Obrazom: Spomaľ, budeš rýchlejší alebo učebnica jazdy v uzávierkach

Leto je obdobím dovoleniek, ale aj opráv a rekonštrukcií ciest. Je veľmi pravdepodobné, že cestou za oddychom narazíte na rozkopaný a čiastočne uzavretý úsek diaľnice. České ministerstvo dopravy prostredníctvom organizácie BESIP pripravilo manuál, ako sa správať, keď sa na ceste okrem áut, objavia aj mechanizmy a robotníci.

Šofér získava priebežné informácie o situácii na ceste prostredníctvom svetelných alebo obyčajných prenosných dopravných značiek. Na diaľniciach sa stále častejšie stretávame aj s veľkými portálovými tabuľami, ktoré zobrazujú informácie o prejazdnosti úseku, pripadne o dĺžke kolóny.

Šofér sa o uzávierke dozvie spravidla dva kilometre pred ňou. Samozrejme, dĺžka kolóny sa v závislosti na hustote premávky môže meniť, preto je dobré predvídať a spomaliť skôr. Predídete tak najčastejším haváriám, keď šofér nestihne dobrzdiť a narazí do stojacich vozidiel.

Od chvíle, keď sa priblížite k uzávierke, je nutné uvedomiť si, že maximálna povolená rýchlosť bude postupne znižovaná dopravnými značkami. Najčastejšia býva rýchlosť stanovená na 80 km/h.

Spomaľujte plynulo a zároveň mierne zväčšite odstup od vozidla pred vami. Jazdný pruh si zvoľte podľa šírky vozidla a vlastných schopností. Ľavý - užší - pruh má najčastejšie šírku 2,0 alebo 2,2 metra. Väčšina osobných áut s tým problém nemá. Pozor však ak šoférujete karavan alebo ťaháte obytný príves.

Od momentu priblíženia sa k uzávierke musí byť šofér maximálne sústredený. V ideálnom prípade by nemal telefonovať ani cez handsfree, dobré je na chvíľu prerušiť konverzáciu, prípadne odložiť jedlo či kávu.

Ak dôjde k vzniku kolóny pred uzávierkou, niektoré krajiny predpisujú vytvorenie voľného pruhu širokého aspoň tri metre pre záchranné vozidlá. Ide napríklad o Česko, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Slovinsko, Francúzsko alebo Španielsko. Domáci šoféri to zväčša vedia, preto je dobré sledovať správanie áut okolo.

V kolóne sa nelepíme vozidlu pred nami na nárazník, ale nechávame si manévrovací priestor. Dobrá rada znie, zastaviť vždy tak, aby sme videli na zadné pneumatiky auta stojaceho pred nami.

Nie vždy situácia dovolí, spomaliť pred kolónou plynulo. Pri náhlom brzdení by šofér mal zvládnuť aj zapnutie varovných blikačov, čím upozorní autá za sebou. Mnohé moderné vozidlá aktivujú všetky štyri smerovky pri náhlom brzdení automaticky.

Varovné blikače nechajte zapnuté tak dlho, kým za vami nezastavia ďalšie autá. Znížite tým riziko, že do vás zozadu narazí nepozorný šofér.

Tam, kde jeden jazdný pruh končí a vozidlá sa radia do pokračujúceho pruhu, používame pravidlo zipsovania. Striedavým radením sa dá dosiahnuť až o pätinu rýchlejšia prejazdnosť v mieste zúženia.

Najrizikovejšími miestami na ceste s obmedzením je nájazd do uzávierky a výjazd z nej. Šoféri by v týchto úsekoch mali zvoliť striedavú jazdu, najmä kvôli šírke vozidiel, možnosti vybočenia návesov a prívesov nákladných áut, presahu autobusov a podobne. 

Dôležité je sledovať nielen zvislé, ale aj vodorovné dopravné značenie. Žlté alebo oranžové čiary sú nadradené klasickým bielym.

V uzávierke by šofér mal byť maximálne pozorný, sledovať situáciu v spätných zrkadlách, udržiavať si bezpečný odstup (v prípade náhleho brzdenia nie je kam uhnúť) a prispôsobiť rýchlosť jazdy kolóne. Tak bude zabezpečené najvyššia priepustnosť zúženého úseku.

V kolóne je vhodné zvoliť takzvanú striedavú jazdu. Zvyšuje sa tým odstup od vozidiel aj čas na reakciu, ak si ju dopravná situácia vyžiada. Počas jazdy uzávierkou by šoféri mali byť priebežne informovaní o zostávajúcej dĺžke uzávierky. Preto sa držte vo svojom jazdnom pruhu a nevykukujte, kedy už bude koniec. Môžete tak ľahko prehliadnuť auto jazdiace vo vedľajšom pruhu.

Ak sa šofér rozhodne predbiehať v uzávierke, musí si byť týmto manévrom istý a nájsť si preň vhodné miesto. Do úvahy treba brať napríklad náhly poryv vetra, ktorý môže s nákladnými autami, dodávkami, autobusmi či karavanmi poriadne "zamávať".

Pri predbiehaní sa nepozerajte na predbiehané auto alebo na bezpečnostné zábrany. Človek má totiž tendenciu oddialiť vozidlo od tejto prekážky a môže druhou stranou zavadiť o iné vozidlo alebo zábranu. Pozerať sa treba pred seba - tam, kam chcem ísť. Volant držte pevne, ale nie kŕčovito.

Vo chvíli, keď pred nami jazdí pomalší kamión, ktorý nie je možné bezpečne predbehnúť, nepanikárte. Ak kamión jazdí rýchlosťou 60 km/h a v uzávierke je najvyššia povolená osemdesiatka, tak na 10-kilometrovom úseku straníte najviac 2,5 minúty. Riskovanie dopravnej nehody za tých 150 sekúnd rozhodne nestojí.

Každé predbiehanie by si šofér mal najprv dobre premyslieť. Pri malom rozdiele v rýchlostiach vozidiel ním veľa času nezíska. V päťkilometrovej uzávierke, pri dodržaní osemdesiatky, stratíte oproti otvorenému úseku s rýchlosťou 130 km/h maximálne 1,5 minúty.

Uzávierku opúšťame v rovnakom jazdnom pruhu, v ktorom sme cez ňu prechádzali. Neradíme sa zbrklo na poslednú chvíľu do druhého pruhu. Za výjazdom je potrebné plynulo rozbehnúť celý prúd vozidiel. Preto BESIP neodporúča prudké manévre za účelom predbiehania.

Mnohí šoféri sa tým snažia dohnať čas stratený v uzávierke. Vznikajú tak kolízne a často vyhrotené situácie, plné agresívnych prejavov. Je potrebné skontrolovať situáciu v spätných zrkadlách, včas zapnúť smerovku a jazdiť plynulo. Najdôležitejšia je ohľaduplnosť.

Vznik dlhých kolón nikdy nemôžeme vylúčiť, napríklad aj kvôli dopravnej nehode. Preto si do auta vezmite dostatok tekutín a nejazdite s minimom paliva v nádrži. V prípade dlhšieho státia v kolóne sa pred prípadným vystúpením z vozidla presvedčte, že je to bezpečné a od vozidla sa príliš nevzďaľujte.