Vw 06 2020 1140x190 t cross
Thumb opel eisenach grandland x Thumb eddw6xpwkae2vfh.jpg large Thumb opel eisenach grandland Thumb opel eisenach grandlx  1 Thumb opel eisenach grandlx  2 Thumb opel eisenach grandland1 Honda 06 2020 1024x597 jazzcrosstar Thumb opel eisenach grandlx

Opel Grandland X odteraz z Eisenachu

Dva roky po prechode pod krídla francúzskeho koncernu PSA nemecká automobilka úplne reorganizovala svoju továreň v Eisenachu.

Prečítajte si aj: Nový Opel Astra z Nemecka a možno aj Británie

Závod, ktorý uviedli do prevádzky v roku 1992 a špecializoval sa na produkciu malých áut, začína vyrábať mestský crossover. Do mája v ňom montovali vozidlá Adam a Corsa. Prvý z nich nedostane nástupcu a Corsu novej generácie už začali vyrábať v španielskej Saragosse. Nový model z Eisenachu je výrazne väčší a ťažší a na výrobné technológie aj ich obsluhu kladie vyššie nároky. Montážne linky museli kvôli nemu skrátiť a 400 robotov preinštalovať a preprogramovať. Časť lakovne zároveň zautomatizovali. Následkom tejto prestavby a prispôsobeniu na novú podlahovú plošinu sa zvýšila efektívnosť a znížili výrobné náklady. „Dnes je pre nás veľmi dôležitý deň. Je to prvý nemecký závod, ktorý sme preorientovali na budúcnosť,“ povedal na malej slávnosti v Eisenachu šéf automobilky Opel pán Michael Lohscheller. Doteraz vo Francúzsku vyrábaný crossover spočíva ma podlahovej plošine PSA a je dvojníkom úspešného modelu Peugeot 3008, ktorý vlani získal prestížny titul Auto roka 2018.

Na budúci rok začnú vyrábať Grandland X aj s hybridnou poháňacou sústavou. Elektrifikácia modelovej palety Opel sa teda začne v Eisenachu. Crossover, ktorého produkciu postupne sťahujú z francúzskeho Sochauch do Durínska, budú podľa Lohschellera predávať aj v Rusku. „Tento rok sa vrátime na ruský trh. Odchod z neho nás tvrdo zasiahol,“ dodal.

Kvôli ukrajinskej kríze Opel pred 4 rokmi zastavil výrobu áut v závode GM v Petrohrade a na jar t. r. oznámil, že sa na ruský trh vráti. Od prestupu z koncernu General Motors pod krídla PSA môže Opel predávať svoje modely na všetkých trhoch sveta. Americký majiteľ totiž v minulosti postupne obmedzil odbyt áut nemeckej značky iba na Európu. Zo štatistík vyplýva, že po ruských cestách jazdí asi 400.000 vozidiel Opel.

Budúcnosť závodu Opel zamestnávajúceho teraz 1.400 (predtým 1.800) ľudí visela do júna 2018 na vážkach. Vtedy totiž vedenie PSA rozhodlo, že ho preorientujú na výrobu crossoverov. Miestni dúfajú, že v ňom budú ročne vyrábať 80.000 až 100.000 áut. Na tamojšej montážnej linke dokážu skladať modely s benzínovým, naftovým aj hybridným pohonom. Budú však potrebovať ešte jeden nový model.

Šéf produkcie skupiny PSA Yann Vincent povedal, že racionalizačnými opatreniami musia znížiť výrobné náklady na každý koncernový model o 700 €. Zvyšovanie efektívnosti je totiž jedinou alternatívou na zabezpečenie budúcnosti koncernu PSA.

Grandland X patrí medzi ťahúne značky Opel. V prvom polroku t. r. stúpol jeho odbyt o 40% na vyše 51.000 ks. Pre úplnosť dopĺňam, že v rovnakom období si sesterský Peugeot 3008 kúpilo vyše 107.000 zákazníkov. „Sme radi, že tu budeme aj v budúcnosti. Závod Eisenach totiž oddávna vyniká vysokou flexibilitou a špičkovou kvalitou produktov,“ uzatvoril Lohscheller.