Obrazom: Jeep predstavil sedem konceptov pre terénny festival
Pre skalných priaznivcov značky Jeep sú Veľkonočné sviatky úzko späté s autami. Festival Easter Jeep Safari im aj tohto roku umožní vyskúšať, čo ich autá dokážu v ťažkom teréne.
Easter Jeep Safari je podujatie, ktoré každý rok umožní fanúšikom americkej značky stretnúť sa a zajazdiť si v prírode.
Zraz organizovaný samotnou automobilkou Jeep trvá od 8. do 16. apríla a koná sa v okolí mesta Moab, na území štátu Utah.
Jeep tradične vytipuje zaujímavé trasy, postará sa o základné zázemie a konštruktéri pripravia niekoľko zaujímavých prototypov. Pre rok 2017 vzniklo až sedem konceptov.
Jeep Grand One
Jeep si aktuálne pripomína 25. narodeniny modelu Grand Cherokee. Konštruktéri kúpili ojazdený Grand Cherokee prvej generácie a pretvorili ho na Jeep Grand One. Ide pravdepodobne o prvý prototyp, ktorý nie je úplne nový, pretože základ pochádza z roku 1993 a počítadlo ukazuje asi 160 000 najazdených kilometrov.
"Grand" dostal nové tlmiče, slušivé 18-palcové disky obuté do 33-palcových terénnych pneumatík BFGoodrich. Predný a zadný nájazdový uhol vylepšilo posunutie oboch náprav o päť centimetrov ku koncom auta.
Pod kapotou sa prakticky nič nezmenilo. Stále tam pracuje nezničiteľný atmosférický benzínový osemvalec s objemom 5,2 litra, spriahnutý so štvorstupňovou automatickou prevodovkou.
Ducha deväťdesiatych rokov minulého storočia dokresľuje Game Boy na zadných sedadlách alebo nálepka s Davidom Hasselhoffom na dverách.
Jeep Trailpass
Zatiaľ čo Jeep Grand One reprezentuje minulosť, štúdia Jeep Trailpass je zrkadlom budúcnosti. Ide totiž o ľahko upravený Jeep Compass, ktorý na slovenskom trhu očakávame v septembri tohto roku.
Základom je opäť nový podvozok s vyššou svetlou výškou, 18-palcové disky obuté do terénnych pneumatík a niekoľko dizajnových ozdôb. Na pohon slúži atmosférický štvorvalec 2,4 Tigershark, ktorý sa montuje aj do sériového Jeepu Compass.
Jeep CJ66
Komu by predsa len viac voňala história, tomu Jeep pripravil prototyp CJ66. Ide o zaujímavú mix, pretože karoséria pochádza z historického modelu CJ6, podvozok je odvodený od Jeepu TJ a niektoré detaily - napríklad predné svetlá - pochádzajú z aktuálneho Wranglera.
Štítky V8 naznačujú, aký motor je ukrytý pod kapotou. 5,7-litrový osemvalec Hemi dosahuje výkon 285 kW (387 k) a spolupracuje so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou.
Jeep Safari
Najviac prototypov už tradične vzniká na báze legendárneho Jeepu Wrangler. Američania tentoraz pripravili hneď štyri.
Safari ponúka perfektný výhľad a zároveň akú-takú ochranu pred okolím. Automobil má priehľadnú strechu i dvere, vyrobené z hliníka a číreho vinylu. Strecha slúži ako pristávacia plocha pre dron.
Jeep Switchback
Ak sa vám štandardný Jeep Wrangler Rubicon Unlimited zdá byť málo terénny, prostredníctvom originálnych doplnkov Mopar z neho môžete vytvoriť rovnaké auto, aké vidíte na obrázku.
Jeep Quicksand
Kombinácia hot rodu a púštnej buginy, postavená na základe Jeepu Wrangler. Strecha je znížená, blatníky chýbajú a s čiernou lesklou karosériou kontrastuje červený kožený interiér. Auto stojí na 18-palcových diskoch, ale pneumatiky majú rôzny vonkajší priemer - predné 32, zadné až 37 palcov.
Spod kapoty vytŕča benzínový osemvalec Hemi s brutálnym výfukom. Motoru sekunduje šesťstupňová manuálna prevodovka.
Jeep Luminator
Luminator vznikol v spolupráci s talianskymi špecialistami na elektroniku Magneti Marelli. Tento prototyp je výnimočný najmä svojím prídavným osvetlením.
Predné hmlovky sa natáčajú podľa toho, ako šofér krúti volantom. Tretie brzdové svetlo vzadu dopĺňajú farebné diódy, ktoré signalizujú, akou rýchlosťou sa auto práve pohybuje. Nechýba ani osvetlená pristávacia plocha pre dron, nuž a okrúhle koncové svetlá sú prevzaté priamo z Ferrari.