Vw 06 2020 1140x190 t cross
Thumb land rover discovery 003 Thumb land rover discovery 001 Thumb land rover discovery 002 Thumb land rover discovery 004 Thumb land rover discovery 005 Thumb land rover discovery 006 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb land rover discovery 007 Thumb land rover discovery 009 Thumb land rover discovery 008 Thumb land rover discovery 010

Nový Land Rover Discovery predstavia o mesiac

Britská automobilka, ktorá začne už onedlho stavať v Nitre svoj najnovší závod, krátko nato odhalí veľké športovo-úžitkové vozidlo.

Vyvinuli ho zo štúdie Discovery Vision z roku 2014 ako tretiu verziu sériového Discovery určenú pre 7 cestujúcich. Na rozdiel od doterajšieho Discovery, z novej generácie chystajú 4-člennú modelovú rodinu. Toto bude jej vrcholná verzia - veľké robustné športovo-úžitkové vozidlo. Po Discovery Sport aj ono bude mať airbag pre chodcov. 

Nový Discovery zohrá v 67-ročnej histórii značky dôležitú úlohu. Bude to nielen druhý člen novej generácie rozširujúceho sa modelového radu ale druhé prémiové športovo-úžitkové vozidlo s jedinečnou konfiguráciou sedadiel 5+2 obohatené o viaceré technické novinky Land Rover. Zadná časť jeho kabíny ponúkne teda príležitostne využiteľný ale dobre prístupný tretí rad sedadiel, ktorý možno v prípade potreby sklopiť do podlahy a vytvoriť tak batožinový priestor obrovskej veľkosti. Pasažieri v druhom rade zaisto ocenia sedenie o 50 mm vyššie než vodič a spolujazdec pred nimi a majú tak lepší výhľad dopredu aj do strán.

Discovery budú poháňať prepĺňané benzínové a naftové motory vlastnej konštrukcie, ktoré montujú aj do vozidiel sesterskej značky Jaguar. Neskôr pribudne aj hybridná poháňacia sústava. Všetky motory budú kombinovať s 9-stupňovou automatickou prevodovkou a permanentným pohonom všetkých kolies. Novou alternatívou bude sústava Active Driveline, ktorá dokáže podľa aktuálnej situácie sama prepnúť pohon z jednej na dve nápravy a opačne. Deje sa to nepozorovane, ale vodič môže činnosť systému sledovať na 8-palcovom dotykovom displeji. Systém Terrain Response zasa prispôsobuje podvozok auta na optimálne jazdné vlastnosti aj v tom najťažšom teréne.

Vozidlo dokáže prekonať aj vodný brod hlboký 600 mm. Pritom technológia Wade Sensing využívajúca senzory na vonkajších spätných zrkadlách informuje vodiča o hĺbke vody graficky na 8-palcovom dotykovom displeji aj zvukovým signálom. Otvor na nasávanie vzduchu k motoru leží vysoko nad blatníkovým oblúkom, aby ním voda nemohla vniknúť do valcov.

Discovery dostane o. i. aj asistent klesania HDC (Hill Descent Control), ktorý udržuje nastavenú rýchlosť pri zjazde zo strmého svahu, systém umožňujúci rozjazd do strmého svahu, asistent kontrolujúci stabilitu auta pri nakláňaní (zachytí moment začiatku prevracania sa vozidla na bok a uľahčí vodičovi znova získať kontrolu nad vozidlom) aj elektronický stabilizátor jazdy korigujúci nedotáčavosť a pretáčavosť vozidla.

Vo výbave bude tiež najnovší informačno-zábavný systém s 8-palcovým dotykovým displejom. Jeho štandardnou súčasťou je satelitná navigácia so slotom na SD kartu s mapami. Cez rozhranie Bluetooth možno k informačno-zábavnému systému pripojiť až 2 telefóny naraz. Cestujúci si môžu svoje smartfóny a MP3 prehrávače pripojiť a dobíjať aj cez USB porty alebo prídavné audiovstupy. Na výber sú 3 rôzne audiosystémy, pričom vrcholným je Meridian Surround Sound s celkovým výkonom 825 W, 17 reproduktormi a subwooferom.