Nový Ford Kuga prichádza s tromi typmi hybridného pohonu
Predaj novinky odštartuje až začiatkom budúceho roka, preto niektoré podrobnosti zatiaľ chýbajú.
Tretia generácia kompaktného SUV od Fordu nastupuje po šiestich rokoch a má veľké ambície. Nečudo, veď Američania natlačili do novej Kugy takmer všetko, čo súčasný automobilový svet ponúka.
Ako prvý udrie do očí dizajn. Modrý ovál stavil na dynamickejšie tvary a viac oblých línií. Svetlomety sú posadené vysoko, maska chladiča je posunutá pod ich úroveň, čo vzdialene pripomína Alfu Romeo. Naopak, zadná časť s dvojdielnymi horizontálnymi svetlami pôsobí decentnejšie. Vzhľad auta závisí aj od stupňa výbavy. Napríklad verzia Vignale je zameraná na luxus, preto obsahuje chrómované doplnky. Športový ST Line má viac čierneho lesklého plastu. Ochranné plastové prvky na karosérii môžu byť matné alebo lakované vo farbe karosérie.
Auto medzigeneračne poriadne narástlo - na dĺžku o 89 milimetrov (meria 4620 mm), na šírku o 44 mm (1882 mm) a k rázvoru pribudlo ďalších 20 mm (2710 mm). Menšia je akurát výška auta, a to o 20 mm (1687 mm). Úpravu proporcií umožnilo použitie novej podvozkovej platformy C2, ktorú Kuga zdieľa s Focusom. Nový podvozkový základ je o desať percent tuhší a medzigeneračne dovolil ušetriť v priemere 90 kilogramov hmotnosti.
Nielen platforma, aj tvar palubnej dosky veľmi pripomína Focus. Kuga však obsahuje jednu novinku a síce digitálny prístrojový panel, tvorený LCD displejom s uhlopriečkou 12,3 palca. Multimédiá a navigácia sa ovládajú cez osempalcovú dotykovú obrazovku, trčiacu do priestoru. Kuga ponúka aj head-up displej, premietajúci základné informácie blízko k zornému poľu šoféra.
Výrobca avizuje viac vnútorného priestoru, a to najmä na zadných sedadlách. Priestor pre nohy zadných pasažierov má byť dokonca najväčší v segmente. Základný objem kufra 456 litrov je na úrovni predchodcu. Jeho kapacitu môžete variabilne meniť, vďaka posuvnej zadnej lavici. Ak ju posuniete celkom dopredu, objem narastie na 523 litrov.
Technici si dali záležať na detailoch, takže operadlá je možné sklopiť priamo z kufra. Ak práve nepotrebujete krycie plató, dá sa skryť pod podlahu. Na dne batožinového priestoru sa nachádza obojstranná podložka - na jednej strane pokrytá velúrom, na druhej gumou. Podložku môžete otáčať v závislosti od toho, čo v aute plánujete odviezť.
Pod kapotou nájdeme benzínový motor, turbodiesel a tri typy hybridného pohonu. Základom je prepĺňaný benzínový trojvalec 1,5 EcoBoost, dodávaný v dvoch výkonových verziách: 88 kW (120 k) a 110 kW (150 k). Naftu spaľuje štvorvalec 1,5 EcoBlue (88 kW/120 k). V ponuke je šesťstupňová manuálna a osemstupňová meničová automatická prevodovka.
Z troch avizovaných hybridných verzií je najjednoduchšia naftová (EcoBlue Hybrid). Ide o mild hybrid, kombinujúci turbodiesel 2,0 EcoBlue (110 kW/150 k) a elektromotor napájaný vlastnou 48V elektrickou sieťou.
Malý elektromotor nahradil klasický alternátor a s kľukovým hriadeľom ho spája gumený remeň. Jeho úlohou je pomáhať spaľovaciemu agregátu pri zrýchľovaní, inokedy rekuperovať pohybovú energiu a nabíjať ňou malý lítiovo-iónový akumulátor. V prípade, že turbodiesel vypne systém štart/stop, elektromotor poslúži aj ako štartér. Mild hybridná technológia by v priemere mala ušetriť 0,7 litra nafty na sto kilometrov.
Zaujímavejšie pôsobí Ford Kuga Hybrid. Tentoraz ide o kombináciu atmosférického benzínového štvorvalca s objemom 2,5 litra, elektromotora, generátora a deliča výkonu, ktorý nahrádza klasickú prevodovku. Informáciu o kombinovanom výkone nemáme, pretože tento hybrid začnú predávať až v druhej polovici budúceho roka. Ide o full hybrid, takže Kuga dokáže prejsť niekoľko stoviek metrov čisto na elektrinu. Potom sa k pohonu pripojí spaľovací motor. Skladba hybridného pohonu i princíp činnosti nám nápadne pripomínajú konkurenčnú Toyotu RAV4 Hybrid. Zástupcovia značky priznali, že niektoré komponenty nakupujú priamo od Toyoty. Ford očakáva kombinovanú spotrebu benzínu na úrovni 5,6 l/100 km.
Technologickým vrcholom v ponuke motorov je plug-in hybrid, dostupný hneď od uvedenia Kugy na trh. Základom je opäť 2,5-litrový benzínový štvorvalec, schopný pracovať v Atkinsonom cykle. Elektromotor a generátor majú vyšší výkon ako vo full hybride a lítiovo-iónový akumulátor sa pýši vyššou kapacitou. Vďaka tomu plug-in hybridná Kuga prejde vyše 50 kilometrov čisto na elektrinu. Až potom sa k pohonu pripojí benzínový štvorvalec. Akumulátor je možné nabiť z externého zdroja. Pripojením k domácej elektrickej sieti 230V ho z nuly nabijete približne za štyri hodiny.
Kombinovaný výkon plug-in hybridného pohonu dosahuje 165 kW (225 k). Šofér má k dispozícii niekoľko jazdných režimov. Môže si napríklad odložiť nahromadenú energiu v akumulátore na neskôr a jazdiť v hybridnom móde. Zíde sa to napríklad cestou do práce zo vzdielenejšieho satelitu. Po diaľnici jazdíte ako hybrid a v meste si aktivujete elektrický pohon.
Výrobca udáva kombinovanú spotrebu benzínu 1,2 l/100 km, počíta však s tým, že prvých minimálne 50 km prejdete na elektrinu.
Moderná doba si žiada množstvo asistenčných systémov a Kuga ich má. Rátať môžeme s adaptívnym tempomatom, ktorý v kombinácii s automatickou prevodovkou ponúkne aj asistenta pre jazdu v dopravnej zápche. Nechýba monitorovanie takzvaných mŕtvych uhlov skombinované s automatickým udržiavaním vozidla vo zvolenom jazdnom pruhu. Ak šofér bude chcieť zmeniť jazdný pruh a elektronika v ňom zaregistruje iné vozidlo, zásahom do riadenia naznačí, že preradenie sa momentálne nie je bezpečné. Funkcia autonómneho núdzového brzdenia teraz dokáže spoľahlivejšie identifikovať nielen iné autá, ale aj chodcov a cyklistov. Chýbať samozrejme nesmie automatický parkovací systém, adaptívne plne diódové svetlomety, ani čítanie niektorých dopravných značiek.
Šofér si okrem iného môže stiahnuť do svojho smartfónu aplikáciu FordPass a vďaka nej nájsť svoje auto na veľkom parkovisku, mať kedykoľvek k dispozícii základné informácie o vozidle, ale aj naštartovať ho na diaľku (iba v kombinácii s automatickou prevodovkou).