Honda 06 2020 1140x86 jazz
Thumb suzuki jimny 004 Thumb suzuki jimny 003 Thumb suzuki jimny 002 Thumb suzuki jimny 001 Thumb suzuki jimny 005

Nové Suzuki Jimny zostane plnohodnotným off-roadom

Dočkáme sa rebrinového rámu, priraditeľného pohonu 4x4 aj redukčnej prevodovky. Korením je podarený dizajn.

Nie prvýkrát sa naším dvorným dodávateľom špionážnych fotografií podarilo s veľkým predstihom odhaliť nový model značky Suzuki. Agentúra Automedia nám takto sprostredkovala prvé zábery nového Suzuki Swift deväť mesiacov pred jeho oficiálnou premiérou.

Aktuálne sme dostali zásielku obrázkov a prvých informácií k úplne novému Suzuki Jimny. Japonci ho začnú vyrábať v máji budúceho roka, pričom do Európy dorazí začiatkom roka 2019.

Dobrou správou je, že Jimny odolá módnej vlne crossoverov či športovo-úžitkových vozidiel a zostane plnohodnotným off-roadom. Základom auta bude naďalej tuhý rebrinový rám a motor bude primárne roztáčať zadné kolesá. V teréne šofér môže priradiť pohon predných kolies a k dispozícii bude mať aj prídavnú redukčnú prevodovku.

To všetko v kombinácii s očakávanou nízkou hmotnosťou a malými rozmermi (dĺžka 3,6 m, šírka 1,6 m) urobí z nového Jimnyho ozajstnú šťuku medzi off-roadmi. Napokon Japonci sa rovnakého receptu držia už takmer päťdesiat rokov.

Otázkou zostáva, aký motor sa ukrýva pod krátkou prednou kapotou. V aktuálnej ponuke Suzuki nájdeme dvoch horúcich kandidátov - atmosférický štvorvalec 1,2 Dualjet (66 kW/90 k) a prepĺňaný litrový trojvalec Boosterjet (82 kW/112 k). Každopádne, fotografia kabíny prezrádza, že sa opäť dočkáme aj automatickej prevodovky.

Ešte stále aktuálne Suzuki Jimny - predávané od roku 1998 - poháňa atmosférická benzínová jedna-trojka s výkonom 62,5 kW (85 k). Na niektorých trhoch bola k dispozícii aj jedna-šestka (76 kW/103 k) a turbodiesel 1,5 DDiS pôvodom od Renaultu (48 kW/65 k, resp. 63 kW/86 k).

Dizajn pripravovanej terénnej novinky už nie je tajomstvom. Jednoduché škatuľovité tvary karosérie, okrúhle predné svetlá a výrazné plastové lemy blatníkov sú v dnešnej dobe plnej "dynamicky" tvarovaných áut naozajstným pohladením duše. Nechýba ani rezervné koleso ukotvené zvonka ku krídlovým zadným dverám.

Obrázok z internej prezentácie naznačuje, že na svoje si prídu aj milovníci farieb vďaka rôznym dostupným kombináciám.

V naoko strohej kabíne výrobca priznáva skrutkové spoje, čo pôsobí sympaticky. Skrutkami je pripevnené madlo pred spolujazdcom.

Šofér má pred sebou jednoduchý prístrojový panel s dvomi veľkými ukazovateľmi. Samozrejme, aj čistokrvný off-road môže mať na palube multimediálny systém s dotykovým displejom.