Suv bonus all bannery 1140x190 02
Thumb bmw 5 2024 Thumb p90502798 highres testing the new bmw Thumb p90502773 highres testing the new bmw Thumb p90502781 highres testing the new bmw Thumb p90502764 highres testing the new bmw Thumb p90502768 highres testing the new bmw Thumb p90502761 highres testing the new bmw Thumb p90502757 highres testing the new bmw Thumb p90502759 highres testing the new bmw Thumb p90502760 highres testing the new bmw Thumb p90502753 highres testing the new bmw Thumb p90502752 highres testing the new bmw Thumb p90502747 highres testing the new bmw Thumb p90502748 highres testing the new bmw Thumb p90502746 highres testing the new bmw Thumb p90502745 highres testing the new bmw Thumb p90502775 highres testing the new bmw

Nové BMW radu 5 už klope na dvere. Ukázalo zadok na "uniknutom" zábere

Nové BMW radu 5 sa oficiálne ukáže už 24. mája 2023. Ešte predtým však s veľkou pravdepodobnosťou uvidíme "špionážne" uniknuté fotky (alebo dobre naplánované úniky :)) a dnes je na rade prvý z nich.

Na úvodnej fotke článku si môžete všimnúť zadnú časť v poradí už 8. generácie BMW radu 5. Na rozdiel od vlajkovej lode BMW radu 7 je "Päťka" zjavne zameraná viac na európske trhy a prinesie relatívne konzervatívny dizajnový prístup. Nečakajte tak kontroverznú prednú časť v štýle BMW XM, 7 alebo X7. Rad 5 dostane klasicky riešené obličky a siluetu klasického športovo zameraného sedanu vyššej strednej triedy. Potvrdzujú to aj oficiálne zábery BMW, ktoré nám novinku ukazujú zahalenú do maskovacej fólie.
  

Ako prvý model predstaví BMW plne elektrický i5. Neskôr budú nasledovať aj spaľovacie verzie nového BMW radu 5, resp. hybridy. Proces vývoja BMW i5 pred sériovou výrobou vstupuje do cieľovej rovinky jemným ladením systémov ovládania odpruženia a asistenčných systémov vodiča. Inovatívne riadenie vertikálnej dynamiky Vertical Dynamics Management podľa značky posúva rovnováhu medzi športovými jazdnými vlastnosťami a komfortom jazdy, ktorým bolo BMW radu 5 vždy známe, na ešte vyššiu úroveň. A schopnosť autonómnej jazdy dosiahla s asistentom jazdy na diaľnici novú dimenziu. Systém Highway Assistant riadi vzdialenosť od vpredu idúceho vozidla, vykonáva úpravy riadenia a prvýkrát mení jazdné pruhy pomocou aktivácie zrakom!

V priebehu viac ako roka podstúpil model BMW i5 pestrý a rozsiahly testovací program – od zasneženého a zľadovateného povrchu zimného testovacieho centra Arjeplog vo Švédsku, až po regióny ponúkajúce extrémne horúčavy a sucho pri jazde v meste aj na vidieckych cestách, diaľniciach a dôsledne vyberaných testovacích okruhoch. Dolaďovacie práce všetkých komponentov podieľajúcich sa na zážitku z jazdy sa následne realizovali v skúšobných priestoroch BMW pri mestečku Miramas na juhu Francúzska. Zahŕňali také úpravy, aby bolo možné kedykoľvek a podľa potreby ovládať zabezpečenie integrovaného vykurovacieho a chladiaceho okruhu s funkciou tepelného čerpadla pre pohonný systém, vysokonapäťovú batériu a interiér. Schopnosť prediktívneho tepelného manažmentu vysokonapäťovej batérie otvára cestu pre rýchle a efektívne nabíjanie na rýchlonabíjacích staniciach s jednosmerným prúdom.

Nové BMW radu 5 ponúka zákazníkom flexibilný výber pohonu medzi klasickými spaľovacími motormi, plug-in-hybridnými riešeniami a plne elektrickými pohonnými systémami, čo vedie k veľkým rozdielom v hmotnosti vozidla. Konštruktéri preto naladili verzie s rôznymi pohonmi tak, aby bez ohľadu na koncepciu pohonu poskytovali pre značku BMW charakteristickú radosť z jazdy. Špecifické úpravy sa týkali naladenia podvozku a všetkých riadiacich systémov.

Súčasť štandardnej výbavy vrcholného modelu BMW i5 M60 xDrive tvorí adaptívne odpruženie Adaptive Suspension Professional vrátane elektronicky ovládaných tlmičov. Tento systém sa na požiadanie dodáva aj do modelu BMW i5 eDrive40. Najnovšia, už deviata generácia ovládania vertikálnej dynamiky BMW Vertical Dynamics Management debutuje práve v novom modeli BMW radu 5 Sedan. Táto technológia vychádza z novo vyvinutej, rozsiahlo sieťovo prepojenej riadiacej logiky a faktorov všetkých dostupných vstupných premenných, ako sú otáčky kolies, uhol natočenia volantu, rýchlosť otáčania a zrýchlenie s cieľom stanoviť ideálne tlmiace sily. Systém už nevypočítava potrebné tlmiace sily pomocou matematických modelov, ale uprednostňuje fyzický výpočet údajov na základe aktuálneho jazdného stavu. To zaisťuje jasne definované pohyby karosérie a presnú odozvu pruženia v každej jazdnej situácii.

Adaptívne odpruženie Adaptive Suspension Professional je v ponuke pre všetky verzie nového modelu BMW radu 5 Sedan (v závislosti od modelu štandardne alebo na požiadanie), čím zaisťuje pre značku BMW typickú radosť z jazdy. Nová generácia biznis sedanu preto spája komfort jazdy približujúci sa úrovni BMW radu 7 so športovou agilitou známou z BMW radu 3.

Výroba ôsmej generácie BMW radu 5 sa v bavorskom závode BMW v meste Dingolfing začne v lete 2023. Automobil príde na trh v októbri 2023. Jeden z modelov nového BMW radu 5 bude vystavený aj v Danubiane už od 20. do 25. júna 2023.