Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Peugeot 208 s dvojlitrovou spotrebou nebude. Koncern PSA prestal vyvíjať technológiu HybridAir
Mal to byť účinný a dostupný spôsob, ako znížiť spotrebu benzínu v mestskej premávke. Koncern PSA Peugeot-Citroen vlani predstavil hybrid, ktorý namiesto elektromotora s batériami, používa hydrauliku a pneumatiku. Systém HybridAir sa objavil v niekoľkých prototypoch a možnosť vyskúšať ho, dostali aj prví novinári. Ako uvádzajú viaceré francúzske médiá, revolučná technika bola vedením koncernu odstavená na vedľajšiu koľaj. Jej avizované uvedenie na trh v roku 2016 alebo 2017 sa neuskutoční.
Vývoj technológie odštartoval ešte v roku 2011, teda v čase, keď na čele skupiny PSA stál Philippe Varin. Participoval na nej nemecký Bosch a finančnú pomoc poskytla francúzska vláda. Vlani v lete vzniklo niekoľko funkčných prototypov, ktoré mali prejsť finálnym testovaním, pred štartom sériovej výroby. Náklady na vývoj, doladenie techniky a prípravy hromadnej produkcie sa však vyšplhali na päťsto miliónov eur.
Carlos Travares, ktorý medzičasom nastúpil na post šéfa francúzskeho koncernu, odmietol hradiť všetko iba z rozpočtu PSA. Začalo hľadanie partnera, pričom Francúzi boli ochotní, podeliť sa o HybridAir, výmenou za finančnú výpomoc.
Reálne vyzerala spolupráca s čínskym partnerom Dongfeng. Pytačky však prekazila legislatíva v najľudnatejšej krajine sveta. Miestne orgány síce kvôli zlej kvalite ovzdušia, daňovými úľavami podporujú motoristov, ktorí siahnu po hybridoch. Problém je, že čínske zákony poznajú iba klasické hybridy, kombinujúce spaľovací a elektrický motor. Keďže na HybridAir sa výhody nevzťahujú, Dongfeng dal od projektu ruky preč.
Koncern PSA vyrátal, že musí predať 500 000 hybridných áut, aby projekt začal byť rentabilný. Vďaka čínskemu trhu by to nebol problém. V Európe by to podľa Carlosa Travaresa trvalo dlho a PSA si v neľahkej finančnej situácii nemôže dovoliť riskovať. Doplňme, že HybridAir je efektívny iba v malých, nanajvýš v kompaktných vozidlách.
Ako píše titul Les Echos, Peugeot a Citroen odložili systém HybridAir do zásuvky. Vývojový tím bol údajne rozpustený a jeho šéf, Karim Mokkadem, odišiel ešte v lete minulého roka. Travares medzičasom dal požehnanie vývoju klasického plug-in hybridného systému.
Nádej, že kombinácia spaľovacieho motora, pneumatiky a hydrauliky sa niekedy objaví v sériovej výrobe, ešte živí Bosch. Nemci mali v projekte úlohu technického partnera. Bosch má k dispozícii patenty na niekoľko kľúčových komponentov, ktoré vraj môže použiť aj bez súhlasu PSA. Platí, že ani Bosch s vývojom nepohne bez ekonomicky silného partnera.
Ako funguje HybridAir?
Prototyp na báze hatchbacku Peugeot 208 poháňa atmosférický zážihový trojvalec 1.2 VTi (60 kW/82 k). Pod prednou kapotou mu sekunduje hydraulické čerpadlo fungujúce aj ako motor. V stredovom tuneli je umiestnená vysokotlaková valcová nádrž, naplnená zmesou vzduchu a dusíka. Pod podlahou kufra je ďalšia, tentoraz nízkotlaková nádrž s olejom. Čerpadlo s nádržami prepája sieť rúrok a niekoľko ventilov.
Primárnou úlohou spaľovacieho motora je roztáčať predné kolesá. Zároveň poháňa hydraulické čerpadlo, a to buď počas jazdy alebo pri voľnobežných otáčkach.
Hydraulické čerpadlo tlačí olej do vysokotlakovej nádoby v stredovom tuneli. Olej tam stláča zmes vzduchu s dusíkom. Tlak v nádrži rastie, až dosiahne približne 250 bar.
Pri následnej potrebe akcelerovať z miesta alebo zrýchliť počas jazdy, sa tlak v nádrži uvoľní. Olej začne prúdiť v opačnom smere – z nádrže cez čerpadlo, ktoré tentokrát plní úlohu hydraulického motora, a roztáča kolesá auta. Hydromotor dokáže vyvinúť výkon až 29 kW (40 k).
Krútiaci moment zo spaľovacieho a hydraulického motora na predné kolesá prenáša planétová prevodovka – podobná, akú využívajú klasické hybridy. Vozidlo sa môže pohybovať iba na benzín, iba za pomoci pneumaticko-hydraulického systému alebo kombináciou oboch. Jazda v pnematicko-hydraulickom režime je omedzená maximálou rýchlosťou 60 km/h.
Olej z tlakovej nádrže dokáže poháňať auto na vzdialenosti asi 200 až 500 metrov. Cez hydraulický motor prúdi rúrkami do nízkotlakovej nádoby pod batožinovým priestorom. Následne sa celý proces začína odznova. Čerpadlo za pomoci spaľovacieho agregátu začína tlačiť olej do vysokotlakovej nádoby,…
Opätovné natlakovanie nádrže trvá údajne do desiatich sekúnd, takže cyklus sa veľmi rýchlo opakuje. Stačí uvoľniť akcelerátor alebo zastaviť na križovatke a opäť môžete absolvovať niekoľko sto metrov zadarmo.
Z pätnásťminútovej testovacej jazdy v preplnených uliciach Paríža vraj až deväť minút auto jazdilo iba s pomocou hydraulického oleja. Peugeot 208 HybridAir podľa výrobcu v priemere spotrebuje dva litre benzínu na sto kilometrov.
HybridAir je určený práve pre malé a kompaktné vozidlá, kde je podľa Francúzov použitie klasického hybridu nerentabilné. Konštruktéri argumentovali jednoduchosťou celého systému, ktorému nevadia extrémne klimatické podmienky, takže by bol vhodný pre všetky kúty sveta. V hydraulickom systéme cirkuluje 14 litrov oleja, aký bežne maže automatické prevodovky.
Tlakové nádrže, čerpadlo, olej, rúrky, atď sa postarali o zvýšenie hmotnosti auta v porovnaní s bežnou verziou 208 1.2 VTi o 120 až 130 kilogramov. Hybrid mal byť výhľadovo drahší o 3.000 či 4.000 eur než bežný zážihový variant.
Technika sa okrem malej Dvestoosmičky, objavila aj v crossoveroch Peugeot 2008 a Citroen C4 Cactus