Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb img 7941 Thumb img 7963 Thumb img 8048 Thumb img 8046 Thumb img 8050 Thumb img 8053 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb img 8078

Peugeot 3008 1,6 THP: Turbo po rekonštrukcii

Ani najsilnejší benzínový motor neurobí z Tritisícosmičky vyslovene športové SUV, hoci podvozok na to ambície má. S pohonom len predných kolies sme prešli viac ako sme čakali.

Hneď na úvod je dôležité po- a menej na hlavu. vedať si jednu zásadnú vec. Peugeot 3008 ponúka v porovnaní s hatchbackom či kombi Peugeot 308 toľko žiadaný vyšší posed za volantom, pohodlnejšie nastupovanie, ale nie komfortnejší podvozok. Dokonca si trúfame napísať, že je to presne naopak. SUV je vysoké a keďže konštruktéri chceli dosiahnuť jazdné vlastnosti podobné bežným „nízkym“ autám, naladenie pružín i tlmičov museli zvoliť pomerne tuhé. Peugeot 3008 jazdí na pomery športovo- -úžitkových áut naozaj veľmi dobre. Pekne reaguje na pokyny volantom, dlho odoláva nedotáčavosti, ale väčšinu nerovností skôr prekopíruje, než by ich vyslovene žehlil. Robí to celkom kultivovane aj v kombinácii s veľkými 18-palcovými kolesami. Akurát občas sa na ceste objaví taká nerovnosť, na ktorej zadná náprava vybavená torznou priečkou znervóznie.

Prepĺňaná jedna-šestka THP s výkonom 121 kW (165 k) je najsilnejší benzínový motor, aký v Tritisícosmičke môžete mať. Do SUV sa dodáva výhradne so šesťstupňovým meničovým automatom Aisin.

Tento štvorvalec vyvinutý v spolupráci s BMW má na konte veľa príhod. Od naťahujúcej sa rozvodovej reťaze, cez problémy so snímačom teploty chladiacej kvapaliny a uložením vačkových hriadeľov, až po zlyhávajúce vysokotlakové palivové čerpadlo. Každopádne motor prešiel kompletnou rekonštrukciou ešte pred nástupom emisnej normy Euro 6 a už pomaly tri roky je o problémoch ticho. Zdá sa, že úpravy zabrali.

Palubná doska je extravagantná. Niekomu sa páči, iný si nevie nájsť ideálnu polohu za volantom a vadí mu ovládanie sústredené do dotykového displeja. Voči kvalite materiálov však nemožno mať výhrady.

Testovaná Tritisícosmička bola vybavená bezkľúčovým odomykaním a štartovaním. So štartovaním sa spája jedna zaujímavosť - tlačidlo nestačí iba stlačiť ako na väčšine konkurentov, musíte ho držať dlhšie, až kým motor nenaskočí. Jedna-šestka má veľmi príjemný zvukový prejav. Buď ju necháte prevaľovať sa niekde okolo dvetisíc otáčok za minútu a vtedy o nej v podstate nebudete vedieť. Alebo šliapnete na plyn intenzívnejšie, prevodovka vyženie otáčky vyššie a nastúpi sympaticky hrubý zvuk.

Naladenie celého poháňacieho ústrojenstva preferuje skôr prvú možnosť. Prevodovka často necháva preklzovať menič v záujme čo najplynulejšej jazdy a radí jeden stupeň za druhým, aby udržala otáčky čo najnižšie. Keď chce šofér zobudiť všetkých 165 koní, musí poriadne plesknúť bičom, respektíve šliapnuť na plyn, aby sa prevodovka zobudila. Ani od najsilnejšej benzínovej verzie nečakajte „športové SUVčko“, skôr tiché a lahodne jazdiace auto, ktoré má k dispozícii dostatočnú výkonovú rezervu. Je celkom možné, že naftový dvojliter BlueHDi (110 kW/150 k) s vyšším krútiacim momentom a mohutnejším záťahom okolo hranice 2000 otáčok za minútu vám pri testovacej jazde bude pripadať ako výrazne dynamickejšia voľba. Reálne to tak nie je, akurát v benzínovej verzii si dynamiku – napriek prepĺňaniu – treba zaslúžiť otáčkami. Priemerná spotreba na konci testu dosiahla 7,5 l/100 km. Približne o pol litra vyšší apetít má benzínový turbomotor na diaľnici, pri dodržiavaní rýchlostných limitov. Chuť na benzín rastie najmä v meste, kde nie je problém atakovať deväťlitrovú hranicu. Na okreskách spotreba benzínu tesne prekračuje hodnotu šesť litrov na sto kilometrov.

Tritisícosmička vstúpila do histórie ako prvé SUV, ktoré získalo titul európske Auto roka. Pritom toto nie je čistokrvné športovo- -úžitkové vozidlo, pretože mu chýba pohon všetkých štyroch kolies. Argument Francúzov znie jednoducho: štvorkolku vraj reálne využije málo zákazníkov, a tak prednosť dostal priestor. Podlaha je plochá, lebo nepotrebuje tunel na kardan a kufor hlbší, lebo pod ním nie je diferenciál. Auto sa napriek tomu terénu úplne neštíti, veď svetlá výška podvozka dosahuje solídnych 219 milimetrov. Navyše, Peugeot ponúka naozaj funkčnú trakčnú kontrolu, ktorá dokáže s predným pohonom takmer zázraky. Vyskúšali sme si to na viacerých výjazdoch, keď auto zostalo opreté o jedno predné koleso, a druhé bolo nadľahčené tak, že sa začalo pretáčať. Systém Grip Control má až päť jazdných režimov a v podobnej situácii je dobré, vyskúšať ich všetky. Nám sa najviac osvedčil mód „blato“. Samozrejme, fyzikálne zákony sa oklamať nedajú, ale Grip Control zvláda účinne pribrzdiť odľahčené koleso a preniesť maximum krútiaceho momentu na koleso oproti.

Technické parametre
motor 1,6 THP
zdvihový objem [cm3] 1598
výkon [kW/k] 121/165
pri otáčkach [1/min] 6000
krútiaci moment [Nm] 240
pri otáčkach [1/min] 1400
maximálna rýchlosť [km/h] 201
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 8,9
nameraná spotreba [l/100 km] 7,5
objem batož. priestoru [l] 520-1482
cena modelu od [€] 24.900
registračný poplatok [€] 360

Kúpiť, či nekúpiť?

Ak Peugeot 3008 s benzínovým motorom, tak s 1,6 THP. Do trojvalca by som v prípade takto veľkého auta už nešiel.

Advertisement