Bd zimni prezuti 1140x190 sk

Nové boxer motory Subaru: Posledné svojho druhu?

Podľa japonského magazínu CarSensor chystá Subaru tri nové benzínové boxer motory. Zákulisné informácie tiež naznačujú, že môže ísť z globálneho hľadiska o posledné rýdzo spaľovacie boxer motory bez elektrifikácie. Ale aj nemusí...

Podľa CarSensor, nové motory vyvíjajú s ohľadom na prísnejšie emisné limity a zároveň majú byť úspornejšie. Ploché motory majú prísť v troch objemových verziách, a to 1,5 l, 1,8 l a 2,4 l. Spoločné majú spaľovanie benzínu, štyri valce, prepĺňanie turbodúchadlom, priamy vstrek paliva a konštrukciu typu boxer. Pod kapotou by sme ich mali začať vídať od roku 2021.

Odporúčame:

Subaru Forester e-Boxer: Hybridný boxer s mnohými výhodami

Podľa nepotvrdených špekulácii by z globálneho hľadiska mohlo ísť o posledné, rýdzo spaľovacie motory bez pomoci elektrifikácie. Subaru dávnejšie ohlásilo, že do roku 2030 chce elektrifikovať väčšinu motorizácii v ponuke (určitá forma hybridov - mild, full, plug-in). Vrcholná verzia 2,4 l motora by však mala dostať pomoc hybridu už teraz. Zároveň si netrúfame odhadnúť, či automobilka všetky nové motory nasadí aj v Európe. Keďže vieme, že európske emisné normy sú pre automobilky najtvrdším orieškom a bez elektrifikácie pomaly ale isto dobré spaľovacie motory vymierajú. Napr. v súčasnosti u nás kúpite nový Forester a XV s mild-hybridným 2,0 l motorom eBoxer.

Nové boxer motory Subaru

Poďme sa však pozrieť na chystané novinky Subaru. Základom má byť turbobenzínový plochý štvorvalec s objemom 1,5 l. Výkon by sa mal pohybovať na úrovni dvojlitrového atmosférického štvorvalca, (cca 110 kW/150 k), ktorý nahradí. Oproti tradičnej jednotke má turbomotor dosahovať lepšie hodnoty emisií a spotreby paliva.

Odporúčame:

Nový Levorg priostrí vzhľad a nasadí nový boxer turbomotor

Druhým, potentnejším srdcom má byť turbobenzínový motor s objemom 1,8 l. CarSensor hovorí o výkone cca 198 kW (269 k). Určený má byť predovšetkým pre modely Outback, Legacy a Ascent.

Vrcholom má byť 2,4 l turbobenzínový motor v dvoch výkonových verziách. Základ má mať približne 206 kW (280 k) a okupovať by mohol priestor pod kapotou novej generácie Subaru BRZ a Toyoty GT86. Silnejšia verzia má mať podľa zákulisných informácii 244 - 298 kW (332 - 405 k). Nasadiť by ju mohla nová generácia WRX STi. Práve tu visí otáznik nad hybridným pohonom, ktorý 2,4 l výrazne pomôže pri dosiahnutí vysokého výkonu. 

Zdroj: CarSensor, CarBuzz