Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Novodobé Audi má 50 rokov
Pred päťdesiatimi rokmi začali vyrábať Audi F 103
Na septembrovom autosalóne vo Frankfurte 1965 videli návštevníci nové auto, malo na maske štyri kruhy a na čelnom skle ceduľu Der Erste Neue AUDI. Karoséria však bola povedomá, nápadne sa podobala dovtedy vyrábanému modelu DKW 102. Iba smerovky sa presunuli z hornej časti predných blatníkov vedľa nových oválnych svetiel namiesto starých okrúhlych. Dvojdverový sedan Audi F 103 však znamenal dvadsať rokov po skončení druhej svetovej vojny nový zrod slávnej nemeckej značky. Bol predobrazom neskorších modelov Audi 80 i dnešného Audi A4.
Medzi zanietených automobilových priekopníkov patril August Horch (1868 – 1951). Vo svojich dvadsiatich ôsmich rokoch pracoval ako vedúci výroby vo firme Benz v Mannheime. V roku 1899 už mal svoju dielňu. Najprv v nej opravoval autá, v roku 1900 už postavil auto vlastnej konštrukcie. V roku 1904 už vlastní akciovú spoločnosť so sídlom v meste Zwickau, kde vyrába solídne autá značky Horch so štvorvalcovými motormi. Jeho autá jazdia úspešne aj na automobilových pretekoch. Každý týždeň vyrobia v Zwickau jedno auto a firme sa darí. Vedeniu akciovej spoločnosti sa však zdajú náklady na preteky vysoké a po neúspechu nového šesťvalca sa Horch v roku 1909 rozhodne odísť z firmy, ktorú zakladal. Vzápätí však zakladá hneď v susedstve novú automobilku. Pomenuje ju Audi, čo je latinský rozkazovací spôsob slova počúvaj, teda horch. V roku 1932 vzniká spojením značiek Audi, DKW, Horch a Wanderer automobilový koncern Auto Union s logom štyroch spojených kruhov. Pri zrode koncernu stál zakladateľ značky DKW Jorgen Skalfe Rasmussen. Ten bol majiteľom úspešnej firmy na motocykle, ale chcel vyrábať aj autá a odkúpil v roku 1931 väčšinu akcií automobilky Audi a v jej priestoroch začal vyrábať malé ľudové autá s dvojtaktným motorom s pohonom predných kolies. Zaujímavé na tom bolo, že DKW F1 malo ako prvé sériové auto na svete motor naprieč. Neskôr v roku 1933 malo predný pohon aj Audi Front UW so šesťvalcom. V roku 1939 vyrobili v Zwickau 4855 áut s predným pohonom, ale ďalšie plány prekazila vojna. Po vojne sa fabrika ocitla v sovietskej zóne a z modelov DKW sa vyvinuli Trabanty a Wartburgy.
Po vojne sa podarilo obnoviť výrobu áut DKW v továrni v Düsseldorfe, v Ingolstadte boli najprv opravovne a výroba náhradných dielcov. V období 1949 – 1956 bol Dr. Richard Bruhn predsedom správnej rady spoločnosti Auto Union GmbH. V Ingolstadte sa v roku 1953 skončila výroba automobilov značky Horch, v tom čase tu vyrábajú ešte motocykle a od konca roka 1958 v novovybudovanom modernom závode automobil DKW Junior. Z dnešného pohľadu je paradoxné, že od 24. apríla 1958 je vlastníkom DKW firma Daimler Benz AG.
Vo firme Daimler Benz sa museli po vojne zamýšľať nad rentabilitou výroby luxusných áut. Vzmáhala sa konkurencia ako Borgward, Ford či Opel. V roku 1955 postavili prototyp ľudového auta značky Mercedes s označením W122. Do sériovej výroby sa nedostal, lebo kúpou DKW sa ponúkla možnosť použiť už existujúcu karosériu s drobnými úpravami. V roku 1960 teda postavili nové prototypy Mercedes W 118. Dvoj- i štvordverové karosérie vôbec do filozofie značky nezapadali a dodnes sú raritou aj na fotografiách. Predaj dvojtaktných DKW 102 však prudko klesal, Opel Rekord či Renault 16 nastavili autám DKW nemilosrdné zrkadlo. Najlepším riešením sa ukázalo nainštalovať do mierne vymódenej karosérie DKW motor Mercedes a nazvať nové auto Audi.
Technickým riaditeľom projektu F 103 bol Ludwig Kraus, ktorý vyvinul aj motor. Bol to štvortaktný radový štvorvalec s objemom 1696 kubických centimetrov (80 x 84,4 mm) uložený vpredu pozdĺžne a poháňal predné kolesá cez štvorstupňovú manuálnu prevodovku. Motor bol údajne vyvinutý pre potreby armády a mal to byť pôvodne diesel. Mal teda odolný robustný blok a vysoký kompresný pomer 11,2 : 1, preto si vyžadoval benzín Super. Štvorvalec ponúkal výkon 72 koní pri 5000 otáčkach a krútiaci moment 123 Nm pri 2000 otáčkach za minútu. So spotrebou okolo 9 litrov bol relatívne úsporný. Ukázalo sa, že karoséria bola pomerne nadčasová a stále moderná. Oválne svetlá vpredu, vodorovne umiestnené zadné svetlá i smerovky na rohoch blatníkov inšpirovali mnoho ďalších výrobcov. Evidentne aj v NDR, lebo Wartburg 1000, neskôr 353 sa na Audi podobal.
V čase, keď sa Audi začalo v Ingolstadte vyrábať, už bolo dávno jasné, že Daimler Benz AG automobilku predal novému majiteľovi VW. V Ingolstadte sa už od mája 1965 do júla 1969 vyrábal aj VW Chrobák. Bolo to komplikované obdobie. Audi sa pomaly vzmáhalo. Pribudla štvordverová karoséria, zmenilo sa označenie na Audi 72 podľa výkonu motora, neskôr Audi 60 i 75, 80 a Super 90. V roku 1966 pribudlo kombi, no volalo sa ešte Variant, nie Avant. V roku 1969 pribudla do koncernu VW značka NSU, v roku 1985 sa premenovala firma Audi NSU Auto Union AG na Audi AG.