299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb peugeot 208  3 Thumb peugeot 208  1 Thumb peugeot 208  2 Thumb peugeot 208  4 Thumb peugeot 208  5 Thumb peugeot 208  6 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb peugeot 208  7 Thumb peugeot 208  8 Thumb peugeot 208  10 Thumb peugeot 208  11 Thumb peugeot 208  9 Thumb peugeot 208  12

Nový Peugeot 208 už jazdí so sériovou karosériou. Odhalia ho v marci

Dizajn vraj chytí za srdce, kabína ponúkne viac priestoru a benzínový trojvalec bude výkonnejší. Ponuku rozšíri elektromobil, neskôr aj mild hybrid.

Vývoj druhej generácie Dvestoosmičky sa blíži do finále. Aktuálne prinášame fotografie z testovania prototypov v Škandinávii. Auto už má hotovú produkčnú karosériu, avšak pred detailným skúmaním špiónov a nedočkavých potenciálnych zákazníkov ju okrem maskovacej fólie, chránia aj laminátové výlisky.

Napriek tomu môžeme vidieť, že tvar bočných okien veľmi pripomína súčasný Peugeot 208. Spodná časť karosérie je úplne iná. Francúzi tentoraz stavili na agresívnejší dizajn s väčším počtom hrán, inšpirovaný modelom 508. Šmrnc malému hatchbacku dodá dlhšia a menej sklonená kapota motora, menšie predné svetlomety, viac prelisov po bokoch a koncové svetlá opticky prepojené lištou podobne, ako na Päťstoosmičke.

Premiéra novinky sa očakáva už v marci na ženevskom autosalóne. Predaj však odštartuje až na jeseň a v rovnakom období sa očakáva odhalenie čisto elektrickej verzie. Sériová výroba pobeží v Trnave, a to vrátane luxusných a športových verzií, ktoré dnes vznikajú v Poissy neďaleko Paríža.

Francúzsky magazín L'argus, ktorý má dobré kontakty na zákulisie domácich značiek informoval, že Dvestoosmička bude výhradne päťdverová. Záujem zákazníkov o trojdverový variant totiž klesá.

Vo vnútri môžeme očakávať evolúciu filozofie i-Cockpit. Napokon, súčasný Peugeot 208 bol vôbec prvý, v ktorom sme sa na prístrojový panel pozerali ponad malý volant. Francúzi odvtedy i-Cockpit ladia tak, aby bol posed prirodzený pre rôzne typy postáv a výhľad na prístroje bezproblémový. Najvyššie stupne výbavy dostanú okrem dotykového displeja ešte jeden, ktorý nahradí klasický prístrojový panel. Peugeot okrem toho pridá adaptívny tempomat, automatický parkovací systém alebo možnosť, odomykať auto prostredníctvom smartfónu.

Azda najväčšie zmeny však nájdeme v útrobách karosérie. Dvestoosmička dá definitívne "au revoir" podvozkovej platforme PF1, ktorá debutovala ešte koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia v Peugeote 206. Namiesto nej prichádza moderný modulárny podvozok CMP (Common Modular Platform). Francúzi ho vyvíjajú vyše dva roky, pričom o náklady vo výške asi 200 miliónov eur sa delia s čínskym partnerom Dongfeng. 

Malý hatchback si vďaka novej platforme polepší po šoférskej i priestorovej stránke. Podobne ako Kia Rio, SEAT Ibiza alebo Volkswagen Polo, aj francúzska novinka celkovou dĺžkou prekročí štvormetrovú hranicu (súčasný Peugeot 208 meria na dĺžku 3973 mm). Zároveň si polepší rázvor osí kolies i šírka karosérie. Výsledkom bude viac miesta, predovšetkým na zadných sedadlách a v kufri. Objem batožinového priestoru vraj presiahne 300-litrovú hranicu (dnes 285 l).

Pod kapotou spočiatku nenájdeme nič prevratné, iba prepracované benzínové trojvalce 1,2 PureTech, dodávané v atmosférických i prepĺňaných verziách. Výkon najsilnejšieho trojvalca pritom stúpne z 96 kW (130 k) na 114 kW (155 k). Francúzi nezanevrú ani na diesel. Zárukou nízkej spotreby má byť 16-ventilový naftový štvorvalec 1,5 BlueHDi (73,5 kW/100 k, 96 kW/130 k).

V závere roka 2019 obohatí ponuku čisto elektrický Peugeot 208. Pod prednou kapotou bude mať elektromotor dosahujúci výkon 85 kW (116 k). Lítiovo-iónové články s kapacitou 50 kWh, ukryté v podlahe, mu umožnia dojazd na jedno nabitie asi 350 kilometrov. Zámer koncernu Groupe PSA, vyrábať na Slovensku elektromobily, potvrdil hovorca trnavského závodu Peter Švec.

Francúzi pôvodne chceli na Slovensko presťahovať výrobu malých benzínových motorov, ale svoje rozhodnutie zmenili. Zelenú dostala montáž elektromobilov - najprv Peugeotu 208, neskôr pribudne elektrický variant založený na budúcej generácii Citroënu C3.

V období rokov 2020 až 2021 príde Peugeot 208 s mild hybridnou technológiou. Stále prísnejšie emisné limity prinútia konštruktérov, namotnovať do malého hatchbacku elektrický motorgenerátor, vybavený vlastnou 48 V sieťou a malým akumulátorom. Motorgenerátor pomôže benzínovému trojvalcu pri pohýnaní sa napríklad z križovatky, zároveň bude slúžiť alternátor či štartér.