Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Od novembra už nové auto bez stabilizačného systému nekúpite
Po prvom novembri tohto roku musia všetky nové sériovo vyrábané osobné a ľahké úžitkové vozidlá, predávané v ktorejkoľvek krajine Európskej únie, byť vybavené elektronickým stabilizačným programom.
Európsky parlament schválil povinnosť, montovať do áut ESP ešte v marci roku 2009. Poslanci prijali nariadenie, podľa ktorého všetky nové autá homologované po prvom novembri 2011 musia štandardne obsahovať stabilizačný program. Ponechali však výnimku pre staršie modelové rady, ktoré prišli na trh pred týmto dátumom. Po troch rokoch výnimka končí a stabilizáciu na palube už budú mať aj “veterány” typu Lada 4×4 (Niva), teda ak chcú naďalej pôsobiť na európskych trhoch.
Pre väčšinu automobiliek nie je tohtoročný november nijakým strašiakom. Veď ESP sa už teraz sériovo objavuje aj v najlacnejších modeloch, k akým patrí napríklad Dacia Sandero.
Pripomeňme, že za vznikom stabilizačného systému stojí spolupráca konštruktérov spoločností Mercedes-Benz a Bosch. ESP priebežne monitoruje rýchlosť otáčania jednotlivých kolies, krútiaci moment produkovaný motorom, jeho otáčky, mieru natočenia predných kolies i celého vozidla.
Elektronika dokáže odhaliť začínajúci pretáčavý i nedotáčavý šmyk skôr než šofér a pribrzďovaním jednotlivých kolies či znížením výkonu motora ho eliminovať. Stabilizačný systém zväčša spolupracuje s protiblokovacím systémom bŕzd ABS a trakčnou kontrolou. Jeho súčasťou sú rôzne nadstavby – napríklad stále populárnejší asistent pre rozjazd do kopca.
Elektronický stabilizačný program sa v sériovej výrobe prvýkrát objavil v roku 1995, a to pod kapotou Mercedesu triedy S. Skratku ESP si Bosch nechal zaregistrovať ako chránenú značku, preto rôzne automobilky využívajú pre rovnaké zariadenie rôzne označenia.