28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb orca island cisticka co2 odsavacka oxidu uhliciteho autozurnal.com 3 Thumb orca island cisticka co2 odsavacka oxidu uhliciteho autozurnal.com 2 Thumb orca island cisticka co2 odsavacka oxidu uhliciteho autozurnal.com 1

Orca: Na Islande spustili zatiaľ najväčšiu "odsávačku" CO2 zo vzduchu

Volajú ho Orca a má pomôcť k riešeniu klimatickej krízy. Zariadenie má zo vzduchu ročne odčerpať 4-tisíc ton CO2.

Na Islande nedávno spustili najväčšiu "odsávačku" oxidu uhličitého CO2. Tá priamo zo vzduchu nasáva tento skleníkový plyn a hlboko pod zemským povrchom ho premieňa na kameň. Stojí za ňou švajčiarska spoločnosť Climeworks a islandská firma Carbfix. Čistička je nazvaná Orca, čo odkazuje na islandské slovo „orka" znamenajúce energiu. Zariadenie pozostáva zo štyroch častí, z ktorých každá sa skladá z ďalších dvoch kovových schránok pripomínajúcich kontajnery, aké sa používajú v námornej doprave.

Podľa prvých plánov má Orca zo vzduchu ročne odčerpať 4-tisíc ton oxidu uhličitého. Takéto množstvo zodpovedá podľa americkej Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) emisiám, aké za rok vyprodukuje približne 870 áut. Ale pozor, ide len o jednu čističku. Ak by ich po svete vybudovali v tisícoch, konečný balans by vyzeral omnoho lepšie. A nemuseli by sme ho prerátavať iba na počet áut, ale aj na ostatné odvetvia priemyslu a dopravy, ktoré sa vo veľkej miere o CO2 pričiňujú. 

Zariadenie nasáva oxid uhličitý pomocou ventilátorov do kolektora, kde ho následne prefiltruje a izoluje. Oxid uhličitý potom zmieša s vodou a následne je pumpovaný do hĺbky tisíc metrov pod zem, do čadičového podložia. Niektorí odborníci tvrdia, že takéto zariadenia sa môžu stať jedným z hlavných nástrojov v boji proti klimatickým zmenám. Ich kritici zase poukazujú na to, že ide o neprimerane drahú technológiu a môže trvať celé desaťročia, kým bude možné, aby fungovala vo veľkom rozsahu.

Zdroj TI: TASR