Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Peugeot 208 jazdí za dva litre vďaka oleju a stlačenému vzduchu
Francúzska automobilka s levom v znaku sa na domácom parížskom autosalóne pochváli ďalšou evolúciou systému HYbrid Air. Ide o hybridný pohon, ktorý namiesto elektriky, využíva stlačený vzduch a tlakový olej.
Peugeot už novú techniku usilovne testuje. V Paríži predvedie malú Dvestoosmičku HYbrid Air s aerodynamicky optimalizovanou a výrazne odľahčenou karosériou. Takto upravené auto údajne v priemere spotrebuje iba dva litre benzínu na sto kilometrov.
Prototyp na báze trojdverového hatchbacku Peugeot 208 poháňa atmosférický zážihový trojvalec 1.2 VTi (60 kW/82 k). Pod prednou kapotou mu sekunduje hydraulické čerpadlo fungujúce aj ako motor. V stredovom tuneli je umiestnená vysokotlaková valcová nádrž, naplnená zmesou vzduchu a dusíka. Pod podlahou kufra je ďalšia, tentoraz nízkotlaková nádrž s olejom. Čerpadlo s nádržami prepája sieť rúrok a niekoľko ventilov.
Primárnou úlohou spaľovacieho motora je roztáčať predné kolesá. Zároveň poháňa hydraulické čerpadlo, a to buď počas jazdy alebo pri voľnobežných otáčkach.
Hydraulické čerpadlo tlačí olej do vysokotlakovej nádoby v stredovom tuneli. Olej tam stláča zmes vzduchu s dusíkom. Tlak v nádrži rastie, až dosiahne približne 250 bar.
Pri následnej potrebe akcelerovať z miesta alebo zrýchliť počas jazdy sa tlak v nádrži uvoľní. Olej začne prúdiť v opačnom smere – z nádrže cez čerpadlo, ktoré tentokrát plní úlohu hydraulického motora, a roztáča kolesá auta. Hydromotor dokáže vyvinúť výkon až 29 kW (40 k).
Krútiaci moment zo spaľovacieho a hydraulického motora na predné kolesá prenáša planétová prevodovka – podobná, akú využívajú klasické hybridy. Vozidlo sa môže pohybovať iba na benzín, iba za pomoci pneumaticko-hydraulického systému alebo kombináciou oboch. Jazda v pnematicko-hydraulickom režime je omedzená maximálou rýchlosťou 60 km/h.
Olej z tlakovej nádrže dokáže poháňať auto na vzdialenosti asi 200 až 500 metrov. Cez hydraulický motor prúdi rúrkami do nízkotlakovej nádoby pod batožinovým priestorom. Následne sa celý proces začína odznova. Čerpadlo za pomoci spaľovacieho agregátu začína tlačiť olej do vysokotlakovej nádoby,…
Opätovné natlakovanie nádrže trvá údajne do desiatich sekúnd, takže cyklus sa veľmi rýchlo opakuje. Stačí uvoľniť akcelerátor alebo zastaviť na križovatke a opäť môžete absolvovať niekoľko sto metrov zadarmo.
Tlakové nádrže, čerpadlo, olej, rúrky, atď. vážia 120 až 130 kilogramov. Napriek tomu, konštruktéri udržali hmotnosť Dvestoosmičky na úrovni 860 kilogramov, kvôli masívnemu použitiu uhlíkových kompozitov a hliníka.
Doplňme, že prvé nasadenie technológie HYbrid Air do sériovej výroby príde na prelome rokov 2016/2017.