Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 1o Thumb 2o Thumb 3o Thumb 4o Thumb 5o Thumb 6o

Opel Grandland X dostal nový najsilnejší motor

Okrem prepĺňanej jedna-šestky, paletu motorov rozšíril základný trojvalec, spriahnutý s osemstupňovým automatom.

Opel plní sľub z minulého roka a postupne rozširuje ponuku motorov svojho kompaktného SUV. Najnovšie sa v cenníku objavila kombinácia malého prepĺňaného trojvalca 1,2 PureTech (96 kW/130 k) a osemstupňovej automatickej prevodovky.

Pôvod techniky je jasný: motor pochádza od materského koncernu Groupe PSA a meničový automat dodáva japonská spoločnosť Aisin. Za luxus automatického radenia si Opel pýta príplatok 1800 eur, bez ohľadu na stupeň výbavy.

S touto kombináciou sme zatiaľ najazdili sotva 30 kilometrov, aj to za volantom predsériového prototypu. Stihli sme si všimnúť, že osem prevodových stupňov je pomerne krátkych a veľmi dobre na seba nadväzujú. Napríklad rozdiel medzi trojkou a štvorkou predstavuje iba 500 otáčok.

Prevodovka síce radí často, aby dostala z motora maximum, ale robí to jemne a šoféra neotravuje. Ak vyslovene hladkáte plynový pedál, otáčky nechá padnúť na úroveň 1700/min. Na každé silnejšie zošliapnutie plynu však reaguje podradením. Je to logické, malý trojvalec namontovaný do relatívne veľkého auta nemá toľko sily ako povedzme turbodiesel, takže ťažiť z krútiaceho momentu sa veľmi nedá.

Výrobca uvádza, že trojvalec spriahnutý s automatickou prevodovkou je v meste o dve deci benzínu na sto kilometrov smädnejší, než verzia s manuálom. Mimo mesta má byť máličko úspornejší. Toto si overíme až v plnohodnotnom domácom teste.

Druhá novinka pod kapotou Grandlandu X mieri na opačný typ zákazníkov ako trojvalec. Prepĺňaná benzínová jedna-šestka s výkonom 132 kW (180 k) sa stala novým vrcholom v ponuke motorov. Spolupracuje výhradne s osemstupňovým meničovým automatom a dodáva sa v kombinácii s dvomi najvyššími stupňami výbavy.

Pohon 4x4 je najvýkonnejšiemu Grandlandu X cudzí. Štvorkolku dostane až plug-in hybrid, ktorý príde na budúci rok.

Štvorvalec 1,6 Turbo opäť pochádza od koncernu PSA. Francúzi ho vyvinuli v spolupráci s BMW a majitelia prvej verzie si užili veľa príhod. Od naťahujúcej sa rozvodovej reťaze, cez problémy so snímačom teploty chladiacej kvapaliny a uložením vačkových hriadeľov, až po zlyhávajúce vysokotlakové palivové čerpadlo.

Každopádne, motor prešiel kompletnou rekonštrukciou ešte pred nástupom emisnej normy Euro 6 a už tri roky je o problémoch ticho. Zdá sa, že úpravy zabrali.

Advertisement