Kia family 05 2021 1140x190
Thumb skoda fabia rs okruh autozurnal 1 Thumb skoda fabia rs okruh autozurnal 6 Thumb skoda fabia rs okruh autozurnal 7 Thumb skoda fabia rs okruh autozurnal 8 Thumb skoda fabia rs okruh autozurnal 2 Thumb skoda fabia rs okruh autozurnal 3 Skoda enyaq 06 2021 1024x597 Thumb skoda fabia rs okruh autozurnal 5 Thumb skoda fabia rs okruh autozurnal 4

Okruhová Škoda Fabia? Táto má motor z Audi S3, špičkové úpravy a stojí 15 tisíc eur

Pod pojmom "okruhové auto" si ani náznakom nepredstavíme Škodu Fabia 1. generácie, ktorá je všetkým, len nie športovým pretekárskym náčiním. Tento výrazne modifikovaný kúsok je však iná káva... Pod kabátom skrýva stádo viac ako troch stoviek koní a mimoriadne množstvo ďalších úprav. 

Fabia, ktorá s pôvodným modelom už po technickej stránke veľa spoločného nemá, je na predaj v Spojenom kráľovstve. Majiteľ si za ňu prostredníctvom ebay pýta 13 tisíc libier, čo je v prepočte okolo 15tisíc eur. Hovorí o nej ako o "track car", teda aute vhodnom na pretekársky okruh. Základ tvorí Fabia RS prvej generácie z roku 2004, ktorá v sérií pod prednou kapotou skrývala vznetový motor 1.9 TDI PD s výkonom 96 kW (131 k). Ten putoval preč a jeho miesto zastúpil prepĺňaný benzínový motor 2.0 TSI, pôvodom z Audi S3 a so súčasným výkonom 235 kW (320 k). Motor má podľa inzerátu najazdených približne 112 000 km a prešiel množstvom úprav. Silu na predné kolesá posiela zosilnená 6-st. manuálna prevodovka, ktorá spolupracuje s pretekárskou spojkou Sachs, odľahčeným zotrvačníkom Sachs a samosvorným diferenciálom Quaife! Začína to veľmi dobre...;)

Nastaviteľný podvozok od BC Racing "spolupracuje" s tvrdými polyuretánovými silentblokmi. Výkonné brzdy majú vpredu kotúče s priemerom 336 mm a vzadu 256 mm. Hryzú do nich platničky PBS race a Ferodo DS2500. Odlišný je aj hlavný brzdový valec alebo silentbloky motora a prevodovky. Podvozok je zároveň dodatočne vystužený rozperami. V interiéri potom nechýba poriadna ochranná klietka, všetky ostatné "zbytočnosti" vrátane klimatizácie a vnútorných obkladov kabíny išli kvôli znižovaniu hmotnosti do koša. Fabia váži 1290 kg.

Špeci Fabia RS 2.0 TSI jazdí na 17-palcových ľahkých diskoch kolies Compomotive s pneumatikami Nankang NS2-R rozmeru 215/45/17. Úprav je oveľa viac, ako spomíname v článku, keďže na celý ich popis nie je priestor. Dôkladne postavená Fabia je zjavne poctivo postavené "železo" na okruh, aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať úsmevné. Keď si však pozriete kompletný zoznam úprav tak zistíte, že predsudky v tomto prípade neboli na mieste ;) Perfektný kúsok.