Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Otestovali sme elektrické autíčko a šliapaciu káru pre deti
Vianoce sa blížia a každý rodič rozmýšľa ako potešiť svoje ratolesti. Jednou z možností, najmä v motoristických rodinách, kde to žije benzínom, budú určite detské presúvadlá, ktoré dokonalým spôsobom kopírujú svoje dospelé vzory.
Preto sme si vzali na mušku jedno z najväčších elektrických autíčiek na trhu a šliapaciu káru vhodnú pre deti aj dospelých a podrobili ich záťažovému testu vo viacdetnej rodine.
Dokonalá kópia
Dnešné deti sa majú, skonštatoval som, keď som sa prvýkrát naživo stretol s elektrickým Fordom Ranger Wildtrack, vyrábaným v licencii samotnej automobilky. Zatiaľ čo v časoch môjho detstva sme si museli vystačiť tak akurát so šliapacím Moskvičom, ktorý bol navyše dosť ťažký, pretože bol celý poctivo plechový, naše deti si dnes môžu cibriť svoje šoférske schopnosti od najmladšieho veku v dokonalých kópiách klasických áut.
Keď som priviezol na test domov elektrický Ford Ranger, neviem kto okolo neho poskakoval viac, či ja alebo môj syn. Bol som nadšený z toho, čo všetko dnešné hračky ponúkajú a ako do detailu kopírujú skutočné autá. Veď uznajte, aby detská hračka mala LED svetlá vpredu aj vzadu, dokonca LED svetelnú rampu na zadnom ochrannom oblúku, odpružené nápravy, či dokonca podsvietenú palubnú dosku a autorádio so vstupom na USB, schopné prehrávať MP3... A to som so špecialitami tohto autíčka len začal. Otvárať môžete prednú kapotu, kryt zadnej korby, bočné dvere a nechýbajú ani nastaviteľné bezpečnostné pásy. Korbu synátor pravidelne využíva na vozenie čohokoľvek k bráne, napríklad aj vrecka so smeťami do kontajnera. Po viac ako 100 m dlhej príjazdovke sa dobre povozí a súčasne je to jedna z foriem jeho pomoci v domácnosti. Rangerom sa dá ísť aj po poštu do poštovej schránky, alebo otvoriť bránu návšteve.
S cibrením šoférskych zručností treba začať už v detstve.
Samozrejme trénujeme aj šoférsku zručnosť. Naša príjazdová cesta je dosť dlhá na postavenie slalomu alebo fiktívnej garáže, kde sa zase juniori učia správnemu odhadu. Auto sa štartuje bezchybnou zmenšeninou klasického kľúča od auta. Chýba už len tlačidlo na diaľkové ovládanie zamykania. Namiesto neho máme k autu diaľkový ovládač, ktoré z neho robí veľké autíčko na diaľkové ovládanie. Bežne diaľkovým parkujem Rangera večer do garáže. Alebo ním vozím menšie deti od susedov, ktoré ešte nezvládajú ovládanie autíčka sami a mohli by sa niekde vybúrať. Mimochodom, Ranger je jedným z mále elektrických autíčiek, do ktorého sa pohodlne vmestia dve deti vo veku do 7 rokov. Výrobcom udávaná nosnosť je 35 kg, ale poznáte to. Elektrické autíčko je priveľké pokušenie pre staršie deti, aby mu dokázali odolať. Takže v praxi nosnosť hračky pravidelne prekračujeme aj na 55 kg. Najmä keď mladší súrodenci sa chcú nechať voziť staršími. Oba motory napriek tomu zatiaľ v pohode zvládajú.
Podsvietená palubná doska a autorádio s USB vstupom na prehrávanie MP3 ako v skutočnom aute.
Zabudol som vlastne napísať, že po niekoľko týždňovom teste sme sa rozhodli Rangera odkúpiť a už to bude rok, čo u nás bezchybne slúži a pravidelne mu dáva zaberať 4 až 5 detí.
Na volante nemôžu chýbať tlačidlá klaksónu.
Autíčko má dva motory výkonu 35 W. Jeden natáča predné kolesá druhý poháňa zadné, obe súčasne. Ranger dokáže uháňať rýchlosťou 3 až 7 km/h a vďaka poháňaným obom zadným kolesám mu problém nerobí ani ľahký terén, kde robia dobrú službu práve odpružené nápravy. Batérie sa nabíjajú 8 až 12 hodín a s plne nabitými batériami by Ranger mal vydržať jazdiť 2 až 3 hodiny. Nám zväčša vydržia batérie 2 hodiny. Autíčko má dve rýchlosti vpred a dve vzad. Zaujímavosťou sú mäkké, polymérové kolesá, ktoré jazdia ticho a sú menej náchylné na mechanické poškodenie, prípadne lámanie. Deti s nimi pravidelne jazdia cez obrubníky s ostrými hranami, keď prechádzajú z príjazdovej cesty na záhradný trávnik a zatiaľ držia. Nič im nie je. Úprimne, na prvý pohľad Ranger nevyzerá byť taký odolný, ako nás o tom presviedča už niekoľko mesiacov. Hoci je vyrábaný v Číne, čo trochu vidieť na kvalite plastov a prevedení niektorých detailov, licencia Ford tu zrejme zohrala svoju úlohu. Chlapci z firmy rajhraciek.sk, ktorý detského Rangera vozia na Slovensko tvrdia, že patrí medzi kvalitnejšie a spoľahlivejšie čínske hračky. Za celý čas ako ho k nám vozia, museli riešiť len pár záručných opráv.
Všetky vonkajšie svetlá sú LED.
Po modernizácii
Od minulého roka prešiel Ranger modernizáciou. Hlavnou novinkou je 2.4 GHz diaľkové ovládanie s párovaním na konkrétne autíčko. Vďaka nemu by už nemalo dôjsť k žiadnemu rušeniu signálu inými autíčkami. Na diaľkovom ovládaní je núdzová brzda, ktorou môže rodič kedykoľvek vypnúť všetky jazdné funkcie autíčka, alebo ich opätovne aktivovať. Rodič prostredníctvom neho môže tiež ovládať rýchlosť autíčka. Nastaviť sa dajú tri rýchlosti vpred aj vzad. Doposiaľ malo autíčko len dve rýchlosti, ale motory aj maximálna rýchlosť sú identické.
Šliapacia kára pre deti aj dospelých
Druhá vychytávka, ktorú sa nám nedávno podarilo otestovať je šliapacia kára Berg X-plore BFR. Ide o dielko nemeckej produkcie s robustným kovovým rámom a vzduchom plnenými terénnymi pneumatikami, vďaka ktorým si s ňou užijete veľa zábavy aj v teréne. Deti najviac baví testovanie prejazdových schopností v rozbahnených kalužiach. Ešteže je vybavená plastovými blatníkmi. Samotná kára nie je žiaden drobec ani ľahká váha.
Vďaka šiestim polohám sedadla dočiahnu na pedále malé deti aj dospelí.
Na dĺžku meria 156 cm, široká je 84 cm a váži 45 kg. Jej nosnosť je však 100 kg, takže bez problémov odvezie dospelého aj s dieťaťom v prídavnom sedadle, ktoré sa dá dokúpiť a uchytiť vzadu. Nosnosť zadného sedadla je 30 kg. Skvelá zábavka pre otcov so synmi. Môžete si ísť zabehať a syn vás bude sprevádzať na káre. Keď nebudete vládať, zvezie vás ... Alebo si môžete ísť zabehať s dvomi deťmi, pritom jedno bude vždy na striedačku s vami bežať a druhé oddychovať na káre. Predné sedadlo sa dá nastaviť do 6 rôznych polôh podľa veku a výšky vodiča.
Ručná brzda a volič prevodovky. Na výber sú tri prevody. Kára Berg X-plore BFR má nosnosť 100 kg. Prídavné zadné sedadlo 30 kg.
V našej rodine si s károu zajazdíme od 5-ročného syna až po mňa. Mladším sa taký kolos dobre ovláda aj vďaka trom voliteľným prevodom, pričom s najľahším dospelý zvládne terénny výjazd do pomerne strmého kopca. Zjednodušene povedané, je to vlastne taký 4-kolesový horský bicykel s volantom. Na najvyššom prevode vie byť kára už dosť rýchla, ale aj vratká, citlivá na prudké pohyby volantom. Takže vodiča naučí jemne narábať s volantom, čo sa deťom neskôr zíde v skutočnom aute. Šliapať je možné pedálmi dopredu aj dozadu, dokonca nimi aj brzdiť. Pre istotu je šliapacia kára vybavená aj ručnou brzdou, na ktorej je otočný ovládač prevodovky.
Za požičanie detského autíčka a káry ďakujeme www.rajhraciek.sk