Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 2o Thumb 1o Thumb 3o Thumb 4o Thumb 5o

Nový Opel Corsa na prvých obrázkoch

Malý hatchback je ľahší a priestrannejší než predchodca. Dostupný bude aj ako elektromobil.

Prvé fotografie novej Corsy sa na internete objavili krátko pred jej oficiálnou premiérou. Ako prvú nám Nemci naservírovali čisto elektrickú verziu, ktorá v ponuke doplní klasické benzínové a naftové varianty.

Dizajn karosérie zľahka pripomína Astru a zároveň najnovšie modely značky, najmä Grandland X. Zaujímavo vyzerá prelis tiahnúci sa kapotou motora, zadné stĺpiky i kontrastne lakovaná strecha. V porovnaní s technicky spriazneným Peugeotom 208 je nový Opel Corsa konzervatívnejší a na trhu si vďaka tomu určite nájde svojich priaznivcov.

Platí to aj o stvárnení palubnej dosky. Síce na nej dominujú dva displeje - jeden nahradil tradičný prístrojový panel, druhý je dotykový a slúži multimediálnemu systému - ale usporiadanie palubnej dosky nepôsobí futuristicky ako v Dvestoosmičke. Dotyková obrazovka netrčí z profilu stredovej konzoly, je do nej pekne zakomponovaná. Navyše, konštruktéri zachovali dostatok tradičných mechanických ovládačov, vrátane kompletného ovládacieho panelu pre klimatizáciu.

Vývoj auta bol trochu kostrbatý. Opel šiestu generáciu malého hatchbacku začal vyvíjať pod taktovkou koncernu General Motors. Lenže medzičasom sa rüsselsheimská automobilka ocitla pod krídlami koncernu Groupe PSA. Nový vlastník vyžadoval, aby Corsa v rámci šetrenia nákladov dostala francúzsku techniku. Pôvodný projekt skončil v koši a Opel odštartoval vývoj odznova, tentoraz už s francúzskou platformou CMP a motormi PureTech, respektíve BlueHDi.

Nový podvozkový základ a motory umožnili konštruktérom zredukovať hmotnosť auta v priemere o 108 kilogramov. Pohotovostná hmotnosť základnej verzie s atmosférickým trojvalcom klesla na úroveň 980 kg. Auto pritom mierne narástlo, keď na dĺžku meria 4060 mm. Vďaka rázvoru osí kolies natiahnutému na úroveň 2540 milimetrov si polepšila priestorová ponuka pre zadných pasažierov. Kufor v základnom usporiadaní narástol z pôvodných 285 na 309 litrov. Jeho využiteľná šírka medzi podbehmi presahuje jeden meter. Trojdverová verzia z ponuky vypadla.

Ako prebiehala odtučňovacia kúra? Samotná "surová" karoséria (bez dverí, predných blatníkov a kapoty) je ľahšia o 40 kilogramov, 2,4 kilogramu ušetrila výmena konvenčnej oceľovej kapoty za v tejto triede nevídanú hliníkovú, sedadlá sú ľahšie o 10 kg a motory o 15 kg.

Pod kapotou sa udomácnili celohliníkové trojvalce 1,2 PureTech, dodávané v atmosférickej (55 kW/75 k) i prepĺňaných verziách (73,5 kW/100 k, 96 kW/130 k). Naftu spaľuje turbodiesel 1,5 BlueHDi (tiež s hliníkovým blokom a hlavou), dosahujúci výkon 73,5 kW (100 k). Manuálne prevodovky sú päť- a šesťstupňové, najsilnejší benzínový trojvalec dostanete za príplatok aj s osemstupňovým meničovým automatom Aisin. Jeho volič má podobu joysticku a poznáme ho z Citroënov i Peugeotov.

O elektrickej verzii toho zatiaľ veľa nevieme. Dá sa očakávať, že dostane zhodnú techniku s Peugeotom e-208. Ten prejde na jedno nabitie 340 kilometrov, vďaka lítiovo-iónovej batérii s kapacitou 50 kWh, ukrytej v podlahe. Výkon elektromotora dosahuje 100 kW (136 k).

Hoci Corsa zdieľa techniku s Dvestoosmičkou, v Trnave ju vyrábať nebudú. Opel využije vlastnú fabriku v španielskej Zaragoze. Nemci v malom hatchbacku ponúknu vlastné naladenie podvozka, vlastný dizajn a vlastnú svetelnú techniku. Malý hatchback - po vzore väčších súrodencov - dostal adaptívne plne diódové predné svetlomety IntelliLux LED Matrix. Pýšia sa vysokým svetelným výkonom a funkciou odtienenia ostatných účastníkov premávky.

Podrobnosti zistíme už čoskoro.