Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb 6882 2 Thumb 80034 large opel gt vyskusali sme najkrajsi opel hovoria mu europska corvette Thumb 80037 large opel gt vyskusali sme najkrajsi opel hovoria mu europska corvette Thumb 80035 large opel gt vyskusali sme najkrajsi opel hovoria mu europska corvette Thumb 80033 large opel gt vyskusali sme najkrajsi opel hovoria mu europska corvette Thumb 80036 large opel gt vyskusali sme najkrajsi opel hovoria mu europska corvette 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb 80039 large opel gt vyskusali sme najkrajsi opel hovoria mu europska corvette Thumb 80038 large opel gt vyskusali sme najkrajsi opel hovoria mu europska corvette Thumb 80037 large opel gt vyskusali sme najkrajsi opel hovoria mu europska corvette Thumb 80036 large opel gt vyskusali sme najkrajsi opel hovoria mu europska corvette Thumb 80035 large opel gt vyskusali sme najkrajsi opel hovoria mu europska corvette Thumb 80034 large opel gt vyskusali sme najkrajsi opel hovoria mu europska corvette 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb 80033 large opel gt vyskusali sme najkrajsi opel hovoria mu europska corvette Thumb 80032 large opel gt vyskusali sme najkrajsi opel hovoria mu europska corvette Thumb 80031 large opel gt vyskusali sme najkrajsi opel hovoria mu europska corvette

Opel GT: Vyskúšali sme najkrajší Opel. Hovoria mu európska Corvette

Dizajnérske centrum značky Opel existuje už päťdesiat rokov. Jeho symbolom je auto, aké Nemci nedokázali vyrobiť.

 

História značky z Rüsselsheimu pamätá veľa pekných áut, ale iba jednu ikonu. Vznikla v časoch, keď Opel bol hrdým členom koncernu General Motors. Američania Nemcom dovolili postaviť malú „Corvette“, vhodnú pre európske cesty. Pera sa chytil mladý Erhard Schnell, vtedy 25-ročný ambiciózny dizajnér, ktorý práve prišiel zo stáže v GM. „Bol som plný dojmov a celkom iného sveta, ktorý bol za oceánom. USA vtedy malo dva základné symboly – kolu a Chevrolet Corvette. Vplyv oboch produktov nájdete na hotovom aute,“ povedal nám dnes 87-ročný Schnell. 

Dva roky trval vývoj štúdie Opel GT Experimental, ktorá na frankfurtskom autosalóne v roku 1965 zožala obrovský úspech. Schnell navrhol auto, aké vo vtedajšej histórii rüsselsheimskej značky nemalo obdobu. „Bol som tam relatívne nový a vedenie mi dalo slobodu. Ako vidíte, dobre to dopadlo,“ podotkol Schnell. Zvýraznené oblúky blatníkov pripomínali Corvette C3, fľaškou koly sa vraj inšpiroval tvar kabíny s hlboko do strechy zapustenými dverami. Dizajnéri chceli, aby sa do 1.225 mm vysokého auta pohodlne nastupovalo. 

Výfuk vydáva pekné tóny, vyklápacie svetlá sú symbolom modelu Opel GT.

 

V šesťdesiatom ôsmom si zákazníci prevzali prvé sériové kusy. Erhard Schnell odviedol svoju prácu na jednotu, akurát technika trochu pokrivkávala. Opel nevedel dostatočne lacno a rýchlo vyrábať tvarovo zložitú karosériu. Produkciu tak zveril francúzskej karosárni Chauson, kde sa oceľové plechy lisovali a zvarovali. Lakovanie, plus kompletovanie interiéru zabezpečovala manufaktúra Brisonneau et Lotz. Opel GT stál na podvozku Kadettu B a jeho zadné kolesá roztáčal skromný 1.1-litrový zážihový štvorvalec s výkonom len 44 kW (60 k). Prakticky okamžite však pribudla aj silnejšia verzia s jedna-deviatkou pod kapotou a 66 kW (90 k). Práve výkonnejší z dvoch ponúkaných variantov sme mohli vyskúšať aj my. Opel v rámci osláv 50. výročia vzniku dizaj- Dizajnérske centrum značky Opel existuje už päťdesiat rokov. Jeho symbolom je auto, aké Nemci nedokázali vyrobiť. Vyskúšali sme najkrajší Opel. Hovoria mu európska Corvette nérskeho centra, znovu objavil prototyp GT Experimental. Dizajnéri sa od iPadov a modernej techniky vrátili k rysovacím doskám. Pod vedením pána Schnella kreslia historické kupé. Následne vznikne hlinený model v mierke 1:1, ktorý skončí vo fabrickom múzeu. 

Kým v interiéri sa kreslí a modeluje, vonku čaká žltý Opel GT 1900 – pripravený na testovaciu jazdu. Neostáva iné, iba nastúpiť, s mierne zošliapnutým plynom naštartovať teplý motor a vyraziť. Vlastne ešte drobnosť – prudkým potiahnutím mohutnej páky pri stredovej konzole vyklopíme predné svetlomety. Konštruktéri si v šesťdesiatych rokoch minulého storočia totiž nemohli dovoliť použiť elektromotory – kvôli hmotnosti a najmä cene. 

Erhard Schnell dozerá na mladších kolegov pri stavbe repliky GT Experimental.

Pozícia sedenia za veľkým volantom s tenučkým dreveným vencom je perfektná. Rovnako krátka radiaca páka výborne padne do ruky. Na všetko ale treba poriadnu silu – riadenie nemá posilňovač a kulisa radenia je tuhá. Z dnešného pohľadu sa auto dá ovládať na milimetre presne. Vďačí za to nielen precíznemu hrebeňovému riadeniu, ale hlavne okamžitým reakciám motora na zošliapnutie akcelerátora. Štvorvalec, kŕmený dvojkomorovým karburátorom Solex, vedel v spolupráci so štvorstupňovou manuálnou prevodovkou, rozbehnúť toto 960 kg vážiace auto na 185 km/h. Ale nebolo všetko ideálne. GTčku chýbal batožinový priestor - na odloženie tašiek malo len skromnú štrbinu za prednými sedadlami. A najmä, tuhá zadná náprava neobľubovala kombináciu zákrut a nekvalitného asfaltu. My sme si na limity auta – z úcty k nemu i kvôli obavám zo starých diagonálnych pneumatík Michelin - pochopiteľne nesiahli. Malá Cor vette však má neuveriteľné čaro a v histórii značky Opel špeciálne miesto. Napokon, Erhard Schnell pôsobil ako dizajnér až do roku 1992, no žiadne iné auto mu neprinieslo väčšiu slávu než GT. Jeho rukopis nájdeme aj na kupé Manta či Calibra.

Koženkový interiér nepatrí medzi najväčšie,
ale vyžaruje atmosféru.

Advertisement