Vw caddy 03 2021 1140x190
Thumb volkswagen mutlivan t7 autozurnal 2 Thumb volkswagen mutlivan t7 autozurnal 1 Thumb volkswagen mutlivan t7 autozurnal 4 Thumb volkswagen mutlivan t7 autozurnal 3 Thumb volkswagen mutlivan t7 autozurnal 5 Thumb volkswagen mutlivan t7 autozurnal 6 Vw caddy 03 2021 1024x597 Thumb volkswagen mutlivan t7 autozurnal 7 Thumb volkswagen mutlivan t7 autozurnal 8 Thumb volkswagen mutlivan t7 autozurnal 9 Thumb volkswagen mutlivan t7 autozurnal 10 Thumb volkswagen mutlivan t7 autozurnal 11

Nový Volkswagen Multivan T7 už klope na dvere. Poznáme ďalšie detaily

VW Multivan je ikonou medzi veľkopriestorovými, rodinnými autami. Po facelifte súčasnej generácie s kódovým označením T6.1 prichádza úplne nová éra tohto modelu s označením T7. Stojí na markantne odlišnom technickom základe, má byť oveľa modernejší, no zároveň aj praktickejší. Dokáže civilná platforma MQB nahradiť súčasný "dodávkový" základ? To zistíme až v praxi, každopádne značka zverejnila nové detaily o chystanej novinke a dizajnové skice.

Nový Multivan T7 sa oficiálne ukáže už o mesiac, v júni 2021. Prvé skice poskytujú náhľad, ako bude nový Multivan vyzerať. Šéfdizajnér Albert Kirzinger hovorí : „Nový Multivan bude mať gény dizajnu najznámejšieho vanu na svete.“ Volkswagen vytvoril Multivan od prvého po posledný milimeter úplne nanovo. Súčasne však platí, že DNA známych predchodcov si zachová aj novinka. „Nezameniteľný charakter tejto ikony sme posunuli o veľký krok ďalej a pritom sme zostali verní typickej línii modelu Bulli. Napríklad zámerne citujeme horizontálnu charakterovú líniu modelu T3, prechádzajúcu okolo celého telesa karosérie,“ hovorí Albert Kirzinger.  Vzdáva hold prvej generácií modelu Multivan, ktorý debutoval pred vyše 35 rokmi. Okrem toho nový Multivan preberá aj štylistické prvky modelu T4 – pod predným oknom výrazne dopredu pretiahnutú kapotu motora. Šéfdizajnér Kirzinger: „DNA mnohorakej histórie modelového radu T žije ďalej. Nesie ju úplne nový Multivan, ktorý je stále typický Bulli. S charakteristickým, sympatickým pohľadom a čistým, nadčasovým dizajnom.“

Nový, maskovaný Multivan T7 po boku staršieho bračeka T6.1.

Piata generácia Multivanu, ktorý môže byť vybavený až siedmimi sedadlami, je po prvý raz skonštruovaná na báze modulárnej stavebnice MQB s priečne uloženým motorom. To znamená, že Mutlivan zahodí robustné "dodávkové" korene a presedlá na platformu, ktorá má základ v osobných autách. To so sebou prinesie predĺženie rázvoru a ešte lepšie využitie obostavaného priestoru. Základom v ponuke motorizácii má byť štvorvalcový turbodiesel 2.0 TDI Evo, no prísť má aj plug-in hybridný pohon.

Okrem toho bude nový Multivan širší a bude mať aj väčší rozchod kolies. Súčasne tím dizajnérov navrhol trocha nižšiu karosériu. Vďaka tomu spolu so zmenenými proporciami pôsobí energickejšie a viac pripomína klasické osobné autá. Je otázkou, ako na to zareagujú zákazníci, ktorí na Multivane oceňovali práve jeho základ v robustnej dodávke. Značka sa tiež netají tým, že Multivan T7 má byť alternatívou aj pre zákazníkov súčasného Sharanu a jeho ideovým nástupcom. Veľký pokrok však dizajnéri dosiahli v oblasti aerodynamiky, čo prispieva k zníženiu spotreby paliva.

Výrazné zmeny sa udiali aj v interiéri. Nový Multivan už nebude mať radiacu páku, ale malý volič prevodovky v štýle Golfu. Výsledkom má byť tiež pohodlnejší prechod medzi sedadlom vodiča a spolujazdca do zadnej časti kabíny. Nevyhnutným konštrukčným predpokladom pre to bolo, že nový Multivan bude vo všetkých verziách štandardne vybavený dvojspojkovou prevodovkou DSG.

Prepínač jazdných režimov umiestnili do jednej úrovne s displejom systému infotainmentu s uhlopriečkou 25,4 cm (10 palcov). Na ňom sa bude po prvý raz dať zobraziť aj reálne okolie vozidla v okruhu 360 stupňov ako „Area View“ (voliteľne), čo výrazne uľahčí parkovanie a manévrovanie. Klasická páka ručnej brzdy už v interiéri nebude - Multivan dostane elektronickú ručnú brzdu. 

Sedadlá v zadnej časti kabíny sú tiež nové a podľa výrobcu flexibilnejšie. Nový Multivan bude mať iba samostatné sedadlá – trojmiestna lavica v treťom rade je tak minulosťou. Súčasne sú nové sedadlá v druhom a treťom rade oveľa ľahšie. Dajú sa ľahko posúvať a jednoducho demontovať. Konštruktéri nanovo vyvinuli sústavu koľajničiek, ktorá prechádza zozadu priebežne až po druhý rad sedadiel.

Vďaka vypustenie tretej rady sedadiel sa dajú sedadlá demontovať samostatne na jednej strane alebo stredné sedadlo v treťom rade posunúť až za sedadlá vodiča a spolujazdca. Do takto vytvoreného priestoru sa dajú napríklad bezpečne uložiť bicykle. Od roku 1985 má každý Multivan sériovo stolík v zadnej časti kabíny. A ten je teraz praktickejší – vďaka novej sústave koľajničiek sa dá zafixovať na ľubovoľnom mieste.