prispôsobovať povrchu cesty a jazdnému štýlu vodiča. Či to tak je, po krátkej chvíli s autom neviem posúdiť. Podľa mňa ale fungujú dobre. Dokonca cítiť rozdiel v charaktere pruženia medzi jednotlivými režimami. V komforte auto výrazne zmäkne, nie až na spôsob Superbu, aby ste dostali morskú nemoc. Skôr by som tento režim prirovnal ku klasickému francúzskemu poddajnému pruženiu, ktoré robí jazdu príjemne plavnou. V športovom režime zase stuhne, ale nie natoľko aby z vás vytriasol dušu. Páči sa mi rozsah práce tlmičov vo všetkých režimoch, ktorý jazde s 508 v disciplíne filtrovania nerovností dáva nádych až crossovera alebo SUV.
S jazdou som teda som prvej skúsenosti spokojný. Vadia mi len dve vlastnosti. Vnímateľné otrasy veľkých a ťažkých 19-palcových kolies, ktoré síce cítiť menej ako v prípade modelov 3008 či 5008, ale na väčších nerovnostiach ich jednoducho cítiť. A trochu neosobný pocit spojenia šoféra s prednou nápravou cez volant. Riadenie je ostré, strmé a auto ide pekne za volantom, ale mám pocit akoby som sedel ďaleko od prednej nápravy a bol s ňou spojený veľmi dlhou tyčou riadenia, čo ale nie je pravda. Chýba mi osobnejší, intenzívnejší kontakt s prednými kolesami.
Pekná karoséria má svoju cenu, alebo daň v podobe obmedzeného životného priestoru vzadu. Kufor má praktický prístup, aj pekný pôdorys, ale je dosť plytký a objemovo len priemerný (487 l).
Testovaná preplňovaná benzínová jednašestka (165 kW/225 k) je výkonovo tak akurát agregát pre 508. So slabším benzínovým agregátom by som francúzsku novinku ani nechcel. Neskúšal som 508 s naftovým agregátom, lebo nebol na to čas. K nafte sa dostanem až v rámci domáceho testu. Z môjho pohľadu vlajkovej lodi Peugeotu chýba silnejší a najmä objemnejší benzínový motor. Najmä ak sa chce porovnávať s autami ako Volkswagen Arteon či Audi A5 Sportback. Testovaná jednašestka je statočný motor, na svoj objem pekne živelný. Solídnym a vyrovnaným ťahom odspodu dobre maskuje svoj malý objem, ale v kopcoch a pri dynamickejšej jazde cítiť, že je to len jednašestka.
Na záver ešte aspoň niekoľko viet k interiéru. Estetický aj kvalitatívny zážitok z neho budete mať rovnaký ako z exteriéru. Ide o ďalšie vydanie i-cockpitu, ale s niekoľkými zmenami. Dominuje mu opäť niekoľko druhov materiálov. Vypracovanie je ale o poznanie lepšie. Vidieť, že 508 je vlajková loď a dali si na nej záležať. Za ďalšie, aby teraz každý videl cez malý a skosený volant na prístrojový panel, technici peugeotu obmedzili trochu jeho výškové nastavenie. To znamená že dvihnúť sa dá len do úrovne, aby neprekrýval prístroje. Uvidíme ale, či to dlhonohým vodičom bude stačiť. A ako som naznačil už v perexe, slabinou 508 je priestor na zadných sedadlách a celkovo praktická stránka zadnej časti. Pri autách, kde väčšinu času trávi vodič sám to však môže byť jedno. Hlavne, že majiteľ má dobrý pocit keď sa ráno na auto pozrie a nastupuje doň, a ešte lepší keď sa v ňom prevezie do práce. Tomu sa hovorí správna motivácia k výkonu.
Technické parametre Peugeot 508 | |
motor | 1.6 PureTech |
zdvihový objem valcov [cm3] | 1598 |
výkon [kW/k] | 169/225 |
pri otáčkach [1/min] | 5500 |
krútiaci moment [Nm] | 300 |
pri otáčkach [1/min] | 2500 |
prevodovka | 8 AT |
palivová spotreba kom. [l/100 km] | 5,7 |
pohotovostná hmotnosť [kg] | 1420 |
zrýchlenie 0-100 km/h [s] | 7,3 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 250 |
Rozmery: dĺžka 4750 mm, šírka 1906 mm, výška 1404 mm, rázvor náprav 2793 mm, objem palivovej nádrže 62 l, objem batožinového priestoru 487 l. |