Honda 06 2020 1140x190 jazz
Thumb nova toyota mirai 2021 autozurnal.com 11 Thumb nova toyota mirai 2021 autozurnal.com 1 Thumb nova toyota mirai 2021 autozurnal.com 2 Thumb nova toyota mirai 2021 autozurnal.com 3 Thumb nova toyota mirai 2021 autozurnal.com 4 Thumb nova toyota mirai 2021 autozurnal.com 5 Vw 06 2020 1024x597 t cross Thumb nova toyota mirai 2021 autozurnal.com 6 Thumb nova toyota mirai 2021 autozurnal.com 7 Thumb nova toyota mirai 2021 autozurnal.com 8 Thumb nova toyota mirai 2021 autozurnal.com 9 Thumb nova toyota mirai 2021 autozurnal.com 10

Nová Toyota Mirai úplne zmení identitu. Vyzerá výborne.

Zdá sa, že Toyota dáva zbohom príliš expresívnemu dizajnu auta na vodíkový pohon s palivovými článkami, ktorý o svojej výnimočnosti kričal do sveta. Nová Toyota Mirai má byť športovejšia, dynamickejšia, no zároveň "klasickejšia" so vzhľadom športového sedanu alebo štvordverového GT. Palec hore.

Prečítajte si tiež: 
Toyota bude mať vlastné zásoby lítia pre batérie

Nova Toyota Mirai
Súčasná Toyota Mirai má špecifický, expresívny dizajn, ktorý až príliš hovorí o jej výnimočnosti. Elegantná veru nie je. Koncept novej generácie vodíkového auta však úplne zmení identitu. „Chcem aby si zákazníci povedali, vybral jsom si Mirai nielen kvôli vodíkovému pohonu a technologickej výnimočnosti, ale pretože som toto auto chcel. A to auto náhodou jazdí na vodík.“  hovorí šefkonštruktér Yoshikazu Tanaka.

Súčasná generácia vodíkovej Toyoty Mirai.

Pôjde o jednu z najvýraznejších, medzigeneračných zmien v nedávnej histórii. Treba uznať, že novinka vyzerá výborne. Toyota si uvedomila, že pokroková technológia pod kapotou musí zaujať aj vonkajším vzhľadom. Karoséria dynamicky strihnutého sedanu má rozmery 4975 x 1885 x 1470 mm. Spredu zaujme veľká maska, s typickým podpisom posledných modelov značky Toyota.

Najväčšou zmenou je prechod od platformy s pohonom predných kolies na pohon zadnej nápravy. To dovolilo, aby bol dlhší sedan zároveň vzhľadovo príťažlivejší, nižší, elegantnejší s dlhou kapotou a širším postojom. Toyota sa netají, že pri vzhľade sa inšpirovali karosériou typu kupé. Osobne mi pripomína zboku Kiu Stinger, no badať prvky sesterských modelov ako napr. Camry alebo luxusných Lexusov.

Detail, ktorý odkazuje na súčasnú Toyotu Supra.

Zozadu tiež pripomína novú Supru. Štúdia novej Toyoty Mirai stojí na 20 - palcových kolesách. Aj keď ide o koncept, pokojne by ju mohli začať vyrábať. K produkčnej verzii má veľmi blízko a sériová podoba sa priveľmi líšiť nebude, možno pôjde len o zanedbateľné detaily. To platí aj o interiéri novinky. Oproti súčasnej Mirai bude mať nová generácia o 30 % dlhší dojazd (súčasný model prejde okolo 500 km). Viac informácii o pohone sa dozvieme budúci rok. Nová Toyota Mirai so zmenenou identitou sa do predaja dostane koncom roka 2020.