Ceed 09 2021 1140x190
Thumb nove bmw m5 2024 autozurnal.com 1 Thumb nove bmw m5 2024 autozurnal.com 2 Thumb nove bmw m5 2024 autozurnal.com 3 Thumb nove bmw m5 2024 autozurnal.com 4

Nové BMW M5 2024 už testujú. Má mať výkon z ríše divov

Nové BMW radu 5 má na trh doraziť v roku 2023. Športová divízia BMW Motorsport však už pripravuje vrcholný model, BMW M5. Pôjde o hybrid s hodnotami výkonu a krútiaceho momentu, z ktorých sa zatočí hlava.

550 kW (750 k) a 1000 Nm... To sú čísla, s ktorými pracujú motoristické magazíny na základe zdrojov blízkych značke BMW. Nová Empäťka však bude iná ako doteraz... Na maskovaných prototypoch, ktoré vidíte na fotkách v galérii, totiž nájdeme decentný popis "Hybrid Test Vehicle". No nebojte sa... Štvorvalec ako v prípade nového Mercedsu-AMG Triedy C to nebude. Podľa informácií prestížneho britského magazínu Autocar staví nové BMW M5 na v základe rovnaký spaľovací motor ako doteraz - 4.4 litrový prepĺňaný benzínový osemvalec. K šialenému celkovému výkonu mu dopomôže elektromotor, údajne montovaný na zadnej náprave. Celkový výkon má korešpondovať s chystaným superSUV BMW XM, ktoré sa ukáže ešte pred uvedením novej generácie BMW M5. Práve tento pohon bude bavorskou zbraňou medzi rýchlymi a luxusnými modelmi.

Okrem toho pôjde o nabíjateľný plug-in hybrid s kapacitou batérie okolo 12.0 kWh. Auto by tak malo zvládnuť prejsť 20-30 km čisto na elektrinu, ak si to okolnosti vyžiadajú. Zástavba plug-in hybridného pohonu však bude primárne pre "papierové" zníženie emisií a porciu výkonu navyše. A my kvitujeme, že BMW podľa všetkého zachová poctivý V8 motor, a nesiahne po menšom srdci. Divízia BMW Motorsport tak ešte stále ukazuje, že aj v časoch pre športové autá nemilých dokáže postaviť ultimátne mašiny s veľkým turbomotorom, ktorý poteší aj ozajstných petrolheadov.

Nové BMW M5 má dôjsť aj s podstatne prepracovaným podvozkom so širšími rozchodmi kolies, ktorý bude korešpondovať s výkonovým zlepšením celku. A podľa záberov maskovaných prototypov môže byť jeho doménou aj nevšedný a zaujímavý dizajn. Predná časť napovedá o poriadne bacuľatom, do bokov vystupujúcom nárazníku a tradičnom poňatí obličiek. Horizontálne pretiahnuté obličky ako v prípade M3 a M4 sa pravdepodobne konať nebudú. Do šírky však zjavne siahajú až po predné svetlá. Atletická karoséria vyššej strednej triedy nasadí zapustené kľučky dverí a celkom subtílnu zadnú časť. Veko kufra má decentný integrovaný spojler.