Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Opel Corsa OPC Nürburgring: Úplne z iného cesta
Corsa OPC bola pre mňa doposiaľ najzábavnejším produktom divízie OPC, hoci na to aby sa mohla porovnávať s najlepšími jej stále niečo chýbalo. Možno preto prišiel jej derivát so sľubným prívlastkom Nürburgring. Neviem či mechanikom OPC vymenili ruky, hlavy alebo ich nahradil iný tím, ale viacerými úpravami sa Corsa OPC premenila na vážny športový stroj, ktorý dokáže potrápiť aj najlepší malý hot-hatch súčasnosti Renault Clio R.S.
Počas autosalóna vo Frankfurte nad Mohanom sme s kolegami z auto.sme.sk dostali lákavu ponuku vyskúšať najostrejšiu verziu Opel Corsa OPC Nürburgring, z ktorej vyrobia limitovanú sériu v počte 500 ks. Bol v tom však malý háčik. S testovacím autom sme mohli ísť kamkoľvek, len nie na Severnú slučku legendárneho okruhu, ktorého názov má vo svojom mene. Priznám sa, že som nepochopil dôvod. Zvlášť keď sa výrobca rád chváli informáciou, že pri ladení podvozka najazdili testovací jazdci v tomto aute po Nordschleife 10.000 km. Možno sa báli, aby sme rýchlostný rekord v kategórii malých áut nezlomili skôr než oni. Žartujem, na zlomenie rekordu treba mať na tomto okruhu najazdených niekoľko tisíc kilometrov a na to sú predurčení iní machri. Zaisto si ale viete predstaviť ako nás svrbeli ruky keď sme boli tak blízko Nordschleife a navyše s autom, ktoré má Nürburgring vo svojom názve.
Prívlastok naznačuje, že táto Corsa OPC by mala byť výnimočná. Ak má totiž auto v mene názov jedného z najznámejších pretekárskych okruhov sveta, asi by to nemal byť púhy marketingový ťah odzrkadľujúci dobré vzťahy automobilky Opel s prevádzkovateľmi okruhu. Lebo Corsa OPC Nürburgring naozaj výnimočná je. Po prvých kilometroch som nadobudol dojem, že tím konštruktérov nahradili technici, ktorí stavajú reálne pretekárske autá. Lebo táto Corsa jazdí úplne inak. Alebo niekto múdry konečne umlčal marketing a uvoľnil ruky konštruktérom, ktorí auto plné kompromisov prerobili na ozajstné športové náradie, do ktorého stačí dať bezpečnostný rám a môžete s ním vyraziť na preteky do vrchu, rely alebo okruhy.
Inžinieri sa pohrali takmer so všetkými dôležitými mechanickými komponentmi. Tou najdôležitejšou a asi najpotrebnejšou zmenou je použitie mechanického samosvorného diferenciálu. Po desaťročiach je to prvý sériový Opel, ktorý ho má v základnej výbave. To na začiatok, aby na výjazde zo zákrut Corsa nenechávala za sebou čierny pás po preklzujúcom vnútornom kolese. Konštruktéri však pritvrdili ešte viac. Už prvý pohľad na karosériu prezradí zníženú svetlú výšku – vpredu o 20 a vzadu o 15 mm. Stačí sa pozrieť pod blatníky a uvidíte tam jednoplášťové tlmiče a pružiny Bilstein. Cez štandardne dodávané ľahšie, kované zliatinové 18-palcové disky obuté do nízkoprofilových pneumatík rozmeru 225/35 R18 vidieť brzdy Brembo.
Odľahčené predné majú na daný segment trochu menší priemer 305 mm (Clio RS 312 mm, Mini John Works 316 mm) ale na ich výkone to necítiť. V porovnaní so štandardným OPC preladili tiež elektroniku – trakčnú kontrolu, ABS aj ESP. Aby si tých 500 majiteľov užilo aj viacej dynamiky, výkon motora vzrástol zo 141 kW/ 192 k na 155 kW/210 k a krútiaci moment z 230-266 Nm na 250– 280 Nm. Preladili aj riadiacu jednotku, pôvodné turbo nahradili väčším a nešpecifikovanými úpravami tiež vylepšili výfukové potrubie. Okrem viditeľne inej koncovky, ktorá je nastoknutá na výfuk a jej jedinou funkciou je opticky rozšíriť zadnú časť. V interiéri nenastalo toľko zmien. V podstate tam pribudla iba dekoračná lišta Nürburgring Edition na prahoch a logo Nordschleife otlačené do predných športových korýtok Recaro.
Anatomické sedačky Recaro poskytujú dostatok pohodlia aj na dlhých cestách. |
Jedinou slabinou Corsy OPC je kvalita radenia 6-stupňovej manuálnej prevodovky. Z jednotky na dvojku nestíhajú synchróny a pokiaľ priveľmi vytočíte motor, zuby zaškrípu. Dráhy radenia by mohli byť kratšie a pohyb páky presnejší. |
Keďže na okruh sme s Corsou nemohli, vybrali sme sa do kopcov. Presnejšie do okolia mesta Trier v pohorí Taunus, kde sa jazdí podujatie svetového šampionátu v automobilových súťažiach Rely Nemecka. Našli sme si vyľudnený 3 km dlhý úsek s množstvom rôznych typov zákrut a ten brúsili od rána do popoludnia. Ako prvé ma zaujímalo nastavenie elektroniky. Reakcie akcelerátora a ABS i ESP, pretože klasická Corsa OPC bola priveľmi elektronická. Moderná technika vo veľkej miere obmedzovala vodiča. Motor reagoval na akcelerátor v návaloch a ABS pri prudkom brzdení skorým zásahom zbytočne predlžoval brzdnú dráhu. Tri, dva , jeden štart. Vyrážam na trať. Už po prvých metroch jazdy cítim, že chlapci z OPC dosiahli s autom veľký pokrok. Hneď do prvej zákruty Corsa OPC Nürburgring zahýna úplne inak. Samosvor uťahujúci stopu smerom k apexu ju doslova vcucne dnu. V porovnaní s originálom auto neskutočne zatáča. Samosvorný diferenciál doslova exceluje. Žiadna elektronická náhrada, ale poctivá mechanika, vďaka ktorej na výjazde zo zákrut necháva Corsa za sebou dva čierne pásy a vodiča pri prejazde každej zákruty zalieva explózia emócií. S rukami na volante spotenými ako vo Ferrari. Záber samosvoru je úžasný. Každú zákrutu umožňuje prechádzať vo vysokom tempe, až na hranici priľnavosti pneumatík, ale stále pod dôkladnou kontrolou vodiča.
S týmto autom nikdy nebudete mať dosť. Trakcia poháňanej prednej nápravy je neskutočne dobrá. V tomto prípade platí priama úmera – čím kvalitnejšie obutie, tým lepšia priľnavosť. Predné kolesá sa dokážu zahryznúť do asfaltu tak intenzívne, že v každej zákrute nechajú kúsok dezénu. Ak sa teda občas necháte uniesť hrozí, že sadu gúm zničíte možno už v priebehu jediného dňa, ale so širokým úsmevom na tvári a pocitom, ktorému sa nič nevyrovná. Motor má veľký silový register, ale výfuk nevydáva žiaden zvuk. Je to škoda. 6-stupňová manuálna prevodovka je výborne odstupňovaná a jej rýchlosti naukladané pekne za sebou. Vďaka tomu otáčky motora pri preraďovaní príliš neklesnú. Problémy robí len radenie. Pri svižnejšej akcelerácii a rýchlom radení z jednotky do dvojky synchróny viackrát nestíhali a zuby sa počuteľne pohádali. Ani triafanie ostatných rýchlostí nebolo vždy ideálne – teda rýchle, presné a na prvýkrát.
Najlepšie sú brzdy a podvozok. Môžete brzdiť do zákruty na hranici šmyku, ale ABS sa neaktivuje. Tolerantne k športovej jazde je naladené aj ESP. Preladenie elektroniky prinieslo výsledok. Upravenému podvozku rozbitý povrch vôbec neprekáža. Predná náprava ani na nerovnostiach zbytočne neposkakuje a nevibruje. V každej situácii sa snaží čo najpokojnejšie preniesť na cestu maximum krútiaceho momentu. Pokiaľ v zákrute na hranici priľnavosti pneumatík natrafíte na nerovnosť, Corsa neodskočí, nerozhojdá sa ani sa nehne zo stopy. S prehľadom cez ňu prebehne tak ako Clio RS, odfiltruje pohyby karosérie a rúti sa ďalej. Corsa OPC Nürburgring je úžasne zábavná, výborne ovládateľná, ale veľmi rýchla. To sa mi na nej páči. Objednať sa dá aj u našich predajcov. Jej cena však odráža použitú techniku, ktorá nie je lacná. Takže počítať treba minimálne s 26.490 €.
Motor | 1.6 Turbo ECOTEC |
Zdvihový objem valcov [cm3] | 1598 |
Výkon [kW/k] | 155/210 |
Pri otáčkach [1/min] | 5750 |
Krútiaci moment [Nm] | 250-280 |
Pri otáčkach [1/min] | 2250-5500 |
Palivová spotreba [l/100 km] | 7,6 |
Misie CO2 [g/km] | 178 |
Zrýchlenie 0-100 km/h [s] | 6,8 |
Maximálna rýchlosť [km/h] | 230 |
Batožinový priestor [l] | 285 |
Pohotovostná hmotnosť[kg] | 1307 |
Cena modelu od [€] | 26.490 |
Kúpiť či nekúpiť?
Zhrniem to jednou vetou. Chcel by som patriť medzi tých 500 šťastlivcov, ktorým sa toto nevšedné autíčko ujde.