Nový Opel Astra z Nemecka a možno aj Británie
Centrála koncernu PSA oznámila svoje zámery s novou generáciou Opel Astra, ktorá príde do predaja v roku 2022.
Po podpise dohody s Radou zamestnancov a zástupcami IG Metall oznámila Groupe PSA ďalšie investície do materského závodu automobilky Opel v nemeckom Rüsselsheime. Zárukou jeho budúcnosti je produkcia nosného modelu budúcej generácie, ktorá sa začne v roku 2021. Nová Astra spočinie na platforme EMP2 skupiny PSA a bude z nej klasická aj elektrifikovaná verzia. Na rozdiel od malej Corsy to ale nebude čistokrvný elektromobil ale plug-in-hybrid aký nedávno odvodili z crossovera Grandland X. Naďalej tam budú vyrábať aj vlajkovú loď Insignia, ktorú odtiaľ exportujú aj do Severnej Ameriky a Austrálie.
„Pre továreň v Rüsselsheime je to rozhodujúci míľnik, Táto investícia umožní prácu v 2 zmenách a zabezpečí udržateľnú budúcnosť závodu,“ hovorí Michael Lohscheller, riaditeľ automobilky Opel. Dohoda so sociálnymi partnermi umožní výrobným zamestnancom narodeným do roku 1963 zaradiť sa do programu čiastočného odchodu do dôchodku. Kvôli získavaniu kvalifikovaných mladých ľudí bude Opel ročne prijímať 120 nových učňov.
Opel Astra je jedným z pilierov produktovej škály značky už od roku 1991, keď debutoval ako nástupca známeho modelu Opel Kadett. Odvtedy ho vyrábajú aj v britskom prístavnom meste Ellesmere Port ležiacom neďaleko Liverpoolu v grófstve Cheshire, ku ktorému pred pár rokmi pribudlo poľské mesto Gliwice. Astra získala pred 3 rokmi prestížny európsky titul Auto roka 2016. Po Corse druhý najžiadanejší model značky už v Rüsselsheime vyrábali v rokoch 2009-2015.
Druhým miestom produkcie novej Astry má byť opäť automobilka Vauxhall v Ellesmere Port, ktorú otvorili v roku 1962. V súčasnosti v nej vyrábajú staršiu verziu Astry, ale jej odbyt klesol a počet zamestnancov od prevzatia skupinou PSA v roku 2017 sa znížil takmer o polovicu. Budúcnosť tohto závodu visí vo hviezdach. Závisieť bude od podmienok obchodných vzťahov Spojeného kráľovstva a Európskej únie a tiež od schválenia dohody o nových vozidlách, o ktorej rokuje s odborármi. PSA nie je spokojná s produktivitou, nákladmi a predovšetkým kvalitou áut montovaných v Ellesmere Port. Pozorovatelia odhadujú, že minimum pre PSA bude záväzok hladkého obchodu po brexite, ktorý je plánovaný na 31. októbra t. r. PSA už v apríli t. r. kvôli brexitu na 2 týždne zatvoril oba britské závody Luton aj Ellesmere Port.
Výroba áut vo Veľkej Británii už dlhší čas klesá kvôli neistotám spojeným s brexitom. Automobilový priemysel tejto krajiny sa už dávnejšie obáva veľkého tresku. Doteraz ho pred následkami brexitu bez dohody varovali Nissan, Honda a Toyota, ktoré v Británii vyrobili asi polovicu z 1,52 mil tam predaných áut a výrazné znižovanie zamestnancov už avizovali aj domáce automobilky Jaguar Land Rover a Ford.