Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Nové Mitsubishi L200 sme vyskúšali v náročnom teréne. Poznáme aj ceny
V nekompromisných lesoch Muránskej planiny sme si vyskúšali najnovšie Mitsubishi L200, ktoré svet pozná aj pod menom Triton. V poradí 6. generácia legendárneho pracanta nestratila nič zo svojho pracovného charakteru, práve naopak. Po viac ako 40 rokoch výroby je nové Mitsubishi L200 ešte lepšie než kedykoľvek predtým.
Prečítajte si tiež:
Mitsubishi L200 sa po modernizácii zmenilo na nepoznanie
Ani neviem, ako by som vám opísal pocity z jazdy vo veľmi náročnom teréne, ktoré jednoducho fotografie dokonalo zachytiť nedokážu. Fotili sme väčšinou po prekonaní náročnej terénnej sekvencie na pokojnejšom mieste. Tiež mi spočiatku hlava nebrala, že Mitsubishi Slovensko sa nebálo vziať niekoľko nových L200, prihodiť niektoré modely staršej generácie (brutálne L200 Rockproof) a s novými autami sa vydať do tak náročných autentických podmienok. Žiaden pripravený umelý polygón, ale „ozajstná“ divočina, blato, skaly, rôzne lesné prepady alebo nesmierne náročné stúpanie a klesanie. „Mitsu“ to všetko pobralo so cťou a ak nám chceli ľudia zo značky demonštrovať schopnosti nového pick-upu, nemohli si vybrať lepšie. Mnohí sme boli doslova ohúrení, a k celkovému zážitku napomohla aj krásna príroda a skvelé počasie.
Do testovacej flotily Mitsubishi pribalilo aj minulú generáciu L200 v úprave Rockproof.
Nové Mitsubishi L200 je „drsňák“ vzhľadom aj schopnosťami
Na prvý pohľad novinka zaujme vzhľadom. Ten je oproti nevýraznej a vzhľadovo príliš „jemnej“ predchádzajúcej generácii oveľa dynamickejší. Vďaka novej prednej maske s typickým „dynamickým štítom“ pôsobí L200 chlapsky, majestátne a ako celok rozhodne zaujímavo. Dizajn spĺňa tiež praktickú funkciu. Nové LED svetlá sú umiestnené vyššie, pričom sú tak lepšie chránené pred vodou a inými nástrahami prírody. Kapota je teraz o 40 mm vyššie. Nové nárazníky zabezpečujú ešte lepšie nájazdové uhly a širšie sú aj bočné nášľapy.
Modernizáciou prešla aj kabína. Tá stále odkazuje na konkrétnu triedu áut, no dostala viac mäkčených plastov, krajší dizajn stredovej konzoly, modernejší infotainment a konečne ovládanie palubného počítača na volante.
Nové Mitsubishi L200 boli v sériovom stave, okrem terénnych pneumatík Nokian Rockproof, ktoré dopomohli k perfektným výkonom mimo spevnených ciest. Nová generácia nestratila nič na robustnosti, stále používa overené konštrukčné riešenia, vďaka ktorým je odolnosť na špičkovej úrovni. Základom šasi je rámová konštrukcia a vzadu tuhá náprava s poriadnymi listovými pružinami. Tie sú tuhšie ako predtým a zvýšili tiež tuhosť predných pružín. Vpredu sú tiež väčšie tlmiče ako v minulej generácii. Mitsubishi L200 sa pýši najmenším polomerom otáčania vo svojej triede - len 5,9 m. Aj vďaka tomu je manévrovateľnosť v teréne na veľmi dobrej úrovni.
Jemný downsizing mu neublížil, práve naopak
Najväčšou novinkou je prepĺňané naftové štvorvalcové srdce pod kapotou. Nový common-rail motor 2,2 DI-D nahradil staršiu jednotku 2,4 DI-D. Nejde však o motor z Outlandera s rovnakým označením, je to iný agregát.
Mitsubishi L200 má objem valcov 2268 cm3, ide teda skôr o „dvatrojku“. Výkon je 110 kW (150 koní), polepšil si krútiaci moment. Teraz má hodnotu 400 Nm v rozsahu 1750 – 2250 ot/min. Čistenie výfukových plynov má teraz na starosti aj katalyzátor SCR so vstrekovaním AdBlue. Kompresný pomer sa znížil z 15,5:1 na 14,4:1. Keďže ide o auto určené primárne na prácu a do terénu, motor už nemá vyvažovacie hriadele. Mitsubishi tvrdí, že ich takýto typ auta nepotrebuje. Pri prvých jazdách som si horšiu kultivovanosť nevšimol.
Aj vďaka tomu je motor ľahší o 17 %. Konštruktéri výrazne zapracovali na zníženom trení vo valcoch. Optimalizovaný tvar dostali aj ľahšie piesty s lepším chladením piestnych krúžkov. Suma sumárum, motor plní najnovšie emisné normy, má nižšiu spotrebu a polepšiť si má aj mechanická odolnosť. Automatická prevodovka dostala ďalší stupeň navyše, teraz je 6-stupňová. Mitsubishi bude L200 ponúkať aj so 6-stupňovým manuálom.
Naďalej bude v ponuke možnosť výberu z dvoch typov pohonu 4x4 - Easy Select a Super Select. V oboch prípadoch sú štandardne poháňané zadné kolesá. Pri Easy Select sa predný náhon pripája "natvrdo" (pomer rozdelenia krútiaceho momentu je pevne daný 50:50) a jazdiť v režime 4x4 je možné iba po nespevnenom povrchu. Univerzálnejší Super Select obsahuje aj medzinápravový diferenciál, ktorý variabilne prerozdeľuje krútiaci moment medzi nápravy a nevadí mu ani jazda vyššími rýchlosťami po asfalte. Oba varianty si v teréne pomáhajú redukciou, uzávierkou zadného diferenciálu a asistentom pre zjazd z prudkého kopca, ktorý udržuje stanovenú rýchlosť. Super Select má aj uzávierku medzinápravového diferenciálu.
Jazdné režimy pre najlepšiu trakciu
Novinkou je Off-roadový mód, dodávaný k obom verziám štvorkolky. Vodič si prostredníctvom tlačidla môže vybrať jeden zo štyroch jazdných režimov: štrk, blato/sneh, piesok, kamene. Tieto módy majú vplyv na elektroniku, preklz kolies pohonu 4x4, reakcie motora a prevodovky pre čo najlepšie terénne schopnosti na konkrétnom povrchu. Ja som pri prvých jazdách často používal režim „kamene“ (Rock), keďže sme prekonávali stúpania pokryté veľkými balvanmi. Konkrétne v tomto režime mozog auta dovoľuje len minimálne prekĺzavanie kolies.
Mitsubishi L200 2019 - slovenské ceny
Poznáme aj slovenské ceny nového Mitsubishi L200. V dvojdverovej verzii Club Cab so 6-stupňovým manuálom stojí v základnej výbave Invite 26 790 eur. Club Cab vo vyššej výbave a s automatom nekúpite. Double Cab s manuálom kúpite vo výbave Invite (27 790 eur) a Intense (31 190 eur). Double Cab s automatom začína vo výbave Intense na 33 190 eur. V TOP výbave Instyle stojí 35 990 eur.