Kia 1140x190
Thumb 2s Thumb 1s Thumb 3s Thumb 4s Thumb 5s Thumb 6s Thumb 7s

Nový Jimny je hotový, Suzuki ho predstaví na jeseň

Dnes už kultový off-road si zachová rebrinový rám, kompaktné rozmery i trojdverovú karosériu.

Suzuki nám v ostatnom čase robí radosť ľahkými, dobre ovládateľnými a úspornými autami. Ďalším do radu môže byť nový Jimny. Oficiálna premiéra je naplánovaná na októbrový autosalón v Tokiu. Predaj v Európe podľa neoficiálnych správ odštartuje začiatkom budúceho roka.

Špionážni fotografi medzičasom priniesli niekoľko záberov z internej prezentácie, z prípravy reklamných materiálov a dokonca z prostredia výrobného závodu.

Dizajn terénnej novinky vďaka nim už nie je tajomstvom. Jednoduché škatuľovité tvary karosérie, okrúhle predné svetlá a výrazné plastové lemy blatníkov sú v dnešnej dobe plnej "dynamicky" tvarovaných áut naozajstným pohladením duše. Nechýba ani rezervné koleso ukotvené zvonka ku krídlovým zadným dverám.

Obrázky naznačujú, že na svoje si prídu aj milovníci farieb vďaka rôznym dostupným kombináciám.

V naoko strohej kabíne výrobca priznáva skrutkové spoje, čo pôsobí sympaticky. Skrutkami je pripevnené madlo pred spolujazdcom.

Šofér má pred sebou jednoduchý prístrojový panel s dvomi veľkými ukazovateľmi. Samozrejme, aj čistokrvný off-road môže mať na palube multimediálny systém s dotykovým displejom. Výbavu rozšíria bočné a hlavové airbagy. 

Dobrou správou je, že Jimny odolá módnej vlne crossoverov či športovo-úžitkových vozidiel a zostane plnohodnotným off-roadom. Základom auta bude naďalej tuhý rebrinový rám a motor bude primárne roztáčať zadné kolesá. V teréne šofér môže priradiť pohon predných kolies a k dispozícii bude mať aj prídavnú redukčnú prevodovku.

To všetko v kombinácii s očakávanou nízkou hmotnosťou a malými rozmermi (dĺžka 3,6 m, šírka 1,6 m) urobí z nového Jimnyho ozajstnú šťuku medzi off-roadmi. Napokon Japonci sa rovnakého receptu držia už takmer päťdesiat rokov.

Otázkou zostáva, aký motor sa ukrýva pod krátkou prednou kapotou. V aktuálnej ponuke Suzuki nájdeme dvoch horúcich kandidátov - atmosférický štvorvalec 1,2 Dualjet (66 kW/90 k) a prepĺňaný litrový trojvalec Boosterjet (82 kW/112 k). Každopádne, fotografia kabíny prezrádza, že sa opäť dočkáme aj automatickej prevodovky.

Predchodcu poháňa atmosférická benzínová jedna-trojka s výkonom 62,5 kW (85 k). Na niektorých trhoch bola k dispozícii aj jedna-šestka (76 kW/103 k) a turbodiesel 1,5 DDiS pôvodom od Renaultu (48 kW/65 k, resp. 63 kW/86 k).