Proceed 09 2021 1140x190
Thumb content toyota aygo x autozurnal.com 7 Thumb content toyota aygo x autozurnal.com 4 Thumb content toyota aygo x autozurnal.com 2 Thumb content toyota aygo x autozurnal.com 1 Thumb content toyota aygo x autozurnal.com 5 Thumb content toyota aygo x autozurnal.com 26 Continental 03 2020 jar a 1024x597 mercedes Thumb content toyota aygo x autozurnal.com 27 Thumb content toyota aygo x autozurnal.com 31 Thumb content toyota aygo 2022 autozurnal.com 1 Thumb content toyota aygo 2022 autozurnal.com 2  1 Thumb content nova toyota aygo 2021 autozurnal.com 4 Thumb content toyota aygo 2022 autozurnal.com 3 Continental 03 2020 jar a 1024x597 mercedes Thumb content toyota aygo 2022 autozurnal.com 4 Thumb teaserhigh 3 0

Nová Toyota Aygo X: Oficiálne už v novembri 2021. Pôjde o minicrossover s podvozkom z Yarisa

Automobilka Toyota potvrdila, že úplne nový crossover pre triedu minivozidiel v segmente A sa bude volať Aygo X a vyrábať v kolínskom závode Toyota v Českej republike. Odhalí ho už o mesiac, začiatkom novembra 2021.

Nové Aygo X sa prispôsobí móde zvýšených oplastovaných áut, z klasického predchodcu vyrastie v minicrossover segmentu A. Aygo X príde výlučne so spaľovacím motorom. Stáť bude na platforme GA-B, adoptuje základné rysy vydareného Yarisu, no hybridný pohon pravdepodobne nedostane. Bolo by totiž drahšie a cenovo menej dostupné. Predobraz nového Ayga nám dávnejšie priblížila štúdia Prologue (na úvodnej fotke, na nasledujúcej fotke a v galérii).

Toyota už v minulosti oznámila, že na najmenší automobilový segment A nezanevrie (podobne ako niektorí konkurenti) a bude naďalej pokračovať vo vývoji minivozidiel. Tvrdí, že pre Európu je to dôležitý segment a potvrdzuje vývoj a výrobu už tretieho modelu značky, ktorý využíva podvozkovú platformu GA-B. Keďže pôjde o crossover, konkurentov na trhu bude hľadať len veľmi ťažko. A to novému Aygu hrá do karát. Z priamych konkurentov si spomíname len na Suzuki Ignis a Fiat Pandu, no oba modely už môžu voči novému Aygu X pôsobiť výrazne zastaralo.

Vývoj nových platforiem automobilky Toyota v súlade s novou konštrukčnou filozofiou TNGA (Toyota New Global Architecture) priniesol výrazné zlepšenie jazdných vlastností, ovládateľnosti, bezpečnosti a štylistického stvárnenia mnohých nových modelov značky. Potvrdila to Corolla, RAV4 a taktiež nový Yaris, ktorý kombinuje ľahkosť, úspornosť, špičkové jazdné vlastnosti a kvalitne prevedenú kabínu s výbavou z vyšších automobilových tried. 

Prečítajte si tiež:

Toyota Yaris Cross Hybrid AWD-i 2021: Talentovaný malý crossover s pohonom 4x4 (VIDEO)

Ďalším plánovaným modelom postaveným na platforme GA-B je Yaris Cross. Toyota očakáva, že ročný objem výroby modelov Yaris, Yaris Cross a nového Ayga X prekročí v Európe 500 tisíc kusov. Vďaka tomuto objemu bude možné dosiahnuť úspory vo výrobe, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou cenovej dostupnosti, ktorú požadujú záujemcovia o vozidlo segmentu A.

Dnešnej triede minivozidiel s prehľadom dominujú vozidlá so spaľovacím motorom, čo dokazuje, že pri rozhodovaní zákazníkov hrá kľúčovú úlohu cena – a vyhliadky hovoria, že tento trend bude na trhu pokračovať, najmä u zákazníkov, pre ktorých je hlavným parametrom finančná dostupnosť. Nástupca Ayga tak dostane čisto benzínový motor, pravdepodobne pôjde o najnovšiu evolúciu atmosférického trojvalca 1.0 VVT-i. 

Fotky maskovaných prototypov už prezrádzajú aj štylistické stvárnenie, ktoré bude pripomínať väčší Yaris. Na posledných záberoch však badať pomerne štedrú svetlú výšku. Všimnite si tiež veľké kolesá so štedrými priemerom, no úzkymi plášťami. Previsy sú miniatúrne, kolesá v rohoch karosérie spolu s modifikáciou jazdne veľmi zaujímavej tuhej platformy GA-B majú zabezpečiť výborné jazdné vlastnosti a skvelú ovládateľnosť.

Vývoj Ayga X prebiehal kompletne v Belgicku, kde má značka európske vývojové centrum. Vyrábať sa bude v českom Kolíne, kde Toyota kompletne prevzala výrobný závod TPCA pod svoje krídla a premenovala ho na TMMCZ (Toyota Motor Manufacturing Czech Republic). Na trh príde nové Aygo X začiatkom roka 2022.

PS: V galérii nájdete okrem fotiek maskovaných prototypov aj rpedobraz nového Ayga X, štúdiu Aygo X Prologue. Nejde o sériovú podobu nového Ayga X.