Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Nové Audi Q7 naživo z Detroitu (prvé dojmy)
Z robustnej imidžovky, ktorá nevyužila potenciál vnútorného priestoru sa stalo veľmi dobré rodinné auto, s príkladne riešenou a variabilnou zadnou časťou kabíny. Obzeranie druhej generácie Audi Q7 staticky je ako lízanie zmrzliny cez sklo. Novinka má v sebe toľko zaujímavej techniky, že baviť sa o nej bez jazdnej skúsenosti je vyslovene len ako jednohubka bez ďalších chodov. Niekoľko dojmov sa vám napriek tomu pokúsim sprostredkovať.
Dostať sa do interiéru novinky alebo nafotiť ju so zatvorenými dverami bolo takmer nemožné. Stále niekto liezol buď za volant, na zadné sedadlá alebo do kufra. Nové Audi neustále obliehali davy novinárov, a samozrejme aj špiónov, ktorí pchali ruky do kolies a obchytávali brzdiče, disky, liezli pod auto, či rozoberali detaily interiéru. Druhá generácia Q7 rozhodne zaujala, škoda len, že vystavený bol le jeden kus, o ktorý bola doslova bitka.
Obsiahnuť všetky novinky, s ktorými model Q7 prichádza v jednom článku nie je možné, preto začnem s tými základnými a najdôležitejšími zmenami. Nová generácia je už na pohľad výrazne štíhlejšia a atletickejšie tvarovaná, čo výrobca už dávnejšie avizoval.
Novorodenec z Devínskej mal mať pôvodne premiéru na jeseň v Paríži, ale kvôli prerábaniu dizajnu sa jeho predstavenie posunulo až na autosalón v Detroite. Najprv sa šéfom značky zdal exteriér veľmi dynamický, potom zase fádny. Skutočný výsledok názory polarizuje, a hoci jeho vzhľad nie je moja šálka kávy, musím uznať, že naživo vyzerá podstatne lepšie než na snímkach.
Zoštíhľovanie neostalo len pri dizajne, ale prenieslo sa aj do konštrukcie. Nové Audi Q7 prešlo drastickou redukčnou diétou. Výrobca hovorí o 325 kg, ale keď som si porovnal papierové hodnoty starého a nového modelu s motorom 3.0 TDI, vyšlo mi až 350 kg. Nech je pravda kdekoľvek, hodnota je to viac ako slušná a stavia prvý a najdôležitejší základný kameň lepšej jazdnej dynamike, ovládateľnosti a tiež ekonomike prevádzky. Doslova sa zdá, akoby si chlapci vo vývoji urobili vnútrofiremný šampionát v odľahčovaní svojich komponentov. Kto dosiahne najväčší rozdiel v porovnaní s predchodcom, vyhráva.
Novinka zhodila vďaka inteligentnej multimateriálnej konštrukcii, ktorá je charakteristická využívaním pravých materiálov na pravých miestach. Podiel hliníka a kompozitných materiálov narástol v porovnaní s predchodcom na 41%. Najväčší podiel na znížení hmotnosti má nová platforma MLB, ktorá je ľahšia o 100 kg. Len samotná zadná náprava zhodila 40 kg, predná vďaka mnohým hliníkovým komponentom 27 kg. Druhá v poradí najviac schudla karoséria (-71) kg, z toho až 24 kg ušetrili bočné dvere, ktoré sú celé z hliníka. Podobne ako predná kapota, predné blatníky a veko batožinového priestoru. Výfukový systém je ľahší o 19 kg. Ďalších takmer 19 kg zhodili sedadlá (predné každé po 5 kg).
Audi Q7 je vraj prvé SUV na trhu, ktoré využíva hliníkový brzdový pedál, čo prináša úsporu 60% v porovnaní s predchodcom. Chladiaci systém motora je ľahší o 8,4 kg a šetrilo na aj na prevodovke, elektroinštalácii a ďalších partiách.
Lepším rozložením hmotnosti a štíhlejšou stavbou karosérie kleslo tiež ťažisko vozidla o 50 mm a výrobca sa chváli, že vnútornou akustikou bude patriť k najtichším modelom vo svojom segmente. Okrem iného aj zásluhou nízkeho aerodynamického odporu vzduchu, ktorý má hodnotu 0,32.
Predchodca bol známy tým, že na to ako vyzeral mohutne až robustne, v zadnej časti kabíny ponúkal diétny priestor pre pasažierov, navyše s nie veľmi pohodlným nízkym posedom. Za veľa nestál ani kufor, hoci papierovo mal objem 775 l. Novinka túto chybu náprava a špeciálne priestorom v zadnej časti kabíny a jeho variabilitou sa stáva jedným z najpremyslenejších, najpraktickejších a tým pádom aj najlepšie prispôsobených SUV pre rodiny.
Plus 115 l pre batožinu a sedenie v treťom rade aj pre dospelých
Skrátená dĺžka o 37 mm, šírka o 15 mm a rázvor o 10 mm sa nijak nepodpísali pod vnútorný priestor. Práve naopak. Priestor pre nohy zadných pasažierov narástol o 21 mm. Predným pasažierom pribudlo nad hlavou 41 mm a zadným 23 mm. To aj napriek tomu, že sedí sa vyššie a pohodlnejšie než v predchodcovi. Audi berie životné podmienky pre zadných pasažierov a variabilitu veľmi vážne a podobne ako Land Rover Discovery alebo najnovšie Volvo XC90 druhý rad technici vytvorili z troch samostatných, plne manipulovateľných sedadiel. Teda posúvateľných v rozsahu 110 mm (+ 10 mm viac v porov. s predchodcom), odklápateľných dopredu (manipuláciu s nimi uľahčuje podpora hydraulických ramien) a s polohovateľným operadlom pri dlhých cestách.
Stredné sedadlo je o niečo užšie než dve krajné. Zato až dva palce hore dávam asi najdospelejším sedadlám v treťom rade, v akých som kedy sedel. Aby som si vytvoril dostatok miesta pre nohy musel som posunúť druhý rad trochu dopredu, ale samotné sedenie nemá chybu. Prvýkrát som zažil v treťom rade dlhé operadlo, ktoré mi až prečnievalo ponad rameno. Sedadlá sú robustné, pohodlné, žiadne núdzovky. A navyše za príplatok ich budete môcť sklápať a vyklápať automaticky. Tlačidlá na ich ovládanie sa nachádzajú dokonca na dvoch miestach. Vzadu v kufri a tiež pri krajných sedadlách druhého radu.
Zlepšili sa tiež priestorové podmienky v treťom rade. V oblasti ramien o 20 mm a nad hlavami majú teraz o 24 mm viac miesta. Všetkých 5 zadných sedadiel je vybavených úchytmi Isofix. Objem batožinového priestoru ponúka v závislosti na ich polohe objem 295 l pri vyklopení tretieho radu a 770 l so sklopenými sedadlami do podlahy. Bez tretieho radu sedadiel odvezie Q7 o 115 l batožiny viac než predchodca (890 l). Kvôli ľahšiemu ukladaniu vecí do kufra je nakladacia hrana nižšie o 46 mm a počas nákupov bude život uľahčovať aj sériové automatické otváranie veka, na želanie aj s podkopávaním nárazníka. Rovnakým gestom sa veko bude dať aj zatvárať. Komfort narábania s kufrom a batožinou zvyšujú tiež ďalšie praktické detaily – elektricky zaťahovateľná krycia roletka a automatické dovieranie veka.
Menej tlačidiel, lepšia ergonómia
Interiér charakterizujú prvotriedne vypracovanie, nádherné materiály a najnovšie technológie. Výrobca tvrdí, že preriedil ovládacie prvky aj tlačidlá, čím zlepšil ergonómiu. Či je to tak, preverí až reálne užívanie auta, ale na prvý pohľad vyzerá byť kokpit prehľadnejší, prázdnejší a veľmi mu to pasuje. Prepracovaný MMI systém dostal väčšiu dotykovú plochu pre písanie prstom. Priplatiť sa bude dať 12,3-palcový virtuálny kokpit známy z modelu TT.
Na výber bude niekoľko druhov predných sedadiel – štandardné, štandardné s vetraním, dve verzie športových sedačiek. Najkomplikovanejšie sedadlá ponúkajú 18 možností nastavenia a ako opciu aj masáž s piatimi rôznymi programami. Model Q7 netají ambíciu byť trendsetterom v pripojiteľnosti auta a jeho posádky na internet. Pre zadných pasažierov ponúka napríklad vlastné tablety, ktoré prostredníctvom wifi zabezpečujú komunikáciu zadných pasažierov s multimediálnym systémom v prednej časti auta. Môžu mixovať hudbu, meniť nastavenia navigácie a ďalšie veci.
Tablet pracuje s operačným systémom Android, má procesor Nvidia Tegra so 32 GB pamäťou a okrem iného je vybavený HD kamerou, Bluetooth a NFC. Je odolný voči výkyvom teploty a je nárazom odolný.
Ďalšou silnou stránkou novinky budú elektronickí asistenti. Celá paleta pomocníkov, s ktorými sa predstavil už Volkswagen Passat, ale ďalšie novinky.
Na úvod dva šesťvalce, dynamické a úsporné
Dvanásť a osemvalcom definitívne odzvonilo. Na úvod budú novinku poháňať len dva šesťvalce. Naftový 3.0 TDI s výkonom 200 kW/272 k a krútiacim momentom 600 Nm akceleruje s 1995 kg vážiacou Q7 z 0 na 100 km/h za 6,3 s. Benzínový 3.0 TFSI (245 kW/333 k, 440 Nm) má pohotovostnú hmotnosť 1970 kg a šprint zvládne o dve desatiny rýchlejšie. To sú hodnoty na úrovni športových kompaktov.
Z ríše snov sa zdajú byť aj hodnoty kombinovanej spotreby paliva. V prípade naftového motora 5,7 l/100 km, u benzínu 7,7 l/100 km. To je pokles o 23 (nafta) až 28% (benzín) v porovnaní s predchodcom, pod ktorý sa podpisuje hlavne spomínané zníženie hmotnosti. Neskôr pribudne do ponuky aj slabšia výkonová verzia naftového 3-litra (160 kW/218 k, 500 Nm) a naftový plug-in hybrid (275 kW/373 k, 700 Nm) s so spotrebou len 1,7 l nafty na 100 km. Oba šesťvalce sa štandardne kombinujú s pohonom quattro a 8-stupňovou automatickou prevodovkou.
Agilita a jazdný komfort na vrchole triedy, natáčanie zadných kolies
Keď som písal, že najväčším zážitkom bude hlavne jazda s novým Audi Q7, tu sú argumenty. Podvozok využíva až 5-prvkové zavesenie kolies na prednej aj zadnej náprave, ktoré spolu s novým uložením náprav a pružením majú zabezpečiť agilitu a precízne vedenie stopy na vrchole triedy. Nižšie verzie budú štandardne vybavené oceľovým pružením.
Drahšie dostanú nové pneumatické pruženie, schopné meniť polohu karosérie v rozsahu až 90 mm. V teréne si tak budete vedieť dvihnúť podvozok až na úroveň 235 mm. O citlivé reakcie na každý, aj jemný pohyb volantom sa postará nové elektromechanické riadenie a výrobca je pyšný aj na ďalšiu vychytávku – aktívne riadenie všetkých štyroch kolies. Najvyššie výbavové verzie budú mať vzadu natáčateľné zadné kolesá až do 5 stupňov. V pomalom tempe v protismere s prednými kolesami kvôli ľahšiemu manévrovaniu v meste a pri parkovaní. V rýchlejšom sa natáčajú súčasne s prednými kolesami, čím zlepšujú stabilitu auta vo vysokých rýchlostiach.
Predpredaj novinky štartuje už začiatkom marca. Slovenskú premiéru oslávi nová Q7 na aprílovom autosalóne v Bratislave.