28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb astrapredobokl 09 Thumb astrabokl 19 Thumb astrabudik 14 Thumb astrabokp 02 Thumb astrakoleso 05 Thumb astrakufor 02 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb astrakoleso 06 Thumb astrapredobokl 09 Thumb astramotor 02 Thumb astrapredobokl 01 Thumb astrapredobokl 16 Thumb astrapredobokp 35 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb astrapredok 06 Thumb astrasedpred 02 Thumb astrasedzad 02 Thumb astrasign 01 Thumb astrasign 04 Thumb astrastred 02 Thumb astrasvetpred 05 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb astrasvetpred 02 Thumb astrasvetzad 03 Thumb astrazadobokl 16 Thumb astravolant 02 Thumb astrazadobokp 26

Opel Astra 1.0 Turbo: Ambiciózny trojvalec nesklamal

Podľa abecedy má označenie K, od slova odtučňovacia kúra

Firmu Opel založil pán Adam pred viac ako 150-timi rokmi a už 117 rokov vyrába autá. Niet pochýb, že sa bohaté skúsenosti v produktoch rüsselsheimskej automobilky odzrkadľujú. Pred viac ako päťdesiatimi rokmi začal kompaktný model Kadett novú etapu rodinných áut, v roku 1979 dostal predný pohon a dnešná Astra je jeho desiata generácia. Keď pred trinástimi rokmi konštruovali Astru J, bola hospodárska kríza ešte ďaleko, v móde boli naftové motory aj pre kompaktné modely a vyzeralo to tak, že všetci už budeme jazdiť na efektných 19-palcových kolesách.

Palubná doska už nezaberá toľko miesta, orientácia v ovládacích tlačidlách je jednoduchá. Prístroje si zaslúžia najvyššie ocenenie, nechýba ani teplomer.

Svet sa však zmenil a prispôsobila sa aj Astra. Karoséria je teraz kratšia, má menšie previsy a je ľahšia o takmer osemdesiat kilogramov. Odľahčeniu sa nevyhli ani ostatné komponenty, výfuk, brzdy, kolesá, nápravy, sedadlá, motory a mnoho ďalšieho. Novú Astru vyrábajú v neďaleko našich hraníc v poľskom závode Gliwice. Optimalizácia rozmerov priniesla napriek všetkému väčší vnútorný priestor. Vidno, že tvorcovia dlho rozmýšľali, aké veľké použijú zadné sedadlá, aby nezaberali miesto a aby ešte boli pohodlné. Znie to až paradoxne, ale aj so skráteným rázvorom o 23 milimetrov je na zadných sedadlách viac miesta na nohy cestujúcich. Objem batožinového priestoru 370 litrov ostal rovnaký. Najviditeľnejším dôkazom nového prístupu je palubná doska.

Má jednoduchý a módny tvar, ovládacie prvky sú rozdelené do prehľadných skupín. Optimálne miesto má aj dotykový displej z vyšších výbav. Náš fungoval bez výhrad, teda s rýchlou odozvou. Po základnej konfigurácii je málo dôvodov ísť hlbšie do menu. Podľa palubných prístrojov okamžite spoznáte, že sedíte v modeli značky Opel, čitateľnosť je dobrá, ale občas sa mi zdali niektoré otázky z displeja otravné. Tradične dobré boli aj predné sedadlá, na vodičovom sa dal dokonca nastavovať elektricky aj uhol spodnej časti voči operadlu. Našu zvedavosť však vzbudzoval najmä motor. Trojvalec.

Na zadných sedadlách je viac miesta, ako v predchádzajúcej generácii.

Mnohých odratí už to prvé slovo. Kto si pamätá trojvalec z Corsy B z minulého storočia, toho skutočne môžu prepadnúť pochybnosti. Tento benzínový motor uviedli v októbri 2013 a premiéru mal v Ženeve 2014. Je zaujímavé, ako veľmi sa podobné motory na trhu odlišujú. Tento má blok i hlavu z hliníkovej zliatiny, samozrejmosťou je priame vstrekovanie benzínu do valcov, integrované výfukové zvody v hlave valcov, všetkých 12 ventilov má variabilné časovanie. Na potlačenie vibrácií si Nemci vybrali riešenie s vyvažovacím hriadeľom, ktorý sa otáča rovnakou rýchlosťou, ako kľukový hriadeľ, ale opačným smerom. Poháňa ho reťaz. Olejové čerpadlo je dvojstupňové, vodné sa dokáže vypnúť úplne. Vodou chladené turbo je umiestnené pred motorom, trojvalec produkuje pomerne málo hluku. V Astre má výkon 105 koní (77 kW) a krútiaci moment 170 Nm, spojený je s päťstupňovou prevodovkou, v našom prípade manuálnou, Easy Tronic sme ešte neskúšali.

Ani pri štartovaní, ani na voľnobežných otáčkach nikto nezistí, že beží trojvalec. Vyvažovací hriadeľ funguje. Motor statočne znáša aj veľmi nízke otáčky, takmer ako atmosférický. Pri prudkej akcelerácii sa v stredných otáčkach dá počuť, že valcov je menej, ale vníma to iba citlivé ucho bývalého majiteľa wartburga. Približne od 1800 do 4000 otáčok trojvalec odhodlane s buldodžou silou prekonáva pôvodné očakávania. Nedymí sa z pneumatík, to nie, ale na bezpečné obiehanie hoci aj do kopca, si Astra trúfa bez rozpakov. Priebeh krútiaceho momentu je famózny. Na ilustráciu: Ak budete stáť na plyne ďalej, otáčky zastaví až obmedzovač na hodnote 6500. To už ide auto na trojke, napríklad na nemeckej diaľnici, 150km/h. Snažil som sa vžiť do kože potenciálneho zákazníka. Uvažovať o trojvalci vo vlastnom aute by ma pôvodne ani nenapadlo. Teraz si myslím, že iný motor by som ani nechcel.

Typickým znakom sa stal zamaskovaný zadný stĺpik.

Áno, aj naftová jednašestka je dobrá, ale treba dobre zvážiť, či ju potrebujeme. Nedá sa vyhnúť ani téme spotreba. Deklarovaný priemer 4,3 litra je samozrejme nezmysel, ale málo nad šesť, šesť a pol som pri troške odriekania dosiahol. Bál som sa však iného extrému, prudkého zvýšenia spotreby pri využívaní motora na maximum. Sviatočné dni a noci priniesli prázdne cesty, ideálne na preverenie spotreby. Pri jazde na hranici dopravných obmedzení som na 880 kilometrovej trase Bratislava, Banská Bystrica, Čertovica, Hybe, Prešov, Košice a späť cez Jahodnú, Spišskú Novú Ves a opäť cez Hybe, Čertovicu až do Bratislavy dosiahol priemernú rýchlosť 103,9 km/h so spotrebou 7,9 litra benzínu na 100 kilometrov.

Nepredpokladal som, že sa zmestím do desiatich litrov, preto ma to potešilo. Žiadne výhrady nemám ani k jazdným vlastnostiam, ľahký motor a pevná karoséria vylúčili ťarbavú nedotáčavosť, Astra sa ľahko ovláda, ide bez problémov úplne presne za pokynmi volantu. Nemôžem nespomenúť LED Matrix svetlomety za príplatok 1300 eur, ktoré dokážu svietiť do diaľky a šírky ako diaľkové svetlá, ale zároveň tieňom vykryť napríklad protiidúcich. Deje sa tak postupným zhášaním a rozsvecovaním diód. Opel Astra 1.0 Turbo sa u nás predáva vo všetkých štyroch vybaveniach. V základe má LED denné svetlá, mechanickú klimatizáciu, elektricky ovládané a vyhrievané spätné zrkadlá vo farbe karosérie, naša najdrahšia sa volala Innovation, jej typickým znakom je automatická klimatizácia, bezkľúčové odomykanie a štartovanie i elektronická parkovacia brzda a 17-palcové kolesá s desiatimi lúčmi. Pri niektorých iných motoroch sa za systém štart – stop pripláca 400 eur, tu je však, nanešťastie, zadarmo.

Technické parametre
motor 1.0 Ecotec Direct Injection Turbo
zdvihový objem [cm3] 999
výkon [kW/k] 77/105
pri otáčkach [1/min] 4500-6000
krútiaci moment [Nm] 170
pri otáčkach [1/min] 1800-4500
maximálna rýchlosť [km/h] 200
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 11,2
nameraná spotreba [l/100 km] 7,3
objem batož. priestoru [l] 370
cena modelu od [€] 13.390
registračný poplatok [€] 33
pohotovostná hmotnosť [kg] 1263
rozmery d/v/š [mm] 4370/1809/1485
rázvor náprav [mm] 2662
pneumatiky 225/45 R17
objem palivovej nádrže [l] 48

Kúpiť či nekúpiť?

Astra s trojvalcom na mňa urobila veľký dojem. Jednoznačne ju kupujem.

Advertisement