Kia 1140x190 1
Thumb kia niro 648 Thumb kia niro ev 59 Thumb kia niro ev 60 Thumb kia niro ev 330 Thumb kia niro hev Thumb kia niro hev 8 Opel grandland 1024x597 2 Thumb kia niro hev 53 Thumb kia niro hev 78 Thumb kia niro hev 37

Nová Kia Niro 2022: Odvážne tvary a dôraz na elektrifikované pohony

Nové Niro je skonštruované na plochej platforme tretej generácie prinášajúcej výhody väčšej karosérie, ktorá podľa značky zabezpečuje najväčší vnútorný a úložný priestor v danej triede vozidiel. To si však overíme až pri redakčnom teste. Prichádza so širokým portfóliom elektrifikovaných pohonných jednotiek. K dispozícii bude samodobíjateľný full hybrid (HEV), zo siete dobíjateľný plug in hybrid (PHEV) a taktiež rýdzi elektromobil (BEV). Niro štartuje práve s plne hybridným pohonom, modely PHEV a BEV budú verejnosti predstavené neskôr s blížiacim sa dátumom začiatku predaja. Nové Niro príde na trh v priebehu roka 2022.

Predaj novej Kie Niro HEV sa začne v Kórei tento mesiac a na vybraných svetových trhoch sa začne predávať neskôr v tomto roku.

Základom hybridu je1,6-litrový benzínový atmosférický motor Smartstream GDI s vylepšenými technológiami chladenia, trenia a spaľovania. Niro HEV je schopné podľa Kie dosiahnuť spotrebu 5L/100KM (na základe kórejského štandardu). Štvorvalec generuje maximálny výkon 77 kW (105 k) a krútiaci moment 144 Nm. V kombinácii s 32 kW synchrónnym elektromotorom s permanentnými magnetmi dosahuje Niro HEV kombinovaný maximálny výkon 104 kW (141 k).

1,6-litrový motor GDI je spojený so 6-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou (6DCT). Vpredu je nové Niro vybavené zavesením kolies so vzperami MacPherson, zatiaľ čo vzadu má systém štvorprvkového zavesenia kolies. Geometria prednej aj zadnej nápravy bola vyladená tak, aby poskytovala lepšiu odozvu, stabilitu a jazdný komfort, zatiaľ čo optimalizovaný prevodový pomer riadenia a nový typ uloženia tlmičov znižujú trenie a zlepšujú pocit z riadenia. Po obvode konštrukcie vozidla bola vložená dodatočná izolácia a výplne, ktoré pomáhajú bojovať proti nežiaducemu hluku z motora a cestnej premávky.

Predná časť čisto elektrickej verzie (BEV) sa bude od hybridných prevedení mierne líšiť.


Nové Niro sa vyznačuje odvážnym a dynamickým dizajnom inšpirovaným dizajnovou filozofiou značky „Zjednotenie protikladov“, konkrétne jej dizajnovým princípom „Joy for Reason“ (Radosť z rozumu). Inšpirácia svetom prírody sa netýka iba dizajnu, ale aj výberu farieb, materiálov a povrchových úprav. Dodávame, že oproti výbehovému Niru je novinka o poznanie odvážnejšia, pôsobí športovejšie a svalnatejšie. Exteriér nadväzuje na koncept HabaNiro z roku 2019. Značka zachovala aj dvojfarebné rpevedenie karosérie, netradične s čiernym C-stĺpikom. 

Bočný profil vozidla tvoria čisté línie v kombinácii s aerodynamickým zadným stĺpikom karosérie, ktorý má osobitý tvar plniaci aj dôležitú aerodynamickú funkciu, pretože zlepšuje prúdenie vzduchu pod vozidlom, čím pomáha zlepšovať celkovú úroveň energetickej účinnosti. Vďaka týmto opatreniam dosiahlo nové Niro koeficient aerodynamického odporu (Cd) na úrovni 0,29.

Druhá generácia modelu Niro ponúka na výber deväť výrazných farieb karosérie. Popri novej zelenej Cityscape Green majú zákazníci na výber perleťovú bielu Snow White Pearl, perleťovú čiernu Aurora Black Pearl, modrú Mineral Blue, sivú Interstellar Gray, oranžovú Orange Delight, červenú Runway Red alebo sivú Steel Gray. Niro po prvýkrát poskytuje ďalšie možnosti prispôsobenia, a to možnosťami výberu zo šiestich kontrastných farieb zadných stĺpikov karosérie a až troch rôznych povrchových úprav obložení karosérie.

Aj v kabíne je cítiť vplyv nového dizajnové jazyka. Podobá sa na vlajkovú elektrickú loď EV6, ale pripomína aj novú Kiu Sportage. Interiér je zhotovený z udržateľných a "eko" materiálov. Napr. pri výrobe sedadiel značka využila bio polyuretán, celulózové vlákna eukalyptu a čalúnenie stropu obsahuje materiál z recyklovaných tapiet. Dominantou je širokouhlý centrálny displej infotainmentu, na ktorý nadväzuje digitálny prístrojový štít. Nechýba tiež samostatný panel klimatizácie s dotykovými plochami.

Okolo vodiča a spolujazdca vpredu sa obtáča nekonvenčná prístrojová doska. Ambientné náladové osvetlenie ponúka najmenej 74 farebných kombinácií, prispieva k intenzívnejšiemu ulahodeniu zmyslom a zároveň vytvára príjemné a pokojné prostredie. Zákazníci si môžu interiér ďalej upraviť výberom z troch nových farieb interiéru: Charcoal, Medium Gray a Petrol.

10,25-palcový panoramatický digitálny displej s vysokým rozlíšením spája prístrojovú dosku a funkcie infotainmentu do jedného zjednodušeného celku. ˇKia tvrdí, že systém bol navrhnutý tak, aby sa dal pohodlne obsluhovať pomocou kvalitnej grafiky a intuitívneho rozloženia. Pod stredovou obrazovkou sa nachádza panel ovládania klimatizácie.

Rozmery Nira oproti jeho predchodcovi narástli: dĺžka je 4 420 mm, šírka 1 825 mm, výška 1 545 mm a rázvor 2 720 mm, čo predstavuje nárast o 65, 20, 10 a 20 mm. Na oplátku ponúka úplne nové Niro svojim pasažierom viac vnútorného priestoru. Sedadlá sú k dispozícii v siedmich štýlových povrchových úpravách. Špeciálne relaxačné sedadlo predného spolujazdca sa dá stlačením tlačidla sklopiť do polohy na pohodlné ležanie. Súčasťou predných sedadiel sú praktické vešiaky na kabáty namontované vzadu, konektory USB typu C a úložné vrecká.

Vďaka premiestneniu 12 V batérie a jej začleneniu vedľa vysokonapäťového akumulátorav spodnej časti zadných sedadiel dosahuje objem batožinového priestoru  451 litrov (VDA), čo je o 15 litrov viac ako u jeho predchodcu.

Pokračujte na ďalšej stránke článku.