Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb kia ev9 rendering  1 Thumb kia ev9 rendering Thumb content kia ev9 a Thumb content kia ev9 b Thumb content kia ev9 c Thumb content kia ev9 d Thumb kia ev9 rendering  1

Nová Kia EV9 v sériovej podobe? Ilustrácie "odhaľujú" maskované prototypy

V novembri minulého roka Kia predstavila svoj doteraz najväčší a najluxusnejší elektrický koncept EV9. Štúdia je predobrazom sériového modelu, ktorý už po cestách jazdí odetý do maskovacej fólie. A vďaka grafickému "odhaleniu" maskovaných prototypov sa teraz môže pozrieť na to, ako bude nový rodinný elektrický koráb vyzerať.

Známy grafik webu Kolesa.ru totiž pre grafické ilustrácie využil proporcie a základné tvary maskovaných prototypov, ktoré pod maskovacou fóliou skrývajú sériové tvary veľkého SUV. Nová Kia EV9 tak aj v produkčnej verzii bude vyzerať podobne až totožne ako kúsok, ktorý vidíte na dvoch nových ilustráciách.

Kia EV9 už jazdí zahalená do maskovacej fólie (foto dole). Známy grafik ju odhalil, pričom do veľkej miery zachoval proporcie a dizajnové detaily maskovaných prototypov s produkčným vzhľadom.

Elektrické SUV momentálne absolvuje náročné záverečné testy a svetovú premiéru bude mať v prvom štvrťroku 2023. Vývoj Kie EV9 podľa značky trval 44 mesiacov. Stáť bude na platforme E-GMP, ktorá je spoločným produktom značiek Hyundai/Kia. Pod kabátom bude mať EV9 podobnú techniku ako menší crossover EV6. 

Video:


O bližších technických podrobnostiach produkčného kúsku zatiaľ Kia mlčí, no niečo už poznáme. Základom bude verzia s pohonom zadných kolies. Vrcholom zasa dvojmotorový top model s pohonom 4x4 a výkonom 430 kW (585 k), podobne ako v športovej Kii EV6 GT. Kia EV9 dostane špičkovú 800V elektrickú sieť, vďaka tomu bude podporovať DC rýchlonabíjanie výkonom až 350 kW. Nabitie z 10 na 80 % má v ideálnych podmienkach trvať len 20 - 30 minút. To je skvelá hodnota, najmä ak vezmeme v úvahu veľkosť batérie masívneho elektrického SUV. Samotnú kapacitu batérie zatiaľ Kia ukrýva pod rúškom tajomstva, no vzhľadom na extrémny výkon nabíjania, dojazd okolo 540 km a samotné rozmery odhadujeme poriadny "balík" s kapacitou 100 kWh.   

Novinka má vzhľadom zodpovedať štúdii z roku 2021, samozrejme s malými dizajnovými zmenami detailov. Mimochodom, pôjde o poriadny kus auta. Koncept na dĺžku meria 4930 mm a rázvor osí kolies  má hodnotu 3100 mm. Zhodné rozmery má mať aj produkčný kus.