Kia 1140x190
Thumb 8876 8s Thumb 86164 large nove subaru outback pride na slovensko v aprili ceny pozname uz teraz Thumb 86163 large nove subaru outback pride na slovensko v aprili ceny pozname uz teraz Thumb 86162 large nove subaru outback pride na slovensko v aprili ceny pozname uz teraz Thumb 86161 large nove subaru outback pride na slovensko v aprili ceny pozname uz teraz Thumb 86160 large nove subaru outback pride na slovensko v aprili ceny pozname uz teraz Thumb 86159 large nove subaru outback pride na slovensko v aprili ceny pozname uz teraz Thumb 86158 large nove subaru outback pride na slovensko v aprili ceny pozname uz teraz Thumb 86157 large nove subaru outback pride na slovensko v aprili ceny pozname uz teraz Thumb 86156 large nove subaru outback pride na slovensko v aprili ceny pozname uz teraz Thumb 86155 large nove subaru outback pride na slovensko v aprili ceny pozname uz teraz Thumb 86154 large nove subaru outback pride na slovensko v aprili ceny pozname uz teraz Thumb 86153 large nove subaru outback pride na slovensko v aprili ceny pozname uz teraz

Nové Subaru Outback príde na Slovensko v apríli. Ceny poznáme už teraz

Zatiaľ čo niektoré značky "vynašli" vyššie oplastované kombi iba nedávno, Subaru má také auto v ponuke už od polovice deväťdesiatych rokov minulého storočia. Model Outback bol najprv derivátom Legacy, v roku 2009 však začal vystupovať ako samostatný model. V apríli dorazí aj na náš trh jeho piata generácia.

Trochu viac hrán, väčšia maska chladiča a decentná ochrana spodnej časti karosérie z nelakovaného plastu, tak v skratke vyzerá najnovšie vydanie Outbacku. Japonci sa vybrali cestou evolúcie, preto ani rozmery nie sú výrazne odlišné od predchodcu. Novinka meria na dĺžku 4815 milimetrov, teda o 40 mm viac ako predtým. Rázvor náprav 2745 mm za nezmenil. Zato narástla svetlá výška podvozka a s ňou možno aj terénne ambície auta. Napokon, hodnotu 220 mm dnes nedosahujú mnohé plnohodnotné SUVčka.

Interiér prešiel azda významnejšími zmenami než dizajn zovňajšku. Palubná doska vyzerá na oficiálnych obrázkoch elegantne. Subaru už dávno nie je autom puristov, vo výbave nájdeme multimediálny a navigačný systém so sedempalcovým dotykovým displejom a množstvo elektronických asistentov. Päťpalcový displej na prístrojovom paneli slúži palubnému počítaču a dopĺňa štandardné analógové ukazovatele. Konštruktéri sa pýšia lepším výhľadom z auta šikmo dopredu. Dosiahli ho úpravou sklonu predných stĺpikov a zmenou ukotvenia vonkajších spätných zrkadiel. 

Nový Outback je prvé Subaru dostupné na európskom trhu, ktoré môže byť vybavené systémom EyeSight. Ide už o jeho tretiu generáciu, prvé dve však Japonci nepustili za hranice vlastnej krajiny. Základom sú dve kamery, umiestnené za čelným sklom, v oblasti vnútorného spätného zrkadla. Majú dosah 110 metrov a zorné pole široké 35 stupňov. 

Kamery neustále monitorujú dianie pred vozidlom a v prípade potreby môžu šoféra varovať pred nebezpečenstvom, prípadne aktivovať brzdy. Auto sa tým buď úplne vyhne kolízii, alebo zmierni jej následky. Prvý prípad by mal platiť vtedy, ak rýchlostný rozdiel medzi vozidlom a prekážkou neprekračuje 48 km/h. Systém dokáže rozlíšiť, či prekážkou je chodec, cyklista alebo iné auto. Reaguje aj na brzdové svetlá vozidla pred sebou. Do balíčka EyeSight patrí tiež adaptívny tempomat alebo varovanie pred neúmyselným opustením jazdného pruhu.

Subaru nezakrýva, že technický základ nového Outbacku vychádza z predchodcu. Karoséria by však mala byť tuhšia, podvozok má nové tlmiče i pružiny a riadenie je strmšie. Nové silentbloky vraj lepšie tlmia vibrácie. 

Stály pohon všetkých štyroch kolies dopĺňa takzvaný Torque Vectoring, teda je vektorovanie krútiaceho momentu na jednotlivé kolesá. Elektronika pribrzďovaním vnútorných kolies v zákrute potláča nedotáčavosť. Outback ponúka niekoľko jazdných režimov v rámci balíčka X-Mode, ktoré majú dosah na motor, pohon 4x4 i stabilizačný systém.

Zákazník môže vyberať z dvoch motorizácií, pričom obe majú charakteristickú plochú konštrukciu typu boxer. Atmosférický zážihový štvorvalec s objemom 2,5 litra disponuje výkonom 129 kW (175 k) pri 5800 otáčkach za minútu a najvyšším krútiacim momentom 235 Nm pri 4000 1/min. Kombinovať ho môžete výhradne s bezstupňovou prevodovkou Lineartronic.

Zrejme žiadanejšou ponukou tu na starom kontinente bude vznetový boxer diesel s objemom 2,0 litra. Agregát dosahuje výkon 110 kW (150 k) pri 3600 otáčkach a najvyšší krútiaci moment 350 Nm v rozsahu 1600 až 2800 1/min. Na výber je šesťstupňový manuál alebo Lineartronic.

Na teraz vieme, že výbavové stupne na Slovensku budú tri: Comfort, Superior a Exclusive. Ich presnú špecifikáciu však zatiaľ nepoznáme. Najlacnejší turbodiesel s manuálnou prevodovkou stojí 32 990 eur. Za komfort plynulej zmeny prevodového pomeru (Lineartronic) si pri zachovaní rovnakej výbavy priplatíte 1510 eur. Benzínový motor sa dodáva iba v kombinácii s najvyššou výbavou za 36 990 eur.