Vw limited 1140x190  1
Thumb suzuki jimny 004 Thumb suzuki jimny 003 Thumb suzuki jimny 002 Thumb suzuki jimny 001 Thumb suzuki jimny 005

Nové Suzuki Jimny zostane plnohodnotným off-roadom

Dočkáme sa rebrinového rámu, priraditeľného pohonu 4x4 aj redukčnej prevodovky. Korením je podarený dizajn.

Nie prvýkrát sa naším dvorným dodávateľom špionážnych fotografií podarilo s veľkým predstihom odhaliť nový model značky Suzuki. Agentúra Automedia nám takto sprostredkovala prvé zábery nového Suzuki Swift deväť mesiacov pred jeho oficiálnou premiérou.

Aktuálne sme dostali zásielku obrázkov a prvých informácií k úplne novému Suzuki Jimny. Japonci ho začnú vyrábať v máji budúceho roka, pričom do Európy dorazí začiatkom roka 2019.

Dobrou správou je, že Jimny odolá módnej vlne crossoverov či športovo-úžitkových vozidiel a zostane plnohodnotným off-roadom. Základom auta bude naďalej tuhý rebrinový rám a motor bude primárne roztáčať zadné kolesá. V teréne šofér môže priradiť pohon predných kolies a k dispozícii bude mať aj prídavnú redukčnú prevodovku.

To všetko v kombinácii s očakávanou nízkou hmotnosťou a malými rozmermi (dĺžka 3,6 m, šírka 1,6 m) urobí z nového Jimnyho ozajstnú šťuku medzi off-roadmi. Napokon Japonci sa rovnakého receptu držia už takmer päťdesiat rokov.

Otázkou zostáva, aký motor sa ukrýva pod krátkou prednou kapotou. V aktuálnej ponuke Suzuki nájdeme dvoch horúcich kandidátov - atmosférický štvorvalec 1,2 Dualjet (66 kW/90 k) a prepĺňaný litrový trojvalec Boosterjet (82 kW/112 k). Každopádne, fotografia kabíny prezrádza, že sa opäť dočkáme aj automatickej prevodovky.

Ešte stále aktuálne Suzuki Jimny - predávané od roku 1998 - poháňa atmosférická benzínová jedna-trojka s výkonom 62,5 kW (85 k). Na niektorých trhoch bola k dispozícii aj jedna-šestka (76 kW/103 k) a turbodiesel 1,5 DDiS pôvodom od Renaultu (48 kW/65 k, resp. 63 kW/86 k).

Dizajn pripravovanej terénnej novinky už nie je tajomstvom. Jednoduché škatuľovité tvary karosérie, okrúhle predné svetlá a výrazné plastové lemy blatníkov sú v dnešnej dobe plnej "dynamicky" tvarovaných áut naozajstným pohladením duše. Nechýba ani rezervné koleso ukotvené zvonka ku krídlovým zadným dverám.

Obrázok z internej prezentácie naznačuje, že na svoje si prídu aj milovníci farieb vďaka rôznym dostupným kombináciám.

V naoko strohej kabíne výrobca priznáva skrutkové spoje, čo pôsobí sympaticky. Skrutkami je pripevnené madlo pred spolujazdcom.

Šofér má pred sebou jednoduchý prístrojový panel s dvomi veľkými ukazovateľmi. Samozrejme, aj čistokrvný off-road môže mať na palube multimediálny systém s dotykovým displejom.