Peniaze na cesty chýbajú aj v Amerike. Niekde sa vracajú k šotoline
Keď cestárske mechanizmy prišli na Farnam Street v meste Omaha, obyvatelia neskrývali nadšenie. Rozbitá cesta posiata výmoľmi ich totiž trápi už štyri desaťročia.
Radnica kedysi prišla s nápadom, ako ušetriť a namiesto asfaltových komunikácií vytvorila sieť dláždených ciest. Nespĺňali však normy a rýchlo sa zničili. Provizórne opravy nezabrali a dnes sú cesty v katastrofálnom stave.
O to šťastnejší boli ľudia, keď videli, ako cestári odstraňujú staré dlaždice. Lenže asfaltu sa už nedostali. Omaha - najľudnatejšie mesto v štáte Nebraska - nemá na vybudovanie nového povrchu. Šesť percent ciest zostalo šotolinových a obyvatelia nadávajú na víriaci sa prach a blato.
"Mne by sa to nepáčilo a nepáči sa to ani ľuďom žijúcim v týchto uliciach," povedala pre denník New York Times starostka Omahy, Jean Stothert. "S opravami a údržbou ciest sme asi 50 rokov pozadu. Nemôžem dohnať 50 rokov zanedbávania v priebehu troch či štyroch rokov."
Prezident Donald Trump síce vyzval na rozsiahlu modernizáciu infraštruktúry USA, lenže federálne peniaze poputujú najmä do opravy medzištátnych diaľnic, ďalej do letísk a priehrad. Na miestnej úrovni sa Američania s týmito peniazmi zrejme nikdy nestretnú.
Samosprávy preto siahajú po netradičných riešeniach. V meste Youngstown, štát Ohio, sa rozhodli uzavrieť niekoľko neobývaných ulíc. Odpoja vodu i kanalizáciu a časť mesta nechajú na pospas prírode. Radnica mesta Gary v Indiane zavrie niekoľko mestských parkov, pretože nemá na ich údržbu.
Omaha dáva obyvateľom možnosť, finančne prispieť na asfaltovú pokrývku. Keď Bruce Simon zistil, že pred jeho domom zostane šotolinová cesta, s mestom sa začal súdiť. Spor napokon skončil dohodou - polovicu nákladov na asfaltovú cestu uhradil Simon, druhú polovicu radnica.
Avšak keby mesto chcelo opraviť všetky problémové cesty, potrebovalo by na to asi 300 miliónov dolárov, v prepočte vyše 277 miliónov eur.