Peugeot 208 R5 predviedli v historických farbách
Základná biela a k nej modrá, žltá a červená. Peugeot ukázal nový súťažný špeciál odetý v šate slávnej „dvestopäťky“ Turbo 16.
Peugeot 208 R5 má nadviazať na úspechy svojho predchodcu – modelu 207 S2000, ktorý okrem iného získal až šesť titulov v sérii Intercontinental Rally Challenge. Francúzski konštruktéri na novinke vyzdvihujú najmä malú celkovú dĺžku 3962 mm a dlhý rázvor 2560 mm, ktoré mu majú dodať dobré jazdné vlastnosti. Turbomotor s označením EP6 CDT vychádza zo sériového 1,6 THP. Má zdvihový objem 1598 cm3 a dosahuje výkon 206 kW (280 k) pri 6000 ot./min. Najvyšší krútiaci moment 400 Nm sa dostaví pri 2500 ot./min. Maximálne otáčky motora sú obmedzené pri hodnote 7500/min.
Podvozok a systém pohonu všetkých kolies sú navrhnuté v súlade s pravidlami. Brzdové kotúče Alcon majú pri asfaltovej špecifikácii podvozka priemer vpredu i vzadu 355 mm, pri šotolinovom nastavení 300 mm – vpredu aj vzadu. Na oboch nápravách sú použité štvorpiestikové strmene.
Peugeot Sport aktuálne nový súťažný špeciál intenzívne testuje. Jeho predaj odštartuje v druhej polovici roka 2013.
Nová kategória súťažných áut s označením R5 od budúceho roka nahradí dosluhujúce „Super dvetisícky“. R5 teda nemá konkurovať vozidlám WRC, bude skôr cenovo dostupnejšou „druhou ligou“ určenou najmä pre národné šampionáty, majstrovstvá Európy a Intercontinental Rally Challenge. Cieľom Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) bolo znížiť náklady pre vývoj špeciálov a prilákať do automobilových súťaží viac značiek. Čas ukáže, do akej miery sa jej to podarilo.
Pravidlá hovoria, že súťažné vozidlo triedy R5 musí vychádzať zo sériového modelu, z ktorého vzniklo najmenej 25 000 exemplárov. Základná charakteristika vychádza zo špeciálov Super 2000: povolená je päťstupňová sekvenčná prevodovka, pohon 4×4 bez medzinápravového diferenciálu, maximálne 18-palcové kolesá a hmotnosť auta nesmie klesnúť pod 1200 kilogramov. Zásadný rozdiel je v motore. Autá novej kategórie musia využívať prepĺňané zážihové štvorvalce s objemom do 1,6 litra. Na rozdiel od agregátov v špeciáloch WRC, tieto motory nemusia byť vybavené priamym vstrekovaním paliva. Pravidlá ďalej upravujú minimálnu hmotnosť niektorých komponentov a obmedzujú aj cenu hotového auta, ktorá nesmie prekročiť hranicu 180.000 eur bez dane.