Opel Eisenach obnovil produkciu
Stalo sa to po vyše 3-mesačnej vynútenej odstávke výroby spôsobenej trvalým nedostatkom polovodičov a ďalších súčiastok, ktorý dodnes trápi celý automobilový priemysel.
V dvojzmennej prevádzke tam postupne začali zvyšovať produkciu na 25 vozidiel za hodinu. Jedná sa o výrazne zmodernizované SUV Opel Grandland, ktorý montujú iba na tomto mieste. Vlani ho ešte vyrábali spolu so sesterským modelom Peugeot 3008 aj vo francúzskom závode Sochaux. Prvé modely prídu do predaja vo februári.
Modernizovaný Grandland je najväčšie SUV značky, ktoré dostalo novú fazónu a v typovom označení stratilo písmeno X. Na prvý pohľad ho poznáte podľa „novej tváre“ nazvanej Opel Vizor so zníženou maskou chladiča siahajúcou až po príplatkové adaptívne diódové reflektory Intellilux LED a podľa nového plne digitálneho kokpitu Pure Panel. Tvorí ho 12-palcový širokouhlý displej a digitálnymi prvkami nabitá centrálny dotyková obrazovka natočená na vodiča. Vozidlo dostalo aj ďalšie špičkové technológie a asistenčné systémy doteraz ponúkané v luxusnejších modeloch. Medzi nimi 360° panoramatickú kameru, automatický parkovací asistent, detektor hroziacej čelnej zrážky s funkciou automatického núdzového brzdenia, detektor vodičovej únavy aj systém nočného videnia, ktorý Opel ponúka vôbec po prvý raz. Ten zaregistruje v tme chodca alebo zviera už vo vzdialenosti 100 m pred vozidlom. Grandland dostanete so vznetovým alebo zážihovým motorom či elektrifikovanou plug-in hybridnou sústavou poháňajúcou predné alebo všetky kolesá.
Opel zastavil produkciu tohto závodu koncom lanského septembra. Zároveň sa okamžite objavili pochybovačné úvahy o budúcnosti tohto východonemeckého závodu v novo založenom koncerne Stellantis. Hovorilo sa dokonca aj o jeho vylúčení zo spoločnosti Opel Automobile GmbH, čo veľmi zneistilo jeho zamestnancov. Po silných protestoch materský koncern vraj tento plán v novembri zrušil.
Nový šéf automobilky Uwe Hochgeschurtz sa síce postavil za jej zachovanie ale o jej budúcnosti sa rozhoduje na vyšších podlažiach koncernu Stellantis, ktorý vznikol pred zlúčením spoločností PSA a FIAT-Chrysler. Opel je jeho jedinou nemeckou súčasťou. Bývalý francúzsky koncern PSA ho odkúpil v auguste 2017 od amerického giganta General Motors, ktorý si s ním takmer dve desaťročia nevedel dať rady. Opel a jeho sesterská britská firma Vauxhall boli pod vedením Američanov od roku 1999 v trvalej strate! Jedine v druhom kvartáli 2016 dosiahli operatívny zisk, ktorý sa však rýchlo rozplynul. Nemecká automobilka sa pod krídlami koncernu PSA prekvapujúco rýchlo zotavila a vrátila do čiernych čísel. Už v prvom polroku 2018 dosiahla spoločnosť Opel/Vauxhall prevádzkový zisk 502 mil €.
Závod v Eisenachu od začiatku vyvolával rozruch v automobilovom priemysle. Realizovali v ňom totiž nový systém výroby zabezpečujúci najvyššiu kvalitu pri krátkych časoch výroby. Závod vytvoril nové štandardy – napríklad zapojením pracovníkov, kontinuálnymi zlepšeniami a sofistikovaným logistickým systémom. Už v roku 1993 vybral General Motors závod Opel Eisenach za tréningové centrum pre celý koncern. Vyše 16.500 zamestnancov z celého sveta sa v ňom oboznamovalo s najmodernejšími výrobnými postupmi. V Eisenachu privítali viacerých prominentných hostí od spolkového kancelára Helmuta Kohla (1990 a 1992) až po prezidenta USA Billa Clintona (1998).